Myslivecká výročí – červenec

Před 150 lety – 1. července 1857 – se ve Vodňanech narodil Ing. dr.h.c. Teodor Mokrý. Po absolvování gymnázia v Českých Budějovicích a předběžné lesnické praxi vystudoval v r. 1876 Vyšší lesnický ústav v Bělé pod Bezdězem. Zprvu působil ve schwarzenberských službách, od r. 1891 ve Lnářích. Význačný lesní a rybářský odborník věnoval jako první u nás pozornost ondatře pižmové (Deset let invaze bobříka pižmového v Čechách, 1920, Vývoj bobříka pižmového, 1926). Patřil také mezi vynikající rybářské odborníky: vyšlechtil kapra, odrůdu lnářský modrák.
Zemřel 11. srpna 1945 v Písku.


Ve stejném roce, v němž se Ing. dr.h.c. Mokrý narodil, zemřel 2. července v Praze vynikající puškař Antonín Vincenc Lebeda. Narodil se 1. května 1797 v Černošicích, vyučil se ve Vídni, v r. 1820 převzal v Praze puškařskou dílnu. Majitel několika patentů vynalezl v r. 1829 skříňový zámek. O jeho zbraně byl velký zájem mezi členy panovnických rodin. Puškařský závod zanikl v r. 1888.
Dne 13. července uplyne 400 let od narození kreslíře a grafika Václava Hollara. Narodil se v Praze (1607) a jako dvacetiletý odešel do ciziny. Zprvu pracoval v Německu a Holandsku, od r. 1636 trvale pro anglického vyslance T. Howarda. Hollar patřil mezi vynikající světové grafiky. Mezi jeho díly se najdou přírodopisné motivy, zachycené přísně realisticky.
Hollar zemřel 25. března 1677 ve Westminsteru.
Před 130 lety, 14. července 1877, se v Líšně nedaleko Benešova narodil Ludvík Herzl. Jako dítě se dostal do Karlštejna, kde byl jeho otec správcem hradu. Po studiích na střední škole absolvoval sochařskou a kamenickou školu v Hořicích a pak v letech 1899-1904 akademii výtvarných umění, kde byl žákem prof. J. V. Myslbeka, s nímž
 později spolupracoval. Po návratu ze studijní cesty po Itálii a Německu se vrátil do Prahy, kde se převážně věnoval medajlérství.
Jako malíř byl Herzl samouk. Nejčastějším předmětem mu byla zvěř z jeho honitby v Srbsku. Vděčně na něho vzpomínal lesník a malíř František Liebl (1910-1992), kterého do malířství zasvěcoval.
Ludvík Herzl zemřel 17. dubna 1944 v Praze a byl pohřben na Karlštejně.
Dne 21. července uplyne 40 let od chvíle, kdy v Praze zemřel lesmistr František Vodička. Narodil se 26. března 1892 ve Veselí nad Moravou. Po absolvování hranické lesnické školy pracoval na různých místech a po skončení 1. světové války působil jako referent Zemědělské rady v Bratislavě, kde organizačně přispěl ke vzniku Loveckého ochranného spolku pro Slovensko. Byl jedním z autorů knihy Naše poľovníctvo (1935). Z pobytu na Slovensku vytěžil materiál pro knihu Karpatský jelen a jeho rod (1942). Jelen zůstal i nadále předmětem jeho zájmu v knize Po stopách posvátného jelena (1947). Lesmistr Vodička shromáždil řadu historických podkladů a také zajímavé folkloristické sbírky s námětem myslivosti. Z nich pak vznikla kniha Zvěř a myslivost ve světle věků (1948).

Zemřel dr. ing. Rudolf Novák
Dne 30. května t. r. náhle zemřel ve věku nedožitých 59 let dr. ing. Rudolf Novák, místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty. Vzděláním lesní inženýr byl myslivecké veřejnosti byl znám jako pedagog na Střední lesnické škole v Hranicích, aktivní myslivec, myslivecký funkcionář, autor časopiseckých článků i knižních monografií, předseda redakční rady časopisu Myslivost. Čest jeho památce!
Redakce

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku