Armacol – novinka v ochraně polních plodin proti škodám působeným zvěří

Ing. Dalibor Pačes

Nedávno naši redakci kontaktoval soukromý zemědělec Libor Wais z Říčan u Prahy, jehož zkušenosti s repelenty na ochranu porostů brambor proti divočákům jsme uveřejnili ve Světě myslivosti 5/2006. „Ověřuji nový přípravek, účinek je stoprocentní! Přijeďte a přesvědčte se sami!“ Pozvání k návštěvě jsme rádi přijali.


HUKINOL A KORNITOL
V loňském roce jsme psali o zkušenostech Libora Waise s přípravky Hukinol a Kornitol. Oba přípravky netřeba podrobně představovat. Prvně jmenovaný se u nás poprvé objevil v r. 2004 (Svět myslivosti č. 2/2005) a dodnes je úspěšně používán v ochraně porostů kukuřice a brambor před „nájezdy“ divočáků. Jeho nepříjemný silný zápach, imitující koncentrovaný lidský pot, je nezaměnitelný. O rok později, koncem r. 2005, si mohli zájemci z řad sadařů, vinařů a lesníků ověřit účinky dalšího repelentního přípravku s názvem Kornitol. Jeho aroma by se dalo přirovnat k zápachu „spáleniště“. Kornitol je určen k ochraně sadů, vinic a také lesních porostů před škodami ohryzem, působenými zejména zajíci a srnčí zvěří.
Libor Wais nám při naší návštěvě popsal možnost využití Kornitolu i k jinému účelům, než je ochrana výše popsaných polních plodin, konkrétně k ochraně zvěře při senoseči. Letos poprvé použil Kornitol deset dní před sklizní „vojtěškotrávy“ na ploše o výměře tři hektary. Repelent nastříkal na pruhy látky o rozměrech přibližně 10x30 cm, které zavěsil na kolíky do výšky jeden metr nad zemí. Kolíky zatloukl do země po obvodu celého pole ve vzdálenosti 20 m. „Při letošní sklizni jsme neposekali jediný kus zvěře,“ říká s potěšením pan Wais. Podle jeho slov vydrží „zavětření“ porostu 14 dnů až tři týdny. Po tu dobu se srnčí i drobná zvěř takto ošetřené ploše vyhýbá, srny odvádějí srnčata a vracejí se s nimi teprve, když intenzívní zápach vyprchá.

ARMACOL

„Jsem přesvědčen o tom, že na každý přípravek si zvěř časem zvykne. Proto jsem přivítal nabídku distributora osvědčených repelentů Ivana Pfeifera k ověření nového preparátu,“ uvádí novinku s názvem Armacol pan Wais.
Připomeňme, že hospodaří na pozemcích v katastru obce Nedvězí (okr. Praha-východ) a jeho hlavní zájmovou plodinou jsou velmi rané, polorané a rané brambory. Sadbu nakupuje v zahraničí. Nejen z těchto důvodů je ochoten experimentovat a vyzkoušet nové způsoby v ochraně plodin před zvěří. Ve čtyřletém osevním postupu dále pěstuje i obilí a pícniny. Půdu zlepšuje kompostem a zeleným hnojením. Vzorně ošetřená pole – jak je vidět z připojených fotografií – těsně přiléhají ke komplexu lesa, který se rozkládá v meandrech podél potoka Rokytka. Území náleží k chráněnému přírodnímu výtvoru V mejtě a svým charakterem představuje vhodné podmínky pro život černé zvěře. Divočáci to tak mají na pole pana Waise „coby kamenem dohodil“.
Letos zjara pole intenzívně navštěvovali. Dokazovaly to „krátery“ rozryté půdy na ploše 50-100 m². Druhý den po výsadbě brambor a opakovaně po 14 dnech bylo pole ošetřeno Hukinolem. Divočáci však již tuto ochranu nerespektovali, a tak přišel na řadu Armacol. Po jeho aplikaci podobným způsobem, jako v případě Kornitolu (viz výše) návštěvy divočáků zcela ustaly. Na vlastní oči jsem se přesvědčil, že porosty brambor ani obilí nejsou vůbec rozryté a poškozené. Stopy ukazovaly na to, že divočáci pole obcházejí, ale dovnitř se neodváží. Pokud se přece jen „spletou“, jen projdou porostem a odcházejí. „Nechybí jediná brambůrka,“ říká spokojeně zemědělec Libor Wais při společné obhlídce polí.
Zápach Armacolu se velmi těžko specifikuje. Pokud bych jej měl k něčemu přirovnat, byl by to asi zápach „hodně dlouho nemytého člověka“. Na nový přípravek se zatím divočáci nezvykli, a tak lze očekávat, že bude přinejmenším stejně účinný, jako Hukinol. Distributor připomněl důležitou informaci: Armacol se dováží ze zahraničí od jiného výrobce než Hukinol a je levnější.

Kontakt na distributora v ČR:
Ivan Pfeifer, Zbelítov 101, 399 01 Milevsko, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , tel.: 608 759 975



LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku