John Fletcher: Život s jeleny

Informace o nákazové situaci zveřejňujeme na internetu

Informace o nákazové situaci v chovech zvěře jsou nově k nahlédnutí na internetových stránkách našeho časopisu: www.silvarium.cz/svetmyslivosti pod odkazem Chov zvěře/Nákazová situace.
Redakce


Kazimír Sojka dementuje svoji zprávu

V minulém čísle našeho časopisu jsme zveřejnili článek Kazimíra Sojky „Nově chystané daně se dotknou i myslivců“. Na zprávu reagovalo několik čtenářů zvídavými dotazy, jak to tedy se zdaňováním myslivců bude. Jak se ukázalo, nijak (alespoň prozatím). Autor se pod palbou otázek totiž záhy přiznal k tomu, že využil dubnové číslo Světa myslivosti k aprílovému žertu, což se mu dokonale podařilo. Zároveň se velmi omlouvá všem čtenářům. Věříme, že Sojkova snaha o nápravu situace pomůže k obnovení důvěry ve Svět myslivosti a že tím neutrpí pověst časopisu coby seriózní odborné tiskoviny.
Redakce

Na SLŠ Šluknov proběhl kurz vábení zvěře

V úterý 3. dubna t. r. se ve Šluknově uskutečnil kurz vábení zvěře. Akce připravené sekretariátem Českomoravské myslivecké jednoty ve spolupráci se Střední lesnickou školou Šluknov se zúčastnilo kolem 80 zájemců, mezi nimiž měli převahu studenti SLŠ. Přednášejícími byli Václav Svoboda (ukázky hlasových projevů zajíce, lišky, dravců, sov, krkavcovitých, kachen a hus, černé zvěře, sluky atd.) a Jiří Hrdlička (ukázky hlasových projevů srnčí zvěře a jejího vábení). Účastníci kurzu vyslechli zajímavý výklad Václava Svobody o historii vábení zvěře a jeho roli při lovu zvěře, o zásadách používání vábniček, o zacházení s nimi a o jejich údržbě atd. Jiří Hrdlička představil svou novinku – vábničku, jíž se napodobuje hlas siky japonského v říji. Bylo zřejmé, že téma kurzu účastníky velmi zaujalo. Zájemci si mohli u Jiřího Hrdličky vybrat z nabídky srnčích vábniček a zakoupit si je. 
Den předtím se stejný kurz uskutečnil na SLŠ v Trutnově. Celkem proběhly v loňském a letošním roce kurzy na pěti místech republiky, vždy s pozitivním ohlasem účastníků.
Redakce

Význačné trofeje budou od letoška plombovány

Význačné trofeje spárkaté zvěře budou od letošního roku plombovány. Cílem je usnadnit práci celním orgánům při kontrolách význačných trofejí vyvážených do ciziny. Díky plombě bude možné snáze identifikovat trofej podle připojených dokladů (hodnotitelská tabulka), které budou kromě běžných údajů obsahovat i číslo plomby. Plomba pro označování význačné trofeje je jednorázově použitelná nesnímatelná značka z umělé hmoty bílé barvy se štítkem spojeným se zapínacím páskem. Upevňuje se:
1.    na vybělenou lebku: u parohaté zvěře za levý oblouk jařmové kosti, u rohaté zvěře pomocí ovinutí toulců nebo růžků plombovací strunou (aby nebylo možné rohy sejmout a připevnit je na jinou lebku) a provlečením přes jařmový oblouk na lebce. Tam se oba konce struny provlečou otvorem na konci plomby a plomba se zacvakne za oblouk jařmové kosti.
2.    na dermoplastický preparát (obvykle hlava s krkem v kůži); plomba se připevní pomocí plombovací struny nesnímatelným způsobem: u rohaté zvěře ovinutím toulců nebo růžků plombovací strunou (aby nebylo možné rohy sejmout a připevnit je na jinou lebku), přičemž konce struny se provlečou otvorem na konci plomby a plomba se zacvakne; u parohaté zvěře se plombovací struna ovine kolem pučnic, oba konce struny se pak provlečou otvorem na konci plomby a plomba se zacvakne.
3.    na plastový samozavařovací sáček pro zbraně kňourů provlečením otvorem, vytvořeným kancelářským děrovačem v rohu zalepeného sáčku. Sáček je pak identifikovatelný jak popisem tvořeným zejména číslem trofeje a bodovou hodnotou, podpisem hodnotitele a otiskem razítka hodnotitele, tak číslem plomby, které odpovídá číslu plomby na hodnotitelské tabulce vystavené členem ústřední hodnotitelské komise trofejí.
Připomeňme, že podle ustanovení zákona o myslivosti jsou za význačné považovány trofeje přesahující medailové bodové hodnoty podle CIC – u jelena lesního 215 b., siky japonského 260 b., siky Dybowského 400 b., daňka evropského 190 b., srnce obecného 140 b., jelence běloocasého 300 b., muflona 225 b., kamzíka horského 110 b. a prasete divokého 125 b.).
Více informací na www.mze.cz (lesní hospodářství/myslivost/ústřední hodnotitelská komise trofejí).
Redakce

Život s jeleny

John Fletcher: Život s jeleny. Kniha má 182 stran a obsahuje 21 černobílých fotografií. Z angličtiny přeložila Hana Breuerová. V r. 2006 vydalo nakladatelství Lesnická práce v Kostelci nad Černými lesy. Prodejní cena 199,- Kč.

Autor, vystudovaný veterinář, věnoval jelenům pozornost již od studijních let zprvu jako pozorovatel volně žijící jelení zvěře Skotské vysočiny a později její izolované populace obývající ostrov Rum. Jeleni ho zaujali natolik, že jim zasvětil celý život.
V Evropě se stal průkopníkem farmového chovu jelenovitých a jako uznávaný odborník byl zván k založení farmových chovů doma i v cizině. Podnětem k farmovému chovu jelenovitých byla myšlenka nahrazení málo produktivního zemědělství v podmínkách Skotské vysočiny lepším využitím tamní méně plodné zemědělské půdy.
Kniha zachycuje autorovy vlastní zkušenosti s farmovým chovem jelenovitých, obtížné začátky, provázené úspěchy i neúspěchy, zkušenosti se státní byrokracií a nesnadné změny názorů na nový druh podnikání.
Důkladné poznání jelení zvěře z bezprostřední denní blízkosti vedlo k některým poznatkům, které jsou i pro nás nové, např. opakovaná říje laní. Autor podrobně popisuje choroby postihující jelení zvěř, důraz klade např. na nebezpečnost tuberkulózy. Obsah knihy není omezen jen na zvěř jelení, ale všímá si také jiných druhů spárkaté.
Fletcherova činnost překročila hranice Velké Británie, své zkušenosti mohl uplatnit v různých státech Evropy, Asie a na Novém Zélandu. S farmovým chovem jelenovitých se mohl seznámit také v Austrálii. Uvádí způsoby odchytu, odchovu, krmení a využití jelení zvěře a zdůrazňuje nutriční význam jelení zvěřiny.
I když podstatou knihy jsou zkušenosti z farmového chovu zejména jelení zvěře, po knize jistě sáhnou také majitelé obor a oborníci, a také ti, kdo se o jelenech chtějí dozvědět něco více z jiného pohledu.

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku