Představujeme karlovarskou prefekturu Řádu sv. Huberta
Myslivecká slavnost v Nové Roli, pořádaná vždy v červnu – měsíci myslivosti, se stala již tradicí, letos proběhl její 4. ročník. Původně se konala v Nejdku, ale vzhledem k nepochopení významu akce jak radnicí města, tak především místní farností, Řád ukončil aktivity v tomto městě a „přesunul“ slavnost do Nové Role. Ve vedení tohoto města prefektura naopak našla podporu a k celé akci ochotně přistoupil i místní farář, který slouží svatohubertskou mši, jež je součásti slavnosti. Letošní slavnost proběhla 16. června (podrobně o ní pojednává samostatný článek – pozn. red.).
Se slavností se pojí další akce, a to výtvarná soutěž žáků základních škol z Novorolska. Letos byl ve spolupráci s karlovarskou prefekturou Klubu přátel Řádu sv. Huberta zorganizován 3. ročník. Soutěž probíhá tak, že začátkem kalendářního roku je vyhlášeno její téma, s nímž jsou seznámeny základní školy na Novorolsku a Nejdecku. V loňském roce se soutěže zúčastnilo 12 škol, letos jich bylo již 15. Soutěž probíhá ve dvou kategoriích (mladší a starší žáci), práce jsou hodnoceny v květnu za účasti členů prefektury Řádu a zástupců škol. V červnu probíhá na myslivecké slavnosti vyhlášení vítězů a předání cen a všechny práce jsou vystaveny. V loňském roce byly vítězné práce přihlášeny do celostátní výtvarné soutěže organizované Klubem přátel Řádu sv. Huberta, část prací se posílá do soutěží organizovaných ČMMJ a měsíčníkem Myslivost. Výtvarná soutěž má ve školách velmi pozitivní ohlas a motivuje děti k tomu, aby si vytvořili kladný vztah k přírodě.
Další akcí prefektury je podzimní svatohubertská mše v Lokti, jejíž letošní pokračování bude v pořadí již páté. Mše je organizována ve spolupráci s Lázeňskými lesy Karlovy Vary a Městskými lesy Loket. Kromě těchto dvou subjektů se na jejím pořádání podílejí také další členové Sdružení vlastníků obecních lesů Karlovarského kraje. Organizátoři našli porozumění u loketského faráře, jehož velmi zaujala myšlenka zorganizovat svatohubertskou mši a zrealizoval ji. Na závěr mše tradičně probíhá žehnání zbraním, večer je připraveno posezení v hradní restauraci s kulturním programem.
Členové prefektury se účastní i akcí jiných prefektur. Samozřejmostí je jejich zapojení do celostátních řádových akcí (seminář a Svatohubertská slavnost na Kuksu či mše v chrámu sv. Víta v Praze) a mysliveckých akcí pořádaných jinými subjekty (výstava Natura viva v Lysé nad Labem, Národní myslivecké slavnosti na Ohradě apod.). Z dalších akcí, na nichž byli členové přítomni, lze jmenovat např. myslivecký ples v Mariánských Lázních, odhalení kapličky v oblasti Jedlového vrchu v Krušných horách nad Chomutovem apod.
Prefektura aktivně spolupracuje s již zmíněným Klubem přátel Řádu sv. Huberta. V okrese Karlovy Vary se podařilo založit prefekturu této partnerské organizace, sdružující především mladé lidi, připravující se na vstup do Řádu. Většina akcí se připravuje v součinnosti obou prefektur.
Spolupráce s OMS ČMMJ všech tří okresů Karlovarského kraje (Karlovy Vary, Sokolov a Cheb) se zpočátku nevyvíjela pozitivně. Vedení těchto mysliveckých organizací zřejmě pociťovala strach z konkurence v oblasti propagace myslivosti. Postupem času se však vztahy normalizovaly a v letošním roce byl OMS ČMMJ Karlovy Vary spolupořadatelem myslivecké slavnosti v Nové Roli. Na společných oficiálních i neformálních jednáních si zástupci obou organizací vysvětlili priority a zaměření svých organizací a především došli k poznání, že jejich cíle jsou v podstatě stejné. Již od loňského roku se na pořádání akcí karlovarské prefektury Řádu podílí i též Krajský inspektorát Lesů České republiky, s. p., Karlovy Vary.
Na spolupráci s karlovarské prefektury s OMS ČMMJ Karlovarského kraje a s německými partnery jsem se informoval u prefekta Jana Černého.
Jak se vyvíjela spolupráce vaší prefektury s OMS z vašeho kraje, příp. s mysliveckými sdruženími?
Spolupráci při pořádání novorolských mysliveckých slavností jsme nabídli všem OMS Karlovarského kraje od samého začátku. Domnívám se, že myslivečtí funkcionáři zpočátku nechápali, jakou příležitost k propagaci myslivosti u veřejnosti jim nabízíme a spíše se nás obávali jako konkurence, která by mohla případně způsobit odliv jejich příznivců. Byly to však liché obavy – i my coby členové Řádu jsme většinou členy ČMMJ a otázka prezentace myslivosti, propagace práce a úsilí, které věnujeme zvěři a honitbám je nám stejně blízká v obou organizacích. Větší pochopení jsme nacházeli u řadových myslivců v mysliveckých sdruženích a nutno říci, že tito myslivci s námi spolupracují od pořádání prvního ročníku slavnosti a bez jejich obětavé práce by akci takového rozsahu nebylo možné uspořádat. Jsem rád, že jsme letos s OMS Karlovy Vary našli společnou řeč a spolupráce se začíná rýsovat velmi slibně. Členové rady OMS přinesli několik zajímavých nápadů k rozšíření a obohacení programu slavnosti.
Jak se podílí na organizaci německá strana?
Němečtí myslivci se účastní naší slavnosti téměř od počátku jejího pořádání. V loňském roce se myslivecká slavnost stala součástí akce připravené městem Nová Role, v jejímž rámci došlo k setkání několika generací obyvatel města, a to od předválečných let. Účast německých návštěvníků byla vysoká, jejich ohlas na naši slavnost velmi příznivý. Lze říci, že jsme navázali na přeshraniční partnerství měst Nová Role a Rittersgrün ze Saska a začali spolupracovat i s myslivci ze saského Aue. Výsledkem bylo, že letošní seminář uspořádaný jako součást myslivecké slavnosti mohl nést přídomek „mezinárodní“. Přednášeli na něm jak čeští, tak němečtí odborníci, sborník byl vydán dvojjazyčně, v průběhu přednášek byl zajištěn překlad do obou jazyků. Díky této spolupráci jsme dosáhli i na dotace EU, takže akci bylo z čeho financovat. Němečtí myslivci se aktivně zapojili také do dalšího průběhu letošní slavností. Pro příští rok jsme v kontaktu s myslivci z Bavorska, kteří s námi mají také zájem spolupracovat.
Účastní se vaše prefektura podobných akcí v Německu?
Ano. Rittersgrün je velmi aktivní město, které v průběhu roku pořádá různé akce –myslivecké, hipologické, kynologické atd. Na všechny jsme zváni a většiny z nich se zúčastňujeme. Myslím si, že v tom je základ velmi dobré spolupráce jak na poli kultury a tradic, tak v oblasti osvěty a poznávání či aktivit v ochraně přírody a ekologie.
Co plánujete do budoucna v činnosti prefektury a spolupráci s myslivci po obou stranách státní hranice?
Dost práce nám dá udržet a realizovat dosavadní aktivity. Velmi nám pomáhá Klub přátel Řádu sv. Huberta. Rádi bychom rozšířili naše řady o nové členy, myslivce, jimž jsou blízké tradice, myslivecké kultura a etika a kteří by přijali za své program a zásady Řádu. Chceme rozšířit působnost prefektury do všech okresů Karlovarského kraje, příp. i do sousedních okresů. Spolupráci s německou stranou hodláme právně zajistit členstvím v Mezinárodním sdružení myslivců příhraničí, které funguje v naší republice již dva roky. O účast na novorolských slavnostech v příštích letech projevili zájem i myslivci z Polska a Rakouska.
Činnost prefektury přiblížil a s prefektem Janem Černým hovořil MUDr. Tadeáš Maślanka.
Kontakt na prefekta karlovarské prefektury Jana Černého: www.radsvatehohuberta.cz/karlovarskaprefektura.