Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
Ze zahraničí
Polsko: Zvláštní forma pytláctví
Na území Polska bylo v r. 2005 zaznamenáno několik případů zvláštní formy pytláctví. Nepovolený lov byl prováděn za pomoci smečky psů plemene pitbullteriér nebo kříženci amerického stafordšírského teriéra. Smečka psů kus zvěře – ve většině případů šlo o divočáka – zastavila a pak byl kus usmrcen kopím. Dobrou spoluprácí mysliveckých stráží, lesních stráží a policie bylo několik pachatelů dopadeno, psi byli odebráni svým majitelům, veterinárně ošetřeni a předáni Společnosti ochrany zvířat.
Lowiec polski, 3/2006, MT
„Odváděcí přikrmování“ slonů?
Problém s hladovými slony, kteří ničí úrodu rolníků, se v Číně rozhodli řešit po způsobu u nás známého odváděcího přikrmování. Tamní úřady hodlají zřizovat „občerstvovací stanice“, do nichž by měli být sloni lákáni na potravu, aby si nechali zajít chuť na plodiny pěstované drobnými zemědělci. Sady s banánovníky a políčka s cukrovou třtinou by měly být zakládány několik kilometrů od vesnic, aby se předešlo střetům slonů s lidmi.
Minulý rok přišli při sloních nájezdech o život tři vesničané žijící na zemědělských usedlostech v blízkosti přírodní rezervace Xishuangbanna na jihozápadě provincie Yunnan. Zničena byla také úroda 12 000 rodin, které v lokalitě hospodaří. Před dvaceti lety žilo v přírodní rezervaci Xishuangbanna pouhých 80 slonů, dnes se jich tam volně pohybuje kolem 300. V dubnu vyčlenila vláda provincie Yunnan čtyři milionů jüanů (více než 11 milionů korun) na platby zemědělcům za plodiny zničené hladovými slony.
Podle www.ekolist.cz ze dne 7. 7. 2006, red.
Francie: výsledky lovecké sezóny 2004/2005
Během poslední lovecké sezóny bylo ve Francii uloveno 39 968 kusů jelení, 503 089 kusů srnčí a 443 578 kusů černé zvěře. Na rozdíl od minulé lovecké sezóny se odstřel jelení a černé zvěře zvýšil a stále stoupá.
Schweizer Jäger, 5/2006, Rš
Vzrůst počtu klíšťat
Podle německých poznatků vzrostl počet klíšťat v loňském roce o 50 %. Klíště je známý přenašeč klíšťové encefalitidy. Ve srovnání se 70. lety minulého století stoupl počet klíšťat téměř o 600 %. Vědci to vysvětlují klimatickými změnami. I v severnějších oblastech byl zaznamenán zvýšený počet klíšťat, neboť i tam se zvýšila teplota a vlhkost, které klíšťatům lépe vyhovují. Lidem, kteří se častěji pohybují v přírodě, se doporučuje ochranné očkování.
Wild und Hund, 6/2006, Rš
Velká Británie: navzdory zákazu se pořádají štvanice na lišku
V únoru 2005 byly v Anglii zakázány tradiční štvanice na lišku se smečkou psů. Lovci však našli v předpisech, zakazujících tento způsob lovu, mezery, jichž uměli využít. Ochránci zvířat kritizují fakt, že zákaz je možné obcházet. Ač bylo zjištěno více než 50 porušení zákazu, nebyl žádný účastník lovu pohnán před soud.
Schweizer Jäger, 2/2006, Rš
Veverka popelavá ohrožuje populace veverky obecné v Evropě
Veverka popelavá (Sciurus carolinensis), pocházející ze Severní Ameriky, byla uměle vysazena ve Velké Británii a Itálii. Mírné zimy, málo predátorů a její dravost v potravní konkurenci způsobují, že v místech svého výskytu začíná zcela vytěsňovat populace domácí veverky obecné (Sciurus vulgaris). Velká hustota populace a žravost veverky popelavé způsobuje značné škody lesnictví. Veverky poškozují více než 40 druhů stromů, jejichž porosty dokáží přeměnit v houští. Změnou ekosystému jsou ohroženy populace ptáků hnízdících v lese. Odhaduje se, že při současném tempu růstu populace veverky popelavé do r. 2020 ve Velké Británii zcela vymizí veverka obecná. Podobná situace nastává v severní Itálii.
IUCN zařadila veverku popelavou mezi 100 nejnebezpečnějších introdukovaných druhů na světě. Rada Evropy doporučila provádět protiopatření. Italské ministerstvo ochrany přírody doporučilo vyhubení této veverky na území Itálie, ale akce naráží na odpor ochránců zvířat. Ohrožení biologické různorodosti způsobené introdukovanými druhy je obrovské a neustále vzrůstá. Je třeba začít si uvědomovat, že invaze takových druhů zvířat je velmi agresivní, jejich dopady jsou ekonomicky vysoké a hrozí ztráta původní flory a fauny.
Lowiec polski, 4/2006, MT
Německo: černá zvěř hostitelem netradičního druhu svalovce
Na ostrově Usedom byl poprvé na světě objeven ve zvěřině černé zvěře druh svalovce Trichinella pseudospiralis. Tento druh, vyskytující se u masožravých ptáků a dalších živočichů, se obvyklými metodami při vyšetření divočáků nedá odhalit. Jeho larvy se nezapouzdřují a snadno se zamění za svalová vlákna. U lidí se napadení projevuje zprvu obtížemi v zažívacím ústrojí, později horečkou a bolestmi svalů. Pokud je postižena bránice nebo srdeční svaly, může onemocnění končit smrtí. To je důvodem, aby myslivci dávali zvěřinu černé zvěře bezpodmínečně veterinárně vyšetřit.
Jäger, 6/2006, Rš
USA: 34. jednání Safari clubu international
V druhé polovině ledna t. r. se v Renu v Nevadě sešlo přes 20 000 návštěvníků a 1100 vystavovatelů z 50 států na 34. jednání Safari Clubu International. Letošní setkání členů SCI bylo, pokud jde o návštěvnost a příjmy (téměř 12 miliónů dolarů), historicky nejúspěšnější. S průběhem jednání seznamovalo veřejnost asi 330 novinářů.
Jagen weltweit, 2/2006, Rš