Přehlídka trofejí a shozů na Poľane

Ing. Jiří Janota

Chránená poľovná oblast Poľana (CHPO Poľana) je perlou slovenské myslivosti. Díky výměře 20 659 ha a přírodním podmínkám poskytuje ideální podmínky k chovu jelení zvěře. Dne 11. května t. r. uspořádaly Lesy Slovenské republiky, s. p., které oblast myslivecky obhospodařují, přehlídku trofejí a shozů, na níž bylo – stejně jako v uplynulých letech – hodně k vidění.

KRÁTCE O CHPO POĽANA
Již v r. 1965 byla Poľana vyhlášena za oblast, které je potřeba vzhledem k mimořádné kvalitě jelení zvěře věnovat zvláštní pozornost. Tak vznikla CHPO Poľana o výměře 18 816 ha. Od jejího vzniku v ní zajišťovaly hospodaření státní lesy, v současné době to jsou Lesy SR, s. p., odštěpné závody Kriváň a Čierny Balog. CHPO se řídí zvláštním statutem, na jehož základě:
-    realizuje vzorové myslivecké hospodaření a ochranu jelení zvěře, jakož i ostatních druhů spárkaté a vzácné zvěře na principu velkoplošného managementu, s ohledem na požadavky funkčně integrovaného lesního hospodářství a v souladu se zásadami ochrany přírody k zachování biodiverzity CHKO BR Poľana,
-    podílí se na ochraně a zachování „poľanského“ jelena,
-    slouží k udržení a zvýšení chovné a trofejové kvality jelení zvěře,
-    slouží k výzkumu biologie jelení zvěře a velkých šelem,
-    provádí se v ní odchyt jelení zvěře pro zazvěřování a osvěžení krve v jiných oblastech a honitbách.
Jarní normované kmenové stavy jelení zvěře jsou 450 ks. Od r. 2002 však dochází k postupnému nárůstu početnosti jelení zvěře, takže bylo rozhodnuto snížit její stavy. Při tom je snahou upravit poměr pohlaví ve prospěch jelenů, přestože věková struktura jelenů je téměř optimální. Na Slovensku se jeleni dělí do čtyř věkových tříd, přičemž vloni bylo v CHPO Poľana uloveno ve IV. věkové třídě 10 jelenů, z toho pět ve věku 13-15 let. Z celkového počtu 62 ulovených jelenů byli dva „zlatí“, osm „stříbrných“ a dva „bronzoví“.  

