Mezinárodních všestranné zkoušky jagdteriérů, Ljutomer, Slovinsko

Ing. Daniel Černý

V polovině října loňského roku se tři zástupci Klubu chovatelů jagdteriérů v Čechách zúčastnili Mezinárodních všestranných zkoušek jagdteriérů pořádaných ve Slovinsku. Rád bych se podělil se čtenáři Světa myslivosti o zkušenosti našich vůdců z této zajímavé mezinárodní soutěže.

Akci uspořádalo lovecké středisko Križewci pri Ljutomere v rámci oslav 80. výročí vzniku Slovinského kynologického svazu. Městečko Ljutomer leží na slovinsko-maďarsko-chorvatské hranici nedaleko Mariboru. Kvalifikačním předpokladem pro účast v soutěži byly úspěšně složené všestranné nebo podzimní zkoušky. České barvy reprezentovali všestranní jagdteriéři Olaf z Jedlové Luboše Staňka, Ben z Řezbova dvora Jaroslava Řezby a Argo z Řezbova dvora ing. Daniela Černého. Kromě našich psů se soutěže zúčastnili tři zástupci ze Slovinska a tři z Rakouska. Soutěž byla dvoudenní, šlo o všestranné zkoušky doplněné o práci v noře. První den probíhaly práce ve vodě, v noře a na poli, druhý den vlečky a práce na pobarvené stopě.

VODNÍ PRÁCE
Jako první nás čekala práce ve vodě, a jak jsme se později dozvěděli, byla náročná nejen pro naše psy, ale i pro domácí favority. Vodní práce se skládá ze šesti disciplín.
Při slídění v rákosu bez kachny musí pes systematicky deset minut prohledávat rákos. Každé opuštění rákosu bylo hodnoceno snížením známky. Ke slídění za živou kachnou byla na hlubokou vodu vypuštěna kachna, kterou pes nesměl vidět. Když byla vzdálena asi 40 m od břehu, byl pes naveden na její stopu a tu měl na vodní hladině sledovat. Disciplíny přinášení z hluboké vody, vodění na řemeni, odložení (na 5 minut) a poslušnost se hodnotí podobně jako u nás.
Při disciplíně slídění v rákosu bez kachny měl obrovskou smůlu Olaf: na kraji rákosu zvednul kus srnčího a hlasitě jej „vyprovodil“. Protože se nevrátil do časového limitu 30 minut, byl ohodnocen známkou 0 a ze soutěže vypadl. Známka 2 ze slídění v rákosu zařadila Arga do II. ceny. Ben při těchto disciplínách nezaváhal a bojoval dál o I. cenu.

NOROVÁNÍ

Další součástí zkoušek bylo bezkontaktní norování v umělé noře a vytažení zhaslé lišky z nory. Nora (obr.) je uspořádaná do tvaru rovnostranného trojúhelníku o délce strany 6 m. Vsuk je umístěn na jednom z vrcholů trojúhelníku. Z protilehlé strany vede do středu trojúhelníku boční chodba dlouhá 3 m. Na jejím konci je kruhový kotel s pohyblivou zarážkou, z nějž vede slepá chodba. V místě dvou zbylých vrcholů a uprostřed dvou stran jsou další čtyři kotle. Na průřezu mají chodby nory výšku 20 a šířku 18 cm.
Při práci v noře se posuzuje pět disciplín. Liška je umístěna v kotli za pohyblivou zarážkou, která je zajištěna. Prohledání nory a nalezení lišky – po vpuštění do nory musí pes noru prohledat a lišku najít do pěti minut. Hlasitost – pes musí v kotli za zarážkou hlásit dvě minuty, po uplynutí této doby je zarážka uvolněna a pes má pět minut na to, aby lišku přetlačil do slepé chodby. Vytrvalost – pes se od lišky nesmí vzdálit. Ostrost – posuzuje se od momentu, kdy pes „odhlásí“ dvě minuty a kruhová zarážka, která se točí kolem své osy, je povolena. Pes má lišku, která je stále za zarážkou, přetlačit do slepé chodby. Čas je měřen od povolení zarážky až do zahnání lišky do slepé chodby. Vytažení zhaslé lišky z nory – zhaslá liška je vložena na konec slepé a rovné nory. Délka nory je čtyři metry. Pes musí v časovém limitu pěti minut lišku vytáhnout z nory. Může být uvázán na vodítku a lišku vytáhnout s pomocí vůdce, nebo je vypuštěn na volno, což je bodově zvýhodněno.
Norování v podání našich psů dopadlo výborně. Argo a Olaf měli samé „čtyřky“, Bena jedno opuštění nory posunulo do II. ceny. Olaf předvedl nejrychlejší vytažení zhaslé lišky z nory v čase 14 sekund. Norování se zúčastnili i ti soutěžící, kteří neobstáli v předchozích disciplínách. Všichni slovinští psi si z norování odnesli nejvyšší známky, psi z Rakouska měli slabší ostrost.

