Z našich honiteb 7/2007

Výstava trofejí spárkaté zvěře z honitby VLS ČR, s. p., divize Karlovy Vary, premiérově pod širým nebem

Dne 19. května t. r. proběhla výstava trofejí ulovených v lovecké sezóně 2006/2007 v honitbě Hradiště, již spravují VLS ČR, s. p., divize Karlovy Vary (dále jen VLS Karlovy Vary). Akce se premiérově uskutečnila pod širým nebem v nově vybudovaném areálu myslivecké střelnice VLS Karlovy Vary v Lučinách. Akce proběhla za krásného počasí a hojné účasti návštěvníků a loveckých hostů, kteří odcházeli s dobrým dojmem z příjemně stráveného dne.

Výstavu trofejí doplnil bohatý doprovodný program. Slavnostní zahájení proběhlo za fanfár v podání trubačů Lesní správy Valeč, úvodní slovo pronesl ředitel VLS Karlovy Vary ing. Petr Skočdopole. Součástí programu byla soutěž ve vábení jelenů a také ostatních druhů zvěře. Kdo chtěl, mohl si vyzkoušet střelbu v „loveckém videokině“. Pro děti byla připravena soutěž ve střelbě ze vzduchovky, jízda na koni, číslování dříví a táborák. Celý den bylo k dispozici bohaté občerstvení a pestrá nabídka zboží u prodejních stánků s doplňky pro myslivce, lesníky a zahrádkáře. Nechyběl hudební doprovod.
Cílem výstavy však byla zejména prezentace mysliveckého hospodaření v honitbě Hradiště a plány do budoucna. Hlavním záměrem je udržet stavy cílových druhů spárkaté zvěře v kvantitě a kvalitě odpovídající úživnosti honitby tak, aby nedocházelo k neúměrným škodám na mladých lesních porostech. Mezi cílovou zvěř v honitbě patří jelen lesní, srnec obecný, prase divoké a muflon. V honitbě žije též sika japonský, pro nějž však nebyly stanoveny normované stavy a průběžně probíhá snižování jeho početnosti.
Jelen lesní má v honitbě dobrý genetický potenciál k dosažení bodových hodnot trofejí okolo 200 b. CIC. Hlavním cílem hospodaření VLS Karlovy Vary s jelení zvěří bude dosažení optimálního zastoupení kvalitních jelenů ve všech věkových třídách při současném udržení vyrovnaného poměru pohlaví. Po dosažení optimálního početního zastoupení jelenů ve věkových třídách budou kritéria průběrného odstřelu nastavena tak, aby zejména z mladé zvěře zůstali v populaci jen nadprůměrní jedinci.
Tyto kroky je třeba realizovat také u zvěře mufloní a černé. Zejména u samčí zvěře se totiž projevuje nedostatečné zastoupení jedinců III. věkové třídy.
Srnčí zvěř se z hlediska početních stavů blíží k optimálnímu stavu. Trofejová kvalita je však vzhledem ke klimatickým podmínkám a tlaku ostatní zvěře v honitbě nízká.
Z vystavených trofejí dosáhly čtyři trofeje jelena lesního hodnoty pro udělení bronzové medaile, u siky japonského byla jedna trofej ohodnocena jako zlatá, jedna jako stříbrná a čtyři jako bronzové. Ze zbraní kňourů měly jedny hodnotu bronzové medaile.
Kromě trofejí byly vystaveny též jelení shozy nalezené letos na jaře. V případě několika shozů mladých jelenů byl konstatován vysoký chovný potenciál jelení zvěře z honitby Hradiště (např. shozy šesti- až sedmiletých jelenů v hodnotách 176 a 172 b. CIC).
Výstava splnila účel, a to jak z hlediska chovatelského, tak společenského. Doufáme, že se nám do budoucna podaří její úroveň zvyšovat, a to hlavně kvalitou trofejí.
Ing. Jiří Illichman, ředitelství VLS Karlovy Vary

Jelení shozy na přehlídce

V pořadí již 20. přehlídku jeleních shozů uspořádalo 11. května t. r. myslivecké sdružení v Rokytnici v Orlických horách. Shromážděno bylo 72 shozů (jednotlivých či v párech) od 58 jelenů z deseti orlickohorských honiteb. Myslivečtí hospodáři, příp. další zástupci jednotlivých honiteb seznámili účastníky přehlídky s každým shozem či párem shozů z jejich honitby, uvedli místo a den nalezení, ohodnotili jej a přitom odpovídali na dotazy z publika.
Jubilejní přehlídka shozů splnila své informační i konzultační poslání a prospěla tak chovu jelena lesního v Orlických horách. Na Rychnovsku dosahuje výměra honiteb s normovanými stavy jelena lesního 20 695 ha. Vloni se v oblasti ulovilo celkem 238 kusů jelení zvěře, z toho 71 jelenů.
Text a foto Ludvík Lesný

Přehlídka trofejí spárkaté zvěře z okresu Jeseník

Přehlídka trofejí spárkaté zvěře, ulovené v okrese Jeseník v mysliveckém roce 2006/2007, se uskutečnila ve dnech 24.-25. března ve velkém sále Městského úřadu Jeseník. Již tradičně se na její organizaci podílel Městský úřad Jeseník, Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Jeseník, Jesenická lesnická společnost, Myslivecké sdružení Šerák a Okresní myslivecký spolek ČMMJ Jeseník.
Kladnému hodnocení přehlídky ze strany odborné i laické veřejnosti předcházela nejen mravenčí práce organizátorů s instalací trofejí a výzdobou sálu, ale také usilovná práce hodnotitelské komise. Celkem bylo hodnoceno 100 trofejí jelenů z 30 volných honiteb a jedné obory, 16 trofejí daňků z pěti volných honiteb a čtyř obor, 24 trofejí muflonů ze sedmi volných honiteb a dvou obor, 258 trofejí srnců ze 41 honiteb a 201 trofejí černé zvěře z 37 honiteb. Mezi jeleními trofejemi dosáhla nejvyšší bodové hodnoty – 171,98 b. CIC – trofej jelena z honitby Orlík. Nejsilnějšímu daňkovi, který pocházel z obory Bílá voda, komise přiřkla 163,75 b. CIC. Toulce nejsilnějšího muflona – světového rekordu potvrzeného na letošní výstavě v Nitře – mají bodovou hodnotu 252,50 b. CIC a jsou z obory Černý kopec. Nejsilnější srnec – 119,52 b. CIC – byl uloven v honitbě Bílý potok.
Prostory sálu byly kromě přehlídky současně využity k výstavě fotografií ing. Jiřího Lisníka, revírníka LS Jeseník. Autor na nich zachytil neopakovatelné zážitky z lovu „jubilejního“ jelena v režijní honitbě Klín LČR. Přehlídka posloužila též práci s dětmi v rámci lesní pedagogiky.
Ing. Jaromír Latner, CSc., lesní správce LS Jeseník

Netradiční přehlídka trofejí

Magistrát města Jihlavy uspořádal ve dnech 14.– 21. května t. r. v rámci výkonu státní správy myslivosti přehlídku trofejí spárkaté zvěře ulovené v r. 2006.
Přehlídku zahájili za zvuků fanfár Loveckého tria Jihlava primátor města Jihlava ing. Jaroslav Vymazal a velmistr Řádu sv. Huberta František Jan Votava. Akce se konala v krásném prostředí gotického sálu jihlavské radnice a mimo trofejí na ní návštěvníci zhlédli též výstavu obrazů prefekta Řádu sv. Huberta Františka Maxmiliána Hoffmanna, kolekci fotografií zvěře od ing. Vlastislava Soukupa, ukázku pasovacích listů, vyřezávaných podložek pod trofeje a některá myslivecká zařízení (posed, zaječí krmeleček, slanisko a korýtko na jadrné krmivo).
Návštěvníci měli též možnost seznámit se s informacemi o 74 honitbách ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, o lovu zvěře v honitbách, o dobách jejího lovu atd. Na osmi informačních panelech připravených pracovníky oddělení státní správy byly představeny základní údaje o jednotlivých úsecích myslivosti (péče o zvěř, přikrmování zvěře, kynologie, sokolnictví, vztah myslivosti a umění, myslivecké tradice apod.). Na vývojových řadách chrupu srnčí a černé zvěře, zapůjčených Petrem Kolářem, si mohl každý ověřit své znalosti v určování věku těchto druhů zvěře. Nechyběla ukázka myslivecké mluvy a odhadu muflonů podle toulců. Seznámení s oborními chovy spárkaté zvěře bylo zajištěno videoprojekcí z Lánské obory.
Přehlídku, která splnila své poslání nejen jako akce pro myslivce, ale především jako nástroj k propagaci myslivosti u široké veřejnosti, zakončilo koncertní vystoupení žesťového kvintetu Základní umělecké školy Jihlava a aktiv mysliveckých hospodářů.
Ing. Milan Slavinger

Dohoda ČEZ s ochránci přírody o ochraně ptáků

Do r. 2013 vloží ČEZ Distribuce přes 100 milionů korun do technických opatření zabraňujícím úhynům volně žijícího ptactva na přibližně 2500 km vedení vysokého napětí po celé ČR. V minulých letech ČEZ takto zabezpečil již 783 km za více než 23 milionů Kč. Ochránci přírody oznamují energetikům konkrétní místa, kde dochází k popálení ptáků na sloupech a kde ptáci narážejí do drátů vysokého napětí. Energetici zabezpečují sloupy a trafostanice, „zviditelňují“ dráty elektrického vedení v místech významných migračních koridorů ptactva atd. 
www.ekolist.cz, 28. 5. 2007, red.

Přehlídka trofejí okresu Český Krumlov

Tradice zůstala nepřerušena a letos se již počtvrté konala v sále Kulturního domu v Kaplici přehlídka trofejí okresu Český Krumlov. Zahájení předcházela třídenní intenzivní práce 13členné hodnotitelské komise v čele s předsedou myslivecké komise OMS ČMMJ Český Krumlov ing. Pavlem Hadačem. Z předložených 94 jeleních trofejí bylo 51 označeno zeleným bodem (správný odstřel), 38 červeným bodem (chovatelsky nevhodný odstřel) a pět bodem modrým („nerozhodný“ odstřel). Velké množství červených bodů stále svědčí o tom, že s jelení zvěří neumíme dobře hospodařit. Mnohem lépe dopadla zvěř srnčí, kde bylo ze 784 předložených trofejí označeno červeným bodem pouze 38. Ze 16 kňourů, jejichž zbraně byly předloženy, byli červeným bodem označeni pouze tři mladí kňouři. Na přehlídku byly dodány také trofeje devíti muflonů a sedmi daňků, většinou původem z oborních chovů.
Další náplní činnosti hodnotitelské komise bylo bodování silných trofejí. Celkem bylo uděleno devět medailí. Na stříbrnou medaili dosáhli jeden srnec (119,03 b. CIC), jeden muflon (200,25 b. CIC) a jedna liška (24,54 b. CIC). Hranici pro získání bronzové medaile překonali jeden jelen (175,10 b. CIC), jeden srnec (107,80 b. CIC), dva mufloni (190,70 a 189,75 b. CIC), jeden daněk (165,06 b. CIC) a jeden kňour (112,75 b. CIC).
Slavnostní zahájení přehlídky konané ve dnech 17.-20. května proběhlo za účasti starosty města Kaplice mgr. Ferdinanda Jiskry a místostarosty mgr. Jiřího Havelky. Vysokou estetickou úroveň dodaly přehlídce velkoplošné originály obrazů s tématikou volně žijící zvěře malíře Petra Odložila, které budou ozdobou i budoucích přehlídek. Za čtyři dny navštívilo přehlídku kolem 800 lidí. Mezi návštěvníky bylo sedm tříd základních škol. Návštěvníci si mohli prohlédnout i výstavu fotografií volně žijící zvěře nadaného fotografa Jaroslava Charváta.
Jediným stínem přehlídky bylo nedodání kolekce trofejí jedné honitby. Přesto lze považovat přehlídku za úspěšnou a přínosnou, a to nejen pro myslivce, ale i pro laickou veřejnost.
Lukáš Bodnár

SVS ČR potvrdila spolupráci s ČMMJ

Dne 6. června t. r. podepsali vrcholní zástupci Státní veterinární správy ČR (SVS ČR) a Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) dohodu o spolupráci. Základním smyslem dohody bylo stvrdit podpisy dosavadní dobrou spolupráci i na další období, a to především pokud jde o péči o zdraví zvěře, o ochranu životního prostředí a o mysliveckou a veterinární osvětu. Podrobnosti na www.svscr.cz v rubrice „tiskové zprávy“.
Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 6. června t. r., red.

Interlov poslán do likvidace!

Dne 16. června t. r. se v Praze konal Sbor zástupců ČMMJ (SZ). Jedním z bodů jednání byla situace kolem obchodní společnosti Interlov Praha, s. r. o. Výsledkem bylo schválení zrušení podniku ke dni 19. 6. 2007 s likvidací a datem vstupu do likvidace dne 19. 6. 2007. Likvidátorem byl jmenován ing. František Polák.
O likvidaci společnosti Interlov Praha se ve vedení ČMMJ diskutovalo již před rokem. Podniku, generujícímu v uplynulých letech milionové ztráty, byla nakonec dána šance. Po roce, kdy ztráty dosáhly opět několika milionů, se SZ rozhodl pro výše uvedené řešení.
O podrobnostech a dalším vývoji situace si přečtete v srpnovém Světě myslivosti.

Redakce

SVS ČR bude sledovat chronické chřadnutí jelenů

Přestože v ČR nebyl dosud nikdy zaznamenán případ chronického chřadnutí jelenů, což je jistá obdoba BSE, budou se u nás jelenovití podle klíče daného legislativou EU vyšetřovat. I když bylo chronické chřadnutí jelenovitých dosud zjištěno pouze poprvé v 70. letech u jelena wapiti a u volně žijících jelenů v USA a Kanadě, naposledy pak v r. 2006 (ve dvou provinciích v Kanadě a 13 státech USA), nechce EU ponechat nic náhodě. Proto Rozhodnutí Komise č. 2007/182/ES z 19. 3. 2007 stanoví všem členským státům povinnost provést do konce lovné sezóny 2007 monitoring, a stanoví všem počty volně žijících a farmově chovaných jelenovitých, kteří musejí být vyšetřeni.
SVS ČR je připravena zmíněné rozhodnutí naplnit a informuje o této povinnosti prostřednictvím krajských veterinárních správ i myslivce. V našich podmínkách jsou pro monitoring určeni jelen lesní a jelenec běloocasý. Všechny kusy musí být starší než 18 měsíců, přičemž věk se odhaduje podle úbrusu zubů, zjevných znaků dospělosti, popř. podle jiných spolehlivých informací. Vzorky se budou odebírat od volně žijící zvěře (ulovené a uhynulé) a od farmově chovaných zvířat (poražených, utracených a uhynulých). K vyšetření lze využít schválené testovací metody, stejné, jaké se používají u skotu. Celkem bude do konce roku 2007 vyšetřeno zhruba 1300 vzorků.
Chronickým chřadnutím jelenovitých mohou onemocnět jedinci již kolem jednoho roku, ale i starší než 13 let, přičemž nejčastěji k němu dochází mezi třemi až čtyřmi roky. V Evropě toto onemocnění dosud nebylo zjištěno. Aby se zjistilo, zda jde pouze o problém Severní Ameriky, rozhodla se Komise provést v EU zmíněný monitoring.
Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 12. června 2007, redakce

Vábení srnců

G. G. v Harling: Lov srnce vábením. Z němčiny přeložil Petr Labuda, lektoroval Zdeněk Kolář. Rozsah 129 stran, 85 barevných fotografií. V r. 2007 vydalo nakladatelství Grada, Praha. Prodejní cena 179,- Kč.
   
Kniha je rozdělena na tři části. V první jsou shrnuty hlavní znaky začínající srnčí říje a zpochybněny výsledky průběrného odstřelu, k nimž zaujal stanovisko recenzent knihy MVDr. Zdeněk Kolář (str. 11 až 12). Pro lov je významný poměr pohlaví, ne dost srozumitelně vysvětlovaný na str. 26. Pozorný čtenář by se však neměl nechat zmást. Je objasněn rozdíl v chování mladého a teritoriálního srnce a komentuje se odstřel dobrých srnců před říjí. Samostatné statě pojednávají o vlivu počasí na průběh říje a hlasových projevech srnčí zvěře.
V druhé části se doporučuje, jak se na říji připravit rozmístěním posedů a záštit, úpravou loveckých stezek, volbou vhodné výzbroje a výstroje a případným použitím loveckého psa. Přehledně jsou představeny způsoby vábení a současné vábničky.
Závěrečná část popisuje začátek říje, zásady chování v místě vábení, vábení ve dvou nebo ve třech a použití vábniček mimo říji. V této části uvedl autor několik svých rad, jež známe z knihy Nejlepší rady pro myslivce.
Naučit se vábit pouze z knížky není dost dobře možné. Je škoda, že součástí příručky není zvukový nosič, aby si čtenář mohl popisované hlasové projevy také poslechnout.
Za chybu pokládám, že na str. 127 chybí také české vytrubování úlovku.
Text knížky je oživen řadou příhod, osvětlujících chování srnčí zvěře při lovu.
Seznam literatury není uveden.

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku