Ze zahraničí 3/2007

Jagd und Hund, Dortmund, 30. 1. – 4. 2. 2007  

Na přelomu ledna a února t. r. se již po šestadvacáté konala největší „myslivecká pouť “ Evropy – veletrh „Jagd und Hund“ v Dortmundu. Letošní ročník proběhl na rozdíl od minulého za pěkného počasí, takže dlouhé cestování téměř celým Německem bylo celkem snesitelné.


Tak, jako bylo jiné počasí, lišilo se i pojetí veletrhu: vystavovatelé podle mého názoru začali akceptovat aktuální pohled na myslivost, lov, lovce, zvěř a přírodu. Pochopili, že populace lovců stárne, mladí se do myslivosti neženou a všem společně zbývá na lov velice málo času. Již loňský ročník naznačil, že individuální lovy ustupují a je patrný příklon k lovům společným. Tomu odpovídalo i zboží nabízené na letošním ročníku veletrhu. V oblečení převládalo teplé vybavení pro dlouhé čekání na naháňkách, provedené buď v signálních barvách, nebo s nepřehlédnutelnými oranžovými prvky. Pohodlí a bezpečnost lovce se bere jako priorita. Klasické kulovnice si mohli návštěvníci prohlédnout hlavně v komisním prodeji, vystavené nové zbraně byly převážně poloautomaty silnějších ráží.
Také výrobci programů a videofilmů pro oblíbená „střelecká kina“ si uvědomili, že naháňky jsou dnes hlavním loveckým vyžitím pro stále více myslivců. Trénovat střelbu můžete na různé druhy zvěře v různých světadílech a za různých situací. Pryč je doba, kdy po plátně běhala nemotorná, počítačovým programem ztvárněná zvěř. Dnes se střelba trénuje na videonahrávkách pořízených při opravdových loveckých akcích, s důrazem na bezpečnost a opatrnost při střelbě. Je jistě příjemné, když bravurně „trefujete“ jednoho divočáka za druhým a za vámi stojící pozorovatelé vám fandí. To však končí ve chvíli, kdy pustíte dva kusy černé přetahující přes průsek a pak dobrou ránou „složíte“ v těsném závěsu za nimi běžícího jagdteriéra nebo vystřelíte na kličkujícího lončáka v okamžiku, kdy za ním stojí honci … Chcete-li trénovat s kamarády, můžete si za poplatek celou mobilní střelnici vypůjčit (www.jagdaufachse.de).
Zastoupení loveckých kanceláří bylo i letos v Dortmundu tradičně velké. Výběr lovů na celém světě je nepřeberný. Všechny hlavní lovecké kanceláře lákají lovce na jistý a zaručený lov v dobře zazvěřených honitbách. Vše s vědomím, že dnešní lovec má málo času a chce mít jak úspěch na individuálním lovu, tak bohatý výřad po naháňce. Proto mají majitelé a zaměstnanci loveckých kanceláří vybrané honitby osobně prověřené a své klienty na lov často též doprovázejí.
Nedílnou součástí veletrhu je každoročně bohatý doprovodný program různého zaměření. Také letos v něm převládala především myslivost. Velkou pozornost věnovali organizátoři práci s mládeží a s mladými myslivci. Samozřejmě nezapomněli na laickou veřejnost a osvětu mezi „nemyslivci“.
Na celém výstavišti byl – alespoň vizuálně – potlačen kult trofeje. V této souvislosti mne zaujala rozsáhlá expozice Bulharska (120 m2 výstavní plochy). Bulharsko bylo letos partnerským státem veletrhu a svou účast zcela evidentně pojalo jako prostředek k nápravě pošramocené reputace z minulého roku, kdy byla středobodem celé akce „nová světová trofej“ bulharského jelena (Svět myslivosti č. 1/2007). Přestože hlavním cílem Bulharů bylo přitáhnout do jejich honiteb co nejvíce poplatkových lovců, svou prezentaci opřeli o kulturní a turistické zajímavosti, ukázky lidového umění či vystoupení folklórního souboru. Zatímco štíhlých černovlasých hostesek bylo všude dost, silné trofeje zvěře zůstaly skromně ukryty mimo hlavní panely expozice. Náprava „průšvihu“ je vždy problematická a stojí hodně peněz a námahy. Jisté je, že Bulharsko má – zvláště nyní, po vstupu do EU – lovcům co nabídnout.
Nevím, zda mnou pozorované změny jsou krátkodobé, nebo zásadní. Jisté je, že výstava „Jagd und Hund“ byla, je a zůstane každoročním místem setkání lidí, které spojuje zájem o myslivost a přírodu.
Text a foto ing. Petr Ziegrosser