PŘEHLÍDKA TROFEJÍ A SHOZŮ  
   
Kvalita trofejí a celý systém hospodaření se zvěří v této oblasti byly hlavními důvody, proč jsme přijali pozvání kolegů z Lesů SR, s. p., na tradiční přehlídku trofejí a shozů. Dne 11. května jsme dorazili na místo konání akce na Lesní správě Kyslinky (OZ Kriváň).
V krásném prostředí poľanské přírody jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit o kvalitě tamní jelení zvěře. Většina trofejí jelenů ulovených v minulé lovecké sezóně byla vystavena na dřevěných stojanech, na prostranství vedle bylo soustředěno 224 shozů ze 169 jelenů.
Součástí akce byla též přehlídka daňčích shozů z honitby Petrovec, která je v současnosti nejkvalitnějším volným chovem daňčí zvěře na Slovensku. Mohli jsme si prohlédnout a porovnat 107 daňčích shozů. Nejsilnější z nich měl bodovou hodnotu 196,66 b. CIC. Celkem 42 shozů bylo posouzeno jako medailové (13 zlatých, 11 stříbrných a 18 bronzových). I to svědčí o kvalitě tohoto volného chovu daňčí zvěře.
Jak prezentaci trofejí, tak jeleních i daňčích shozů doprovázel odborný výklad pracovníků Lesů SR, s. p.
Pokud máme v našich honitbách snahu odborně a odpovědně myslivecky hospodařit, mělo by být prvořadým společným zájmem sledovat kvalitu trofejové zvěře na základě shozů, neboť pouze podle nich můžeme posuzovat chovnou hodnotu živé zvěře v honitbách. Úlovky sice také vypovídají o kvalitě zvěře, ale pro přijímání opatření v chovu je rozhodující, co v honitbě žije. Budoucí kvalitu trofejí lze přibližně posoudit již podle paroží tří- až pětiletých jelenů. Emil Rakyta, člověk, který zasvětil celý svůj život zvěři a přírodě Poľany, vytvořil na základě hodnocení několika stovek jeleních trofejí tzv. růstové tabulky. Podle nich dokáže do určité míry předpovědět, jaké bodové hodnoty může dosáhnout konkrétní jelen v určitém věku života. Např. pokud má tříletý jelen nasazeno paroží s bodovou hodnotu kolem 125-130 b. CIC, hodnota trofeje tohoto jelena ve věku 12 let může dosáhnout okolo 240-250 b. CIC.
Nádherné prostředí poblíž lovecké chaty Zálomská, kde přehlídka trofejí a shozů probíhala, se stalo setkáním chovatelů jelení zvěře z celého Slovenska. Potěšující je, že mezi spoustou slovenských kolegů jsme mohli zahlédnout i některé chovatele jelení zvěře z naší vlasti. Každým rokem rostoucí zájem nejen slovenských myslivců o výsledky chovu jelení zvěře v CHPO Poľana je dokladem odborně vedeného přístupu pracovníků Lesů SR, s. p., k mysliveckému hospodaření v této oblasti a zároveň důkazem toho, že pokud se něco dělá s nadšením a přesvědčením o správnosti věci a jestliže k tomu jsou alespoň částečně vytvořené podmínky, úsilí nemusí přijít vniveč.
Jelení zvěř z CHPO Poľana je pravidelně odchytávána ke zlepšení genofondu tohoto druhu v jiných částech Slovenska, ale i v okolních státech. V letech 1970-2005 bylo na území CHPO odchyceno 284 kusů jelení zvěře. Mimořádnou kvalitu poľanské zvěře využily Lesy SR, s. p., v nedávno spuštěném projektu, který by měl pravidelně přinášet jelení trofeje v bodových hodnotách kolem 240-250 b. CIC. Tento projekt je realizován v oboře Betliar, jejíž návštěva byla součástí našeho programu na Slovensku.

BETLIAR – VYSOCE NASTAVENÁ LAŤKA SLOVENSKÝCH LESNÍKŮ

Obora Betliar leží na jihovýchodním Slovensku a organizačně spadá pod OZ Rožňava. Tato obora o výměře 1690 ha byla založena v r. 1967 a je určena k chovu jelení, daňčí a mufloní zvěře.
V r. 2005 bylo 1100 ha z celkové výměry vyhrazeno k chovu jelení zvěře. Z Poľany bylo do této části obory postupně dovezeno 41 kusů zvěře a dalších 27 kusů putovalo do Betliaru z východního Slovenska (OZ Vranov, Bardejov a Sebrance). Cílem je založit chov, v němž se projeví přednosti obou typů jelenů: bohatá členitost paroží, jíž se vyznačují jeleni z Poľany, a značná délka lodyh východoslovenských jelenů. Dovezená zvěř je umístěna v aklimatizační části obory, kde je sledována její kvalita. Jedinci, kteří nesplňují požadované parametry, jsou z chovu vyřazováni, čímž je dána záruka, že k dosažení stanoveného cíle bude použito spojení toho nejkvalitnějšího, co mohou honitby Slovenska poskytnout. Ideální prostředí, v němž se obora rozkládá, by mělo ke stanovenému cíli napomoci. Pro oboru se počítá s kmenovým stavem 150 kusů jelení zvěře. Výsledkem chovatelských aktivit by měli být lovní jeleni IV. věkové třídy v minimální bodové hodnotě 220 b. CIC. Nejsilnější jedinci by měli dosáhnout – jak již bylo uvedeno – hodnot okolo 240-250 b. CIC.
Mufloní zvěř je v oboře chována od r. 2002 odděleně v samostatné části o výměře 250 ha. Kmenový stav je 100 kusů. V případě daňčí zvěře, jejímuž chovu jsou určeny zbylé části obory, představuje kmenový stav 200 kusů.
Slovenským kolegům nezbývá než popřát, aby se jim jejich cíle podařilo v brzké době naplnit a obora Betliar se tak zařadila ke špičce světových oborních chovů.  
Autor je ředitel Vojenských lesů a statků ČR, s. p., divize Mimoň.

     

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku