Lovíme se psy – možnosti použití, požadavky, plemena, výcvik
00PUBL
Lovíme se psy – možnosti použití, požadavky, plemena, výcvik
Bernd Krewer: Lovíme se psy – možnosti použití, požadavky, plemena, výcvik. V r. 2006 vydalo nakladatelství Grada, Praha. Z německého originálu přeložil Milan Peňáz. Rozsah 128 stran, barevné fotografie a perokresby. Prodejní cena 179,- Kč
Kniha stručně pojednává o většině způsobů lovu drobné a spárkaté za pomoci loveckých psů. Přibližuje lov zvěře v lese, na poli i ve vodě; ve dvou kapitolách se zabývá norováním a dosledy postřelené spárkaté zvěře.
Autor popisuje převážně lov v Německu a jiných státech s německou mysliveckou tradicí a kulturou. Pozornému čtenáři jistě neuniknou praktiky u nás nepoužívané: naháňka se slíděním na zvěř srnčí, nahánění na zajíce nebo použití psích smeček. Na fotografiích se objevují některá méně obvyklá plemena loveckých psů: jurský honič, tyrolský brakýř, italský spinone.
Nezbytnou podmínkou pro plné rozvinutí vrozených vloh loveckého psa zůstává jeho výcvik a důsledné vedení v praxi. Těmto dvěma základním bodům je věnovaná převážná část publikace.
V závěrečné kapitole najdeme odkaz na internetové stránky několika našich chovatelských klubů.
Velký důraz je v knize kladen na „lov respektující zásady ochrany zvířat“, tj. takový, aby se zvěř co nejméně trápila. Zdůrazňována je nutnost pojištění vůdce i psa pro případ úrazu nebo škody během lovu. Praktická je zmínka o výbavě na lov, umožňující ošetření psa po úrazu (týká se hlavně naháněk na černou zvěř).
Překladatel zřejmě není myslivec ani kynolog, a tak se nevyhnul několika neobratným formulacím: „robustní psychika psa“, „zaučování k lovu se zvěří“, nebo „práce na stopě potvrzeného jelena“. Přesto kniha vhodně doplňuje dostupnou mysliveckou kynologickou literaturu. Poslouží nejen začátečníkům, ale i pokročilejším cvičitelům loveckých psů.