Nestřílejte špičáky! (II.)

 

{mosimage}

00DISK

Nestřílejte špičáky! (II.)

Ing. Petr Ziegrosser

Ve Světě myslivosti č. 5/2006 byl otištěn můj článek „Nestřílejte špičáky!“. Očekával jsem bouřlivou reakci. Několik lidí mi zavolalo – byli to ti, kteří se s mými názory ztotožnili, nebo mne upozornili na reakci myslivecké veřejnosti. Do redakce Světa myslivosti přišly písemně dva ohlasy odlišného názoru (Svět myslivosti 6/2006). A pak se hladina uklidnila. Čili nic moc. V současné době je před jelení říjí, jeleni na první hlavě nemají ještě vytlučeno a já činím další pokus ovlivnit myšlení myslivců výzvou: NESTŘÍLEJTE  ŠPIČÁKY! Tentokrát myslím jeleny s parožím na první hlavě.

Jaký je současný stav jelení zvěře v našich volných honitbách?

- nepoměr pohlaví ve prospěch holé zvěře,

- trvale vysoký odstřel holé zvěře bez viditelného snižování skutečných stavů a s tím související neustálá „výroba sirotků“,

- špatně prováděný odstřel trofejové zvěře,

- v trofejové zvěři chybí starší ročníky,

- nekvalitní trofejová zvěř.

Jak současnou situaci řešit?

Odstřel holé zvěře

-  nasčítat holou zvěř s co největší přesností a pak stanovit plán lovu s cílem v co nejkratší době snížit počty holé zvěře na požadovaný stav,

- čím dříve bude stav holé zvěře na požadované, to jest únosné a odstřelem zvládnutelné výši, tím lépe,

- nepřipustit zkreslování evidence odstřelu (laně vykazovány jako dva kolouši, špičáci vykazovaní jako laně apod.),

- při snižování stavů musí jít o razantní odstřel „hlava-nehlava“; až po úpravě pohlaví alespoň na poměr 1:1 lze přejít na klasický model odstřelu holé zvěře:

a) s odstřelem laněk začít co nejdříve,   

b) přednostně lovit slabé kolouchy, 

c) přednostně lovit kolouchy samičího pohlaví,  

d) šetřit vedoucí laně, 

e) záměrně „nedělat sirotky“.

V oblasti, kde se rozhodnete vybudovat přezimovací obůrky, bude situace snazší.

Odstřel trofejové zvěře

Jeleni na první hlavě:

NESTŘÍLET ŠPIČÁKY – zásadně a bez výjimek!  

- odstraní se tím případná účetní „záměna“ staršího jelena za špičáka,

- nebude možné při odstřelu nahrazovat holou zvěř špičáky,

- špatně založení jeleni se uloví „na druhé nebo další hlavě“,

- pokud se postaví přezimovací obůrky, nebude problém s doladěním jasně průběrného odstřelu. Při dobré péči o zvěř v přezimovací obůrce (kvalitní krmení, přeléčení veškeré zvěře a její zklidnění) nebude patrně takových případů mnoho.

Jeleni na druhé hlavě a starší:

- základním a jediným kritériem je tvar paroží při bočním pohledu,

- neberte v úvahu, jestli jsou lodyhy zakončeny korunou, nebo vidlicí!

Znám lovce, kteří mají na svém kontě již 20 a více jelenů s parožím na druhé a třetí hlavě. Většinou jde o kusy ulovené v noci „na hromadě“ či skolené mistrnou ranou na naháňce. Na tyto střelce apeluji  zvlášť. Stojí vám to za to? Nebylo by lépe počkat několik let a střelit vyzrálého lovného jelena? Pokud lovíte jen „na kusy“, střílejte raději holou zvěř a jeleny šetřete.

V Čechách byla vždy kvalitní jelení zvěř, a díky tomu nám u ní zůstal dobrý genetický základ. Je to patrné i z každoročně konaných přehlídek trofejí (na nich je, a to hlavně u jelení zvěře, převážně vidět, co bychom lovit neměli).V Čechách byli ale také vynikající jelenáři s praxí. Někteří z nich ještě žijí a jsou ochotni své zkušenosti předat dalším. A proto vy, mladí a zapálení myslivci, jimž se nelíbí současný stav, snažte se tyto žijící pamětníky vyhledat. Jak je poznáte? Vypravte se do příhraničních hvozdů, a když narazíte na starého lesníka s barvářem nebo brakýřem, jste na správné adrese.Věřím, že vás Míra Keltner na Šumavě, Honza Novotný v Jizerkách, ale ani další žijící jelenářské legendy nevyhodí a rádi vám předají své zkušenosti. Obraťte se na ing. Jeniše z Libavé, který ví, jak na to. Je důsledný, precizní a navíc má to životní štěstí, že mu svatý Hubert umožňuje, aby v praxi dokázal, že je i nyní možné dočkat se ve volnosti lovných a vysoce kvalitních jelenů. Hlavně si však uvědomte, že není vše jen o penězích. Velkého jelena si mohou koupit jen někteří z nás, a nakonec z něj ani moc velkou radost nemají. Ale tak to již na světě chodí. Mně je blízký názor kolegy Jardy Hrubého: „Je mi jedno, co má na hlavě jelen, kterého lovím. Hlavně, aby byl starý!“

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku