Ze zahraničí 6/2007
Medvědi z Yellowstonského parku již nepotřebují chránit
Americká vláda rozhodla, že medvědy grizzly v Yellowstonském národním parku již není potřeba chránit podle zákona o ohrožených druzích, protože se jejich populace obnovila, uvedl časopis National Geographic. Yellowstonští medvědi byli mezi ohrožené druhy zapsáni v r. 1975, kdy se odhady jejich počtu pohybovaly mezi 136 a 312 jedinci. V současné době v oblasti žije přes 500 medvědů.
Podle ochránců přírody je rozhodnutí vlády předčasné. Tvrdí totiž, že změna má jen usnadnit povolování těžby dřeva, ropy a dalších činností v lesích okolo národního parku. Ekosystém v parku se podle nich sice hodně zlepšil, ale pořád není dostatečně stabilizovaný na to, aby medvědi grizzly mohli být vyškrtnuti ze seznamu. Neil Darlow, programový ředitel ochranářské organizace Yellowstone to Yukon Conservation Initiative, uvedl, že yellowstonští grizzly mohou být považováni za zachráněné, teprve až nebudou izolováni od jiných populací svého druhu. Izolované populace totiž nejsou z dlouhodobého hlediska životaschopné, protože jsou náchylné ke snižování genetické diverzity a k vyhynutí jak z přirozených příčin, tak vlivem lidí.
Ředitel další ochranářské organizace Sierra Club upozornil, že nestačí jen ochrana medvědů v národním parku. Většina z nich totiž tráví jen část roku v parku, zatímco další část v okolních lesích. V nich se však těží dřevo, ropa a zemní plyn a budují se silnice, což jsou všechno činnosti, mající na medvědy špatný dopad. Dokud byla zvířata na seznamu ohrožených druhů, všechna povolení pro tyto činnosti musela počítat také s jejich ochranou. Nyní to však již nebude požadováno.
www.ekolist.cz, 27. 3. 2007, red.
Německo: záplava bobrů
Podle nejnovějších odhadů žije v Německu 20 000 bobrů. Jejich roční přírůstek činí 20 až 30 % populace. Stav tohoto druhu se natolik zvýšil, že jen z Bavorska bylo do ostatních evropských států vyvezeno asi 850 kusů. Při tom byl tento největší evropský hlodavec před 50 lety v Německu téměř na vymření. Již několik let jeho počty narůstají tak rychle, že se stává pohromou. Státní orgány podporují rozšiřování bobrů, ale na rozdíl od Švýcarska nedbají na vzniklé škody. Tam stát v mnoha případech škody způsobené bobry hradí.
Deutsche Jägerzeitung, 12/2006, Rš
Švédsko: střety s losy se množí
V minulém roce došlo ve Švédsku k téměř 5000 střetů losů s vozidly, což je o 20 % více než v r. 2005. O příčinách častějších střetů jsou jen dohady. Ve Švédsku žije 300 až 400 tisíc losů, ale jejich stav klesá. Pravděpodobnou příčinou častějších střetů s vozidly může být stoupající provoz na silnicích nebo časnější nástup zimy, který vyhání zvěř při hledání potravy z lesa. Loni přišlo při střetu s losy o život devět automobilistů.
Schweizer Jäger, 2/2007, Rš
Bulharsko: příliš velký rozsah území Natura 2000
Bulharsko, které se od 1. ledna t. r. stalo členem EU, vynakládá velké úsilí, aby splnilo její požadavky. Při stanovování území zahrnutých do soustavy Natura 2000 však došlo k názorovým rozdílům. Bulharsko je totiž, pokud jde o druhovou pestrost a životní prostředí, jedním z nejbohatších států v Evropě. Ekologové proto prosazují, aby 30 až 40 % jeho plochy bylo zahrnuto do soustavy Natura 2000. Majitelé pozemků naproti tomu požadují, aby to bylo nanejvýš 10 %.
Der Anblick, 2/2007, Rš
Mrtvé lindušky v kufru
Při mezipřistání v Mnichově byly cestujícím z Rumunska do Itálie prosvícena zavazadla a v případě čtyř kufrů bylo zjištěno, že obsahují 2934 mrtvých lindušek lučních, které měly být prodány v Itálii do restaurací. Mrtví ptáci byli zabaveni a pašeráci neprodleně obviněni.
Jäger, 3/2007, Rš
Rakousko: při nesplnění plánovaného odstřelu hrozí ztráta honitby
Pokud uživatel honitby nesplní plán odstřelu, hrozí mu v Salcbursku odnětí honitby. Platí to především pro příliš vysoké stavy jelení zvěře, jež působí velké škody na mladých lesních porostech.
Jäger, 4/2007, Rš
Nová expozice zvířat v Bad Säckingen
V Německu na horním Rýnu nedaleko švýcarských hranic byla 7. března t. r. otevřena jedinečná výstava vycpaných zvířat. Příprava expozic na celkové ploše 1400 m2 trvala dva roky. Projekt uvedla v život nadace E. Himmelsehera, převážná část preparátů pochází ze sbírek jejího zakladatele. Mnoho zvířat z celého světa je zachyceno na dioramatech ve svém přírodním prostředí. Cílem výstavy je podnítit zájem o zvířata na celém světě a zachytit vzájemné vztahy v přírodě.
Schweizer Jäger, 3/2007, Rš
Dánsko: prémie za odstřel černé zvěře
Dánští myslivci a chovatelé prasat se obávají, že by černá zvěř, pronikající z Německa, mohla v příhraničních oblastech přenést nákazu moru prasat do tamních chovů domácích prasat. Proto uvažují o vypsání prémií pro německé myslivce z příhraničních oblastí za intenzivní odstřel černé zvěře.
Jäger, 1/2007, Rš
Německo: přilétli supové
Ornitologové ze Schwarzwaldu a baltického pobřeží pozorovali velká hejna supů, táhnoucí z jihozápadní Evropy severním směrem. Hejna tvořená až 70 ptáky vyhnal nedostatek potravy. Poslední supové hnízdili v Německu před 150 lety.
Wild und Hund, 15/2006, Rš
Velká Británie: provoz myslivosti živí 70 000 pracovníků
Ve Velké Británii se lovu věnuje 480 000 občanů. Na svoji zájmovou činnost vynakládají ročně tři miliardy eur a poskytují práci 70 000 lidem. Dvě třetiny venkova tvoří honitby a na dvou miliónech hektarů se vysazují dřeviny, aby se zajistily příznivější podmínky pro zvěř. Náklady vynakládané na ochranu přírody stojí myslivce ročně 350 miliónů eur.
Wild und Hund, 22/2006, Rš