Ze zahraničí 5/2007

Francie: stavy koroptví jsou na vzestupu

Podle posledního výkazu francouzského mysliveckého svazu je v zemi galského kohouta registrováno 1 177 552 držitelů loveckých lístků.
Stejně jako v dalších evropských státech se i ve Francii povážlivě přemnožila černá zvěř, která podstatně snížila stavy zejména zaječí a bažantí zvěře. V některých oblastech drobnou zvěř údajně úplně zlikvidovala. Odstřel divočáků je ve Francii povolen celoročně a je velmi intenzivní.


Také stavy srnčí zvěře se v posledních letech podstatně zvýšily. I když srnčí ve Francii nedosahuje rekordní úrovně trofejí, je tam dnes považována za hlavní druh lovené zvěře.
Zajímavý a pro nás těžko pochopitelný je podstatný nárůst počtu koroptví zaznamenaný v posledních letech v mnoha oblastech Francie: koroptve jsou vítanou lovnou zvěří zejména u venkovských loveckých společenství. Hlavním faktorem zvyšování početnosti koroptví je skutečnost, že se přes určité obtíže podařilo v oblastech s velkoplošnou zemědělskou výrobou zavést účinný systém zlepšování přírodního prostředí koroptví: uprostřed monokulturních polností se ponechají ležet ladem dostatečně rozsáhlé úseky, které koroptvím a orebicím poskytují potřebnou ochranu i zdroj potravy.
Podle zprávy mysliveckého svazu z ledna letošního roku francouzští myslivci vloni přispěli národnímu hospodářství nezanedbatelnou částkou údajně 67 milionů eur, což představuje náklady spojené s údržbou honiteb, s platy mysliveckého personálu a s nákupem loveckých zbraní a střeliva.
Vladimír Paulišta

Afrika: kvůli slonovině je každý rok upytlačeno 23 000 slonů

Až pět procent afrických slonů každoročně usmrtí pytláci kvůli slonovině, a to navzdory celosvětovému zákazu prodeje této suroviny. Od srpna 2005 do srpna 2006 bylo objeveno třiadvacet tun nelegálně získané slonoviny, většina navíc pocházela z nedávno zabitých zvířat. Podle odborníků bude však reálný objem pašované slonoviny přinejmenším desetkrát větší. To by znamenalo 234 tun slonoviny vyvezené z Afriky jen za jeden rok. Kvůli takovému objemu by muselo být usmrceno 23 tisíc slonů. Podle vedoucího nového vědeckého projektu Samuela Wassera z Washingtonské univerzity v Seattle (USA) se pytláctví v posledních letech rozrostlo nebývalou měrou, a to nejvíce od r. 1989, kdy mezinárodní dohoda zakázala obchod se slonovinou.
„Poptávku po slonovině zvyšuje především trh na Dálném východě, spolu se vzrůstajícím zájmem roste také organizovaný zločin,“ říká Wasser. Cena kilogramu kvalitní slonoviny se v r. 1989 pohybovala na černém trhu kolem 100 dolarů, o deset let později už byla dvojnásobná. Loni se kilogram pašované slonoviny prodával za 750 dolarů, což dále zvyšuje finanční přitažlivost suroviny pro pašeráky.
Vědecký tým z washingtonské univerzity analyzoval DNA sloních klů z jedné z největších zásilek, kterou se podařilo zachytit v r. 2002 v Singapuru. Náklad 6,5 tuny slonoviny se skládal z 532 kusů klů s průměrnou hmotností kolem 11 kg. Náklad obsahoval také 42 120 kusů pečetidel, která jsou velmi oblíbená v jižní Asii. Jen válečky slonoviny určené pro osobní pečeť zákazníka měly hodnotu 8,4 mil. dolarů. Analýza ukázala, že 67 klů pocházelo ze starších slonů původem ze Zambie. Oficiální zprávy z tohoto afrického státu však přitom tvrdí, že za posledních 10 let tam bylo upytlačeno pouhých 135 slonů.
www.ekolist.cz, 1. 3. 2007, red.

NĚMECKO: MÝVAL ZAČÍNÁ BÝT POHROMOU

Ve východní části Německa, především v Braniborsku, se rychle zvyšují početní stavy mývala severního. Mýval výborně plave i šplhá. Živí se v podstatě vším, škodí v porostech kukuřice a na ovocných plantážích, požírá měkkýše, ryby, nešetří ani ptáky hnízdící na zemi a jejich snůšky, na podzim navštěvuje vinice a požírá hrozny.
Mýval pochází ze Severní Ameriky a pro svou kožešinu byl chován na kožešinových farmách, odkud unikl do volnosti. Dává přednost vlhčím smíšeným lesům, v nichž nalézá potravu i úkryt. Je aktivní především v noci a v Evropě mu chybí přirození nepřátelé. Jeho lov není snadný. Proniká i do měst, kde prohledává nádoby na odpadky.
Schweizer Jäger, 1/2007, Rš

BULHARSKÝ MINISTR HÁJÍ „SVĚTOVÝ REKORD“

Bulharský ministr zemědělství Nitah Kabil prohlásil u příležitosti letošní výstavy Jagd und Hund v Dortmundu na tiskové konferenci doslova: „Pro mne zůstává jelen tak dlouho rekordem, dokud CIC nestanoví k hodnocení trofejí jiná pravidla.“  Zároveň uvedl, že sestaví komisi, která by vypracovala nová pravidla pro hospodaření s jelení zvěří, a to za účasti ostatních států.
V souvislosti s tím navrhl předseda Německého mysliveckého svazu (DLV) J. Borchert zákaz obchodovat se zvěří starší než dva roky.
Wild und Hund, 5/2007, Rš

POLSKÉ STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ VYŠETŘUJE PŘEDSEDU MYSLIVECKÉHO SVAZU

V polovině ledna zajistila policie v sídle Polského mysliveckého svazu (PZL) ve Varšavě písemný materiál. V červnu 2006 podali dva jeho bývalí zaměstnanci trestní oznámení na předsedu svazu pro falšování dokladů a zpronevěru, čímž PZL měl přijít asi o 105 tisíc eur. Vyšetřování pokračuje.
Wild und Hund, 4/2007, Rš

V ANGLII A V MAĎARSKU BOBŘI Z BAVORSKA

Po prohlídce chovu bobrů a seznámení se s problémy jimi kácených stromů se britští zájemci rozhodli v Bavorsku zakoupit tři bobří páry a přivézt je do své vlasti. V listopadu minulého roku bylo také osm párů bobrů vysazeno na řece Tise v Maďarsku.
Wild und Hund, 23/2006, Rš

VELKÁ BRITÁNIE: ŠTVANICE NA LIŠKY POKRAČUJÍ

V listopadu 2005 po sedmiletém úsilí prosadila britská dolní komora zákaz po staletí oblíbených štvanic na lišku se psí smečkou. Jenže štvanice jsou pro nedostatek v zákoně dokonce dnes častější než dříve. Zákon totiž umožňuje vyhledávání jakékoli srstnaté zvěře, pokud jeho cílem je sokolnický lov. Britští milovníci štvanic na lišku proto berou s sebou na hon loveckého ptáka, kterého však nepoužijí. Policie k tomu blahovolně přihlíží.
Během posledního půldruhého roku se cena loveckých ptáků podstatně vzrostla.
Schweizer Jäger, 1/2007, Rš

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku