Blaser F3 – pro lov a sportovní střelbu (I.)

Josef Machan a ing. Horymír Virgl testují brokovou kozlici Blaser F3

Brokovou kozlici nelze znovu vynalézt, a to ani ve firmě Blaser. Možné jsou však smysluplné novinky v detailech – především v použití moderních materiálů a konstrukčních a výrobních postupů. To provedli v Isny, sídle firmy Blaser, a výsledkem je zbraň přinášející radost ze střelby.

Nabídka brokovnic na českém trhu je široká. Výrobci svádějí se svými modely boj o přízeň zákazníků ve všech cenových kategoriích, což platí především u brokových kozlic, určených pro loveckou a sportovní střelbu. Firma Blaser Jagdwaffen GmbH nabízí v současné době model brokové kozlice F3 v ceně od 88 600 Kč. Zbraň je srovnávána především s modely značek Beretta a Browning. Kvalita těchto brokovnic, které již získaly místo na trhu, je velmi vysoká.
Firma Blaser investovala do vývoje modelu F3 nemalé částky, řada konstrukčních prvků je koncipována zcela nově. Již při prvním seznámení máte pocit, že v ruce držíte „krásnou“ zbraň. Díky nízké baskuli a harmonickým liniím působí kozlice velice sportovně a elegantně. Důležitější než vzhled popisované zbraně je však pro střelce její technické řešení s ojedinělými  konstrukčními prvky.

VYVÁŽENÍ

Dobrá lovecká brokovnice by měla mít hmotnost kolem 3,3 kg, sportovní od 3,65 do 3,8 kg. Zbraň přitom musí být dokonale vyvážená. Fyzikálně vyjádřeno: těžiště brokovnice by mělo ležet v oblasti baskule. Zbraň F3, a to jak její lovecká varianta „Game“, tak sportovní modely „Competition“, splňuje požadavek doporučené hmotnosti i vyvážení. A nejen to: vedle správného vyvážení je hmotnost rozložena více než u jiných dobře vyvážených zbraní po celé délce, protože výrazně nízká baskule zaujímá menší hmotnostní podíl. Lépe rozložená hmotnost dává – alespoň zkušenému střelci – subjektivně pohodlnější pocit při držení a ovládání zbraně.   
Vyvážení lze individuálně upravovat díky nově vyvinutému systému Blaser Balancer, umístěnému v zadní části pažby. Pomocí dlouhého inbusového klíče, který je dodáván společně se zbraní, může střelec nastavit oba válce umístěné na závitu na podélné ose pažby, vyrovnat vyvážení podle potřeby a eliminovat vliv hmotnosti dřeva (zapažbení) a použití různých botek.

ZÁVĚR
Zvláště na zlomené zbrani jsou na první pohled patrné relativně vysoko položené čepy otáčení hlavní při současně hluboko položené ose hlavní. Znamená to, že klopný moment při střelbě je menší než u brokovnic s nižším bodem otáčení hlavní.
Slovy vývojových pracovníků firmy Blaser: prioritou je dlouhá životnost. Pevnost závěru je společně s geometrickým uspořádáním konstrukčních dílů vylepšena také díky širokému uzamykacímu klínu s velkou uzamykací plochou. K tomu přistupuje ještě opěrná deska umístěná hluboko v lůžku baskule.

HLAVNĚ

Nejvíce prostředků bylo investováno do vývoje hlavní. Pozoruhodné je především použití relativně nedávno vyvinuté oceli, která se vyznačuje – vedle jiných nových vlastností – odlišnou specifickou hmotností, což je důležité pro použití výměnných zahrdlení. To je u modelů F3 zohledněno již při konstrukci, což znamená, že nezávisle na délce hlavně nenaruší – díky moderní oceli – vyvážení zbraně. Další předností materiálu, neměřitelnou během testu na střelnici, je podle výrobce výjimečně vysoká pevnost při dynamickém zatížení.
Stručně řečeno: ve výrobě i při střelbě je zátěž hlavní extrémně vysoká. Zvláštní pozornost byla během vývoje věnována vnitřnímu opracování hlavní s cílem zajistit rovnoměrné rozložení brokového svazku na ploše i po délce a co nejmenší působení zpětného rázu. To se podařilo vlivem relativně plochého přechodového kužele, díky němuž brokový náboj hladce přejde do hlavně, a dochází tak k pozvolnějšímu nárůstu tlaku způsobenému hromaděním broků. Tvar přechodového kužele je koncipován i pro velmi tvrdé ocelové broky. Díky způsobu přemístění broků jsou relativně málo deformována jejich jádra, což se následně projevuje v kvalitě balistiky střel. Optimálního tvaru brokového rozptylu by mělo být dosaženo také rozšířeným vnitřním průměrem hlavně na 18,65 mm („overbore“). Důkazem úspěšnosti záměrů vývoje zbraně F3 je stav po zásahu asfaltového terče: kvalita zásahů – tzn. způsob, jakým se terče roztříští na kusy – dobrého střelce přesvědčí.
Hlavně jsou uvnitř pochromované a povrchově upravené pulzní plazmovou nitridací. Jsou proto vhodné i pro střelbu s ocelovými broky. Vzhledem k všeobecnému trendu postupného přechodu od olova k jiným materiálům hraje vnitřní opracování důležitou roli. Např. v USA se pro výrobu broků již zčásti používají wolfram a molybden, které jsou s hodnotami tvrdosti podle Vickerse 350 výrazně tvrdší než ocelové broky.
Díky popsané konečné vnitřní a vnější úpravě jsou hlavně chráněny vůči korozi a lze je snadno udržovat. Na hlavni je umístěna kónická záměrná lišta, zužující se z 10 na 8,5 mm. Její základny jsou svařovány laserem pomocí strojů CNC a následně upraveny pulzní plazmovou nitridací. Záměrná lišta je vyměnitelná.

SPOUŠŤ A ZÁMEK

Také zámek zbraně F3 je nově konstruován a lze jej relativně snadno rozložit a vyměnit. Baskule je vysoká pouze 60,6 mm, tzn. nižší než u jiných konstrukčních typů. To také přispívá k elegantnímu zjevu zbraně. Tvar baskule je poměrně jednoduše zpracován, což ovšem nemá vliv na kvalitu. Přednosti podélně nastavitelné spouště přesvědčí během testu bez následné úpravy hned při prvním výstřelu. To je velmi důležité, neboť dobrá spoušť je stejně nutná jako kvalitní pažbení. Odpor spouště je 1500 g, což je ideální pro ambiciózní střelce.
Spoušť je koncipována jako mechanická jednospoušť s přepínáním. Střelec může vypálit druhou ránu nezávisle na první, k druhému výstřelu proto není nutný impuls zpětného rázu první rány. Náklady na vývoj zbraně zvýšil systém IBS (tzv. Inertial Block System), patentovaný firmou Blaser. Tento systém zabraňuje manuálnímu zdvojování – problému některých jednospoušťových systémů. Především sportovním střelcům věnujícím se střelbě na asfaltové terče je určena možnost regulace jazýčku spouště, který si může střelec individuálně nastavit podle tvaru ruky a prstu.
Dokončení v příštím čísle.

Dovozce:
Eduard Kettner, spol. s r. o.
Heršpická 5a
639 00 Brno
tel., fax: 542 211 100
mobil: 602 543 456
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kettner.cz


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku