Přehlídka trofejí zvěře z honitby VLS Lipník n. B. za myslivecký rok 2006/2007
Ve dnech 5.-6. května t. r. proběhla v areálu Střední lesnické školy Hranice (dále jen SLŠ Hranice) přehlídka trofejí zvěře z honiteb Vojenských lesů a statků ČR, s. p., divize Lipník nad Bečvou (dále jen VLS). Lze říci, že pořádání této akce v prostorách SLŠ Hranice se stalo již tradicí, která je přínosná pro obě strany. VLS ve škole nacházejí perfektní zázemí pro konání specifické a vzhledem k množství trofejí náročné akce. Přehlídka se připravuje ve čtrnáctidenním předstihu před zpřístupněním veřejnosti, což využívá SLŠ k praktické výuce předmětů biologie, zoologie a myslivost. Do výuky se zapojují i odborní pracovníci VLS.
PRIORITY MYSLIVECKÉHO HOSPODAŘENÍ VLS LIPNÍK N. B.
Letošní přehlídka se uskutečnila pod příznačným heslem: „Kvalita zvěře prokazuje kvalitu prostředí a krajiny, v níž zvěř žije.“ V průběhu celé akce byly několikrát zdůrazněny priority mysliveckého hospodaření VLS, především v podmínkách honitby Libavá.
Jde hlavně o záchranný program tetřívka obecného, jehož populace na Libavé je dnes jedinou životaschopnou populací tohoto druhu na Moravě. Cílem programu je především zajistit takový management krajiny, aby přírodní prostředí co nejvíce vyhovovalo populaci tetřívka (jako ideální se nadále jeví intenzivní vojenské využití). V souvislosti s tímto opatřením je nutné provést potřebné legislativní i praktické kroky ke snížení predačního tlaku na tetřívčí populaci a k zastavení poklesu početních stavů tetřívků.
Druhou prioritou je chov jelení zvěře ve volnosti. Cílem je zdravá populace zvěře v optimálním početním stavu, využívající podmínky prostředí, co nejméně negativně působící na stav lesních porostů a produkující maximální množství jelenů v odpovídajícím věku s co nejkvalitnější trofejí.
KOMPLEXNÍ POJETÍ PŘEHLÍDKY TROFEJÍ
Přehlídka byla letos, stejně jako již v minulých letech, prezentována nejen jako výstava trofejí, ale jako komplexně pojaté „hodnocení kvality chované zvěře a kontrola ulovené zvěře“.
Důkazem snahy o komplexní přístup k chovu jelení zvěře byla kromě jiného výstavka shozů jelenů, nalezených v jarním období letošního roku. O kvalitě populace libavské jelení zvěře hovoří např. shozy z jelena čtrnácteráka, který nasadil „na druhé hlavě“ paroží v bodové hodnotě 139,45 b. CIC. Za zmínku stojí též shozy šesti- až sedmiletého jelena ohodnocené 196,15 b. CIC.
Zajímavou součástí přehlídky bylo promítnutí krátkých dokumentů o životním prostředí – filmu „Oblasti ptačí a lidské, aneb Natura paradoxa?“ (vznikl pod hlavičkou České společnosti ornitologické) a výukového materiálu o jelení zvěři „Libavský jelen“, určeného pro personál VLS ČR, s. p.
HODNOCENÍ VÝSLEDKŮ CHOVU JELENÍ ZVĚŘE
Jak komentovat výsledky chovu jelení zvěře v uplynulém mysliveckém roce? Zima 2005/2006 se negativně projevila na populacích všech druhů spárkaté zvěře. Kvalita jelení zvěře, jako hlavního druhu v honitbě Libavá, však nadále roste. Přestože se loňská krutá zima odrazila negativně především na kondici této zvěře, byla již v podzimních měsících roku 2006 jak holá, tak trofejová zvěř, opět na vrcholu sil. Mohutnost jeleních trofejí vlivem dlouhé doby strádání sice utrpěla, ale přesto se v honitbě Libavá podařilo ulovit jednoho jelena v hodnotě nad 210 b. CIC a jelen s trofejí ve stejné bodové hodnotě byl uloven v jedné z navazujících honiteb. Medailových jelenů bylo na Libavé a v jejím migračním regionu uloveno celkem 32. Podobný počet medailových trofejí je však již dlouhodobým jevem, nejvíce silných jelenů se ulovilo v r. 2004, v němž byly pro chov jelení zvěře ve volnosti ideální podmínky. Jako u všech přírodních procesů, tak v chovu zvěře se vývoj pohybuje po sinusoidě. V podmínkách Libavé se v chovu jelení zvěře projevilo několik kvalitativních vrcholů (roky 1969, 1979, 1988-1991, 2001–2006), přičemž je patrné, že postupně dochází k prodlužování trvání období „dobrých let“. V těchto periodách se také objevuje stále více nadprůměrných jelenů v požadovaném vyšším věku, což koresponduje s již uvedeným chovatelským cílem. Stejně tak narůstá kvalita laní, vyjádřená především jejich hmotností. To vše v současné době za poměrně vyrovnaného poměru pohlaví.
Myslivost není hlavní činností VLS, ale její součástí. Myslivecké hospodaření musí především respektovat priority lesního hospodářství. V souladu s tímto požadavkem je třeba mít v honitbách s jelení zvěří vždy na mysli motto kritérií chovu jelení zvěře u VLS ČR, s. p., divize Lipník n. B.: „Chceš-li úspěšně chovat jelení zvěř, musíš jí být zároveň vlkem i otcem.“
Autor je vedoucím lesnického oddělení Vojenských lesů a statků, s. p., divize Lipník nad Bečvou.