Ze zahraničí
00ZAHR
Ze zahraničí
Myslivci školí mládež
Časopis Lowiec polski ve spolupráci s Národním fondem ochrany životního prostředí, státními lesy a Ústředním výborem Polského mysliveckého svazu zorganizoval v r. 2005 velmi úspěšnou akci „Oživme polnosti 2005“. Cílem bylo zalesňování pasek a vysazování nebo rekonstrukce již založených remízků.
Současně probíhaly besedy o práci myslivců v honitbách a o přírodě vůbec, o úkolech myslivců, jejich poslání a práci. Akce se zúčastnilo více než 12 tisíc žáků základních a středních škol a kolem 2000 jejich učitelů. Do přípravy a realizace se zapojilo přes 5000 myslivců. Po vyhodnocení akce byli nejlepší účastníci odměněni. Akce měla velký úspěch, takže se počítalo s vyhlášením druhého ročníku. Velmi kladně lze hodnotit popularizační efekt činnosti myslivců,Lowiec polski, 1/2006, MT
Nečisté praktiky lovecké turistiky
Letošní 12. číslo časopisu Wild und Hund přineslo zprávu o tom, jakých praktik používají některé lovecké kanceláře. Popisuje případ, jak byl vyúčtován poplatek za odstřel jelena, nalezeného až po odjezdu hosta.
Šlo o jelena, jehož trofej byla nezaměnitelná a tedy snadno určitelná. I když si byl lovec zásahem jist, po ohledání nástřelu se došlo z závěru, že jelen byl jen postřelen. Podle nalezené stříže s kousky kůže šlo o zásah na krk. Pokud by byl jelen dosledován, byl lovec ochoten ho uhradit.
Byl mu však podstrčen jelen s jiným tvarem paroží asi o 2 kg těžším. Pochopitelně, že za něj lovecká kancelář požadovala větší obnos, do něhož započítala dosled a zkaženou zvěřinu, aby ze svého starého loveckého klienta vyždímala co nejvíce peněz. Údajně to není jediný případ.
Rš
Mezinárodní unie ochrany přírody varuje
Generální ředitel IUCN (Mezinárodní unie ochrany přírody) A. Steiner upozorňuje, že každému čtvrtému savci a osmému ptáku hrozí vymření. Mezi 16 000 ohrožených druhů, uvedených v Červené listině, je např. medvěd lední, jehož bytí a nebytí je ovlivňováno oteplováním Země. Poprvé byl mezi ohrožené druhy zařazen hroch. Pokles jeho stavů je alarmující: např. v Demokratické republice Kongo se od r. 1994 jeho stavy snížily o 95 %.
Wild und Hund, 12/2006, Rš
Utonulí jeleni
Při loňské podzimní dovolené v Přerově (Prerow) na poloostrově Darsu (Německo) zpozoroval jeden návštěvník Národního parku na hladině vody tmavý předmět. Při bližším ohledání se ukázalo, že jde o dva utonulé „zabojované“ jeleny. Po vytažení z vody se zjistilo, že jeden byl dvacaterák asi 12 let starý, druhý asi stejně starý šestnácterák, kteří při souboji sklouzli do vody. Paroží obou měla hodnotu zlaté medaile.
Wild und Hund, 13/2006, Rš
Jezevec je v Polsku opomíjeným druhem
Jezevec je v Polsku hojně rozšířeným druhem zvěře. Jeho jarní počty se odhadují na 70 000 kusů, na podzim jsou stavy odhadovány na 120 000 jedinců. Lovecky se ale využívá velmi málo. Většina jezevců zahyne na cestách po střetech s vozidly. Úlovky jsou sporadické a nejčastěji náhodné při naháňkách na černou. V Polsku zcela chybí tradice norování, což tamní myslivci závidí kolegům v Čechách a na Slovensku. Jedním z důvodů je nedostatek vhodných a kvalitně připravených psů.
Lowiec polski, 12/2005, MT
Tlak šelem a dravců je příliš vysoký
Pokles stavů čejky, ústřičníka a břehule v Anglii, Holandsku, Německu, Polsku, Švédsku a Švýcarsku vzbuzuje obavy. Došli k tomu odborníci na sympoziu Vysoké školy ve Vechtě a Německé spolkové nadace pro životní prostředí, pořádaném začátkem března t. r. v Osnabrücku.
Odborníci se shodli na poznatku, že reprodukční schopnost ptáků nepostačuje k trvalému udržení stavů. Příčinou snižování stavů je kromě vlivů člověka zvýšený predační tlak. Z toho plyne, že šelmy a dravce je nutné snižovat na přiměřený stav. Zda jsou významnější dravci, nebo šelmy, je nutné ještě ověřovat.
Wild und Hund, 13/2006, Rš