I takové případy se stávají
00HON
I takové případy se stávají
Doc. RNDr. Jiří Lamka, CSc.
Z neinfekčních onemocnění spárkaté zvěře tvoří předávkování jadrným krmivem a následné rychlé překyselení obsahu předžaludku (akutní acidóza) častou příčinu úhynu. Druhově nejtypičtěji je tento problém prokazován u daňka evropského. Zvláště u něho, a to téměř pouze u samčích jedinců, se lze podle zkušeností setkat i s velmi extrémními nálezy, jak dokládají připojené fotografie a text. Popsaný případ je ukázkou špatného přístupu k přikrmování zvěře v oborních podmínkách. Tématicky doplňuje článek autorů J. Kamlera a L. Palaty, uveřejněný ve Světě myslivosti č. 11/2006.
Případ začal nákupem skupiny daňků pro oborní chov ve druhé polovině prosince loňského roku. V místě původu byla zvěř přikrmována jádrem velmi nepravidelně a v minimálním množství na kus a den. Po standardním průběhu transportu byli daňci umístěni do karanténního zařízení obory. Krátce po zahájení nového kalendářního roku (po přibližně třech týdnech od nákupu zvěře) jsem byl informován, že došlo k úhynu jednoho z karanténovaných kusů, a byl jsem požádán o vyšetření příčin úhynu.
Částečný vývrh (bez srdce, plic) uhynulého daňka byl na naše pracoviště dodán ale až po sedmi dnech, takže tkáně vývrhu byly již ve stádiu počínajícího hnilobného rozkladu. Přesto nebylo složité určit příčinu zdravotních komplikací. Ty byly patrné již při prvních ohledáních předžaludku (obr. 1) a také podle nezvykle vysoké celkové hmotnosti dodaného pitevního materiálu. Předžaludek byl přeplněn tuhým obsahem, který byl po otevření předžaludku (obr. 2) celkově vyšetřen a posouzen. Náplň předžaludku tvořilo ohromné množství nepřežvýkaného jadrného krmiva (celé obilky především ječmene s menším podílem kukuřice a hrachu) a z nepatrného množství hrubé vlákniny. Obsah všech částí předžaludku byl vyjmut a objemově změřen (obr. 3). Jak se ukázalo, obsah činil přibližně 7,5 l. Po zvážení (obr. 4, 5) bylo možné konstatovat, že zjištěná vlhká hmotnost byla 9,5 kg.
Jasnou příčinou úhynu vyšetřeného daňka tedy bylo velmi rychlé naplnění a přeplnění předžaludku jadrným krmivem a navazující překotný rozvoj podmínek vedoucích k překyselení jeho obsahu. Takový stav se neslučuje s životem jakéhokoli takto postiženého přežvýkavce odpovídající tělesné velikosti. Pro přibližné určení hmotnosti krmiva v době jeho příjmu lze provést jednoduchý experiment – mokrá hmotnost původně suchého ječmene je po patnáctihodinovém namočení do vody přibližně dvojnásobná ve srovnání se suchou hmotností. Přepočtem vychází, že postižený daněk přijal jednorázově okolo 4,5 kg suchých jadrných krmiv.