Polsko: chybí trofejově vyspělá zvěř

Polští odborníci upozorňují, že v posledních 20 letech nebyl uloven žádný trofejově významný jelen. Příčinou nejsou zásady odstřelu, ale zřejmě nesprávné údaje v jeho plánu, v němž se myslivci snaží uvádět vyšší věk jelenů.
Obdobná situace je i u mufloní a černé zvěře. Loví se příliš mnoho mladé nadějné zvěře a trofejově významné kusy se nenechají zestárnout.
Wild und Hund, 21/2006, Rš

Německo: obliba zvěřiny mírně stoupá

V uplynulém roce se v Německu spotřebovalo 29 000 t zvěřiny domácího původu, tedy přibližně o 1 % více než v roce předcházejícím. Největší zájem je o zvěřinu černé zvěře – 12 000 t. Obliba zvěřiny pocházející z tamních honiteb stoupá.
Jäger, 1/2007, Rš

Slovensko: svišti mají rádi turisty

Slovenští svišti mají zřejmě prospěch z turistiky, jak dokazují hustě obydlené nory v blízkosti turistických cest. Nory na odlehlých místech jsou osídleny daleko řidčeji. Zoologové se domnívají, že pohyb turistů odpuzuje orly skalní, jichž jsou svišti častou kořistí.
Jäger, 1/2007, Rš

Galapágy: vysazené kozy vystříleny

V posledních letech bylo na Galapágách uloveno na 140 tisíc zdivočelých koz a na obou hlavních ostrovech, Isabela a Santiago, byly vyhubeny úplně. Kozy, které vysadili na ostrovy námořníci, způsobily velkou ekologickou katastrofu okusem a následnou erozí. Aby mohly být uloveny i poslední jedinci, byly vypuštěny krotké označkované kozy, které se připojily ke svým krotkým družkám a tak přivedly lovce na správnou stopu.
Wild und Hund, 21/2006, Rš

Krmiva z drcených větví

Pracovníci Výzkumného ústavu lesnického ve Zvolenu navrhli přikrmovat jelení zvěř v zimním období speciální směsí vytvořenou z drcených smrkových a jedlových větví s příměsí sena a kukuřice. Tuto směs úspěšně vyzkoušeli a používají v oblasti Oravy. Krmivo vyzkoušeli a dobré zkušenosti potvrdili i myslivci z oblasti okresu Bielsko-Biala v Polsku. Krmná směs obsahuje 70 % drcených smrkových a jedlových větví, 10-20 % kvalitního sena, do 10 % letniny a do 10 % kukuřice. Krmivo se podobá přirozené potravě jelení zvěře v zimním období. Je však obohacené o příměs kukuřice.
Łowiec Polski, 12/2006, MT

Rekordní let motáka lužního

V jednom jediném dni urazil moták lužní, opatřený solární satelitní vysílačkou, 1200 km. Pták byl vypuštěn holandskými ornitology ve východní Belgii a za 24 hodiny doletěl do Bilbaa ve Španělsku. Průměrná rychlost letu byla 50 km.h-1. Poprvé byl také zaznamenán přelet rozsáhlých vodních ploch Biskajského zálivu.
Wild und Hund, 1/2007, Rš

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku