Abnormální parůžky

 

00PUBL

Abnormální parůžky

Ing. David Vaca, Ph.D.

Ulrich Herbst: Abnormální parůžky. 164 stran, přes 260 barevných a černobílých fotografií. Z německého originálu přeložil ing. Ctirad Rakušan. V r. 2006 vydalo vydavatelství Víkend Líbeznice. Prodejní cena 449,- Kč.

Vydavatelství Víkend připravilo na letošní předvánoční trh myslivecké literatury atraktivní velkoformátovou publikaci Abnormální parůžky, kterou pod stromečkem najde jistě nejeden tuzemský myslivec. Vždyť v Německu, odkud pochází, sklidila kniha velký úspěch a dočkala se druhého vydání.

Jak vyplývá z názvu knihy, jejího autora, lesníka a myslivce Ulricha Herbsta, očarovaly srnčí parůžky a jejich variabilita. Tomuto fenoménu se věnuje několik desetiletí – první práce publikoval v odborném mysliveckém tisku již v r. 1958. Kniha Abnormální parůžky vznikla z materiálu nasbíraného při psaní seriálu o abnormalitách srnčích parůžků, který vycházel od r. 1998 v německém časopise Jäger.

Kniha je rozdělena do sedmi kapitol. První se zabývá vývojem parůžků, přičemž čtenáře určitě zaujmou detailní fotografie řezu rostoucí lodyhou. Neméně zajímavé jsou záběry hlavy srnce z počítačového tomografu. Po anatomicko-mysliveckém úvodu již následují kapitoly s tím, čím se kniha primárně zabývá – znetvořeninami parůžků. Autor vysvětluje dopady především různých mechanických poranění, ale i hormonálních poruch a po-ruch parazitárního původu na utváření parůžků. Stranou nezůstanou ani genetické a jiné fenomény. V závěru knihy jsou čtenáři upozorněni na zajímavé sbírky abnormálních parůžků, z nichž Cottova sbírka, vystavená v zámečku Grillenburg nedaleko Drážďan, může být pro relativně příznivou vzdálenost od hranic z ČR pro mnohé naše myslivce atraktivní.

Abnormální parůžky je především vkusně provedená fotografická publikace, což však nijak nesnižuje její informační hodnotu. Základem jsou detailní fotografie parůžků, přičemž efekt znásobuje velký formát publikace. Texty jsou spíše v menšině, ale účelu knihy naprosto vyhovují. Dobrou volbou autora bylo zařazení fotografií z přírody mezi snímky parůžků. Kniha tak není pouhou „přehlídkou kostí“, jak by mohl někdo namítnout. Esteticky i graficky poutavé jsou stránky se záběry různých tvarových deformací lesních dřevin, které autor srovnává s abnormalitami parůžků. 

Na několika fotografiích se negativně projevilo velké zvětšení, výsledkem čehož je jejich neostrost. Z hlediska počtu takových snímků ve srovnání s celkovým počtem fotografií a s ohledem na formát knihy je to však naprosto zanedbatelné. Českého myslivce možná občas překvapí některý z použitých výrazů charakterizujících typ parožní abnormality, ale ani to nijak nemůže zkazit dobrý pocit z kvalitní knihy.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku