Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
Ze zahraničí
Rakousko: myslivci hrozí „stávkou“
V současné době hrozí v Rakousku střet ochránců zvířat s myslivci. Druzí jmenovaní žádají více zastání u úřadů při lovu černé zvěře. Ten byl v posledních měsících vícekrát narušen agresivními ochránci zvířat, kteří podobnými akcemi hrozí i letos. Myslivci ze St. Pölten se obrátili na zemského hejtmana a policii s žádostí o zabránění dalších pokusů o rušení lovu militantními ochránci zvířat. Pokud by se situace nezměnila, pohrozili myslivci „stávkou“: chtějí odmítnout odpovědnost za škody způsobené černou zvěří v zemědělství a neplatit za ně náhradu.
Schweizer Jäger, 4/2006, Rš
KANADA: VLCI NEPŘÍMO POZITIVNĚ OVLIVŇUJÍ STAVY PĚVCŮ
Kanadští vědci sledovali na dvou výzkumných plochách na severu Skalnatých hor vliv rozdílně velkých populací velkých šelem na ekosystém. Ukázalo se, že tam, kde je hodně vlků, žije asi jen desetina jelenů wapiti v porovnání s územím, kde je vlků málo. Toto zjištění je logické, vědci však potvrdili i na první pohled ne zcela zřejmou souvislost mezi přítomností šelem a druhovou diverzitou. Vysoké stavy jelenů wapiti totiž působí velké škody okusem vrb a osik. Tím jeleni přímo konkurují bobrům, jejichž stavy následně silně poklesnou, stejně jako se zmenší populace pěvců. Tím, že šelmy snižují početnost jelení zvěře, dostávají v ekosystému příležitost další druhy. Znovu se tak prokázalo, že šelmy se podílejí na vysoké druhové pestrosti.
Jäger, 11/2005, Rš
Polsko: nedostatek starých jelenů
Podle zjištění výzkumné stanice v Czemplinu žije v Polsku přes 100 000 kusů jelení zvěře, z toho asi 44 000 jelenů a asi 58 000 ks holé zvěře. Odhaduje se, že 70 až 80 % jelenů patří do třídy mladých, 20 až 30 % do třídy středně starých a jen málo jelenů je starších než 10 let. Někteří myslivci hledají příčinu nedostatku starých jelenů v chybné statistice odstřelu, podle níž je sestavován plán. Jiní se domnívají, že příčinou jsou příliš velké zásahy do třídy mladých, což se projevuje nedostatkem starých jelenů.
Wild und Hund, 8/2006, Rš
Odstřel zvěře na Slovensku
V lovecké sezóně 2004/2005 bylo na Slovensku uloveno 12 749 kusů jelení zvěře, 2031 kusů daňčí zvěře, 2498 kusů mufloní zvěře, 24 011 kusů černé zvěře a 19 937 kusů srnčí zvěře.
Jäger, 5/2006, Rš
Diana 2005
Krajský výbor Polského mysliveckého svazu v Zelené Hoře organizuje již více než 10 let společné lovy pro dámy v zeleném. Honu uspořádaného v listopadu loňského roku se zúčastnilo 14 žen. První leč byla bažantím honem, další leče byly naháňkou na spárkatou zvěř. Na výřadu se objevilo osm kohoutů a několik kusu černé. Cílem však nebylo ulovit co nejvíce kusů, ale hlavně dát dohromady partu myslivkyň, společně si zalovit a během lovu a hlavně po něm si vyměnit zkušenosti z myslivosti a popovídat si. Všechny účastnice obdržely drobné dárky a upomínkové předměty.
Lowiec polski, 3/2006, MT
Francie: V Pyrenejích byl vypuštěn třetí medvěd ze Slovinska
Ve Francii pokračuje projekt navracení medvědů do Pyrenejí. V noci ze 16. na 17. května t. r. byl v departementu Haute-Garonne vysazen do volné přírody již třetí medvěd. Šlo o pětiletou samici pocházející ze Slovinska. Francouzské ministerstvo životního prostředí hodlá během letošního léta nechat ze Slovinska přivézt ještě dva další medvědy, samce a samici.
Reintrodukce má četné odpůrce. Vysazení prvních dvou medvědů provázely potyčky s protestujícími. Medvědice byla přesto vypuštěna v plánované lokalitě.
www.ekolist.cz, 18. května 2006, red.
Afghánistán: země bez zvěře
Na podzim r. 2002 se v Afghánistánu pokusil Program OSN pro životní prostředí (UNEP) společně s Mezinárodní organizací pro výživu a zemědělství (FAO) zjistit stav zvěře po válce. Některé druhy, např. kozorožec, ovce argali, ovce kruhorohá a další, úplně vymizely. Až do r. 1973 existovaly královské honitby, v nichž měla zvěř určitou ochranu. Nyní musí vzniknout nové zásady ochrany přírody a bude nutné přesvědčit obyvatelstvo o nezbytnosti zachovat přírodní zdroje.
Příčina zhroucení stavů zvěře je spatřována v prudkém zvýšení počtu obyvatel (za 50 let se ztrojnásobil), ve vykácení lesů a v chaosu vzniklém po uchopení moci Talibanem.
Wild und Hund, 7/2006, Rš
USA: Bude se v Yellowstone opět lovit grizzly?
nnnn Americké oddělení rybolovu a zvěře (US Fish &Wildlife Services) navrhuje obnovení lovu medvěda grizzlyho v Yellowstonském národním parku. Grizzly je v současné době zařazen mezi ohrožené živočichy. V Yellowstone se však rozmnožil natolik, že se pro jeho populaci jeví jako únosné ulovit 15 % samců a 9 % samic. Zatímco v r. 1990 bylo na území parku nasčítáno 229 jedinců, v loňském roce to bylo již téměř 600 kusů.
Lowiec polski, 3/2006, MT