POLNÍ DISCIPLÍNY
Při hodnocení práce v poli byly hodnoceny čtyři disciplíny. Hledání probíhalo podobně jako při „společném honu“ na zkouškách ohařů, pouze s tím rozdílem, že pes byl nesen v náručí. Když se povedlo zvednout zajíce, byl okamžitě vypuštěn k prokázání hlasitosti. Pokud vůdce psovi znemožnil zajíce spatřit (musel mít po celou dobu hledání zakrytá světla), posuzoval se výkon jako hlasitost na stopě, v opačném případě jako hlasitost na viděnou. Dobře vypracovaná stopa zajíce s prokázanou hlasitostí bez přebíhání na jiné stopy byla hodnocena známkou 4. Zájem psa o zvěř srnčí či o její stopy byl hodnocen pouze známkou 2. Současně rozhodčí hodnotili chuť k práci a nos.
V těchto disciplínách už pokračovali jen Argo a Ben, oba bez zaváhání. Po splnění všech disciplín prvního dne nás čekalo velké překvapení. Dověděli jsme se, že do druhého dne zkoušek nastupují pouze tři psi – naši Argo a Ben a pes rakouského vůdce. Tři slovinští psi obdrželi „nulu“ z odložení a dva rakouští psi vypadli při práci v poli za vzdálení se z vlivu vůdce nad limit 30 minut.

POBARVENÁ STOPA A VLEČKY
Druhý den zkoušek začal vylosováním pobarvených stop. Čekala nás již zmíněná stopa a vlečky s pernatou a srstnatou zvěří. Pobarvená stopa byla založena předchozí den kolem 17. hodiny, stáří stopy tedy mohlo být až 18 hodin. K založení byly použity srnčí spárky a hovězí krev (250 ml). Pes mohl být veden jako vodič, hlásič nebo oznamovač. Od nasazení psa na nástřel byl na vypracování stopy dlouhé 600 m se dvěma změnami směru časový limit v délce jedné hodiny. Ben a pes rakouského vůdce obdrželi za bezchybnou práci známku 4, Argo za jedno sejití ze stopy známku 3.
Na disciplínu přinášení drobné zvěře je možné přinést si jakoukoli svoji srstnatou a pernatou zvěř (zajíc, králík, kuna, lišče, kachna, bažant apod.). Vlečky dlouhé přibližně 200 kroků byly nataženy ve tvaru písmene „Z“. Pokud pes poctivě vypracuje stopu a zvěř správně přinese a odevzdá, je ohodnocen známkou 4.
Poslední dva úkoly jsme všichni zvládli bez větších problémů. Rakouský pes vypracoval vlečku s mládětem kuny výborně a byl ohodnocen „čtyřkou“, naši psi absolvovali vlečky s králíkem. Ben dostal známku 4, Argo za ne zcela přesné držení stopy „trojku“. Bodové hodnocení vleček s bažantem v podání našich psů dopadlo stejně jako v předchozí disciplíně.

KONEČNÉ POŘADÍ
Nedělní disciplíny probíhaly z pochopitelných důvodů za poněkud nervóznější atmosféry. O to větší radost jsme mohli mít při vyhlášení výsledků. Vítězem mezinárodních všestranných zkoušek se stal jagdteriér Ben z Řezbova dvora chovatele a vůdce Jaroslava Řezby. I druhé  místo obsadil náš zástupce – Argo z Řezbova dvora, vedený ing. Danielem Černým. Na třetím místě skončil rakouský pes Akim von Dynast vůdce Andrease Diennbauera.
Naši psi vedení zkušenými vůdci určitě neudělali ve Slovinsku ostudu. Dokázali, že máme všestranné jagdteriéry, schopné obstát v zahraniční konkurenci.

Foto autor a Martin Řezba

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku