Blaser F3 - pro lov a sportovní střelbu (II.)

Josef Machan a ing. Horymír Virgl testují brokovou kozlici Blaser F3

Brokovou kozlici nelze znovu vynalézt, a to ani ve firmě Blaser. Možné jsou však smysluplné novinky v detailech – především v použití moderních materiálů a konstrukčních a výrobních postupů. To provedli v Isny, sídle firmy Blaser, a výsledkem je zbraň přinášející radost ze střelby. V následujícím textu přinášíme dokončení testu brokové kozlice Blaser F3.


POJISTKA
Podstatnou novinkou kozlice F3 je tzv. kombinovaná pojistka, spojující běžnou pojistku spouště se systémem bicích kladiv. To znamená, že při nenatažené spoušti nelze mechanicky vypálit ránu, neboť bicí kladiva jsou v tomto stavu zachycena. Jestliže uživateli např. upadne nabitá zbraň na zem, není možné, aby z ní vyšla rána, ať už je zbraň zajištěná nebo ne. Zbývá otázka, proč nebyla zbraň vybavena systémem ručního natahování, jestliže byla od základu nově konstruována. Odpověď je jednoduchá: Blaser by zbraň tímto systémem vybavil, pokud by po něm byla poptávka na trhu. V současné době ovšem trh nevyžaduje systém ručního natahování.

VYHAZOVAČE

Výrobce pojmenoval systém vyhazovačů u F3 jako „Ejector-Ball-System“ (EBS), čímž chtěl naznačit, že jde o zcela zvláštní typ vyhazovačů. To se také potvrdilo během našeho testu na střelnici: pružiny vyhazovačů nejsou napínány během uzamykání jako u jiných brokovnic, ale až po vypálení rány. To s sebou přináší následující výhody: zbraň F3 lze vždy lehce a měkce uzamknout, není nutné dodatečné přitlačení, což je důležité především při střelbě na asfaltové terče, neboť fázi koncentrace bezprostředně před výstřelem nenarušují problémy při uzamykání a nutnost dodatečného přitlačení.
Další výhodou je, že pružiny vyhazovačů jsou chráněny, neboť nejsou – jak je běžné při delším skladování zbraně – dlouhou dobu napnuty. Vyhazovače jsou napínány pomocí oddělených šroubů – při vypálení rány uhodí úderníky vyhazovačů také na tyto šrouby.
Popsaný způsob řízení vyhazovačů je rovněž patentovanou novinkou firmy Blaser. Vyhazovač není odpojitelný a při odmontovaném hlavňovém svazku jej lze snadno zvenku naolejovat.

PAŽBENÍ
Vedle nízké baskule přispívá k elegantnímu vzhledu zbraně F3 také tvar její pažby. Na tomto místě je třeba poznamenat, že pažbení – sklon a přesazení z osy – je „typicky německé“. Konkrétně jde o to, že hřbet pažby probíhá při standardním provedení lehce ve směru od střelce, téměř paralelně s myšlenou linií, která by vznikla prodloužením lišty hledí. Proti tomu stojí způsob pažbení, který upřednostňují italští výrobci: zadní spodní konec pažby je nasazen 10 až 12 mm ve směru od střelce, nos pažby naproti tomu trochu směrem k jeho obličeji.
O tom, jaké má ta či ona varianta výhody nebo nevýhody, může rozhodnout jedině špičkový střelec. I v tomto ohledu jsou důležité osobní preference. Struktura rybiny na předpažbí a na pistolové rukojeti má oproti jiným brokovnicím odlišné provedení: vystupující body mají tvar komolého kužele, což by mělo podle výzkumů přispět ke komfortu při uchopení zbraně.
Důležitý je u pažbení ovšem jiný aspekt: přístupnost servisních míst pro individuální přizpůsobení zbraně. Stále platí: hlaveň střílí, pažba trefuje, a to i pro střelce se zbraní F3. A přestože je správné pažbení důležitým předpokladem úspěšné střelby, není – přinejmenším v Německu – jednoduché získat správně a individuálně přizpůsobenou brokovnici. V tomto směru se otevírá šance odpovědných pracovníků firmy Blaser reagovat na tento všeobecně panující nedostatečný servis pro střelce z brokovnic a vybudovat v Evropě několik servisních míst, kde by si zákazníci mohli svou F3 nechat odborníky správně a individuálně upravit. Toto opatření by jistě znamenalo výraznou podporu prodeje a zvýšení počtu zákazníků.

PŮSOBENÍ ZPĚTNÉHO RÁZU

Zvláštní pozornost si zaslouží chování kozlice F3 během výstřelu. Zdá se, že se tato zbraň – v závislosti na použitém střelivu – pohybuje výrazně méně zpět vlivem zpětného rázu než většina jiných, stejně těžkých brokovnic. Důvodem jsou relativně nízko položené osy hlavňového svazku, malý sklon hřbetu pažby k liště hledí a velmi plochý přechodový kužel od systému k hlavni. Také vnitřní opracování hlavně přispívá k tlumení účinků zpětného rázu.

VÝMĚNNÁ ZAHRDLENÍ

Součástí výbavy kozlice F3 jsou vnitřní výměnná zahrdlení Briley, která lze až do polovičního zahrdlení bez omezení použít pro ocelové broky a je možná jejich snadná výměna pomocí přiloženého klíče. Na přání zákazníka lze dodat také prodloužená, ručně vyměnitelná zahrdlení Briley „Spektrum“.

MODELOVÉ VARIANTY
Kozlice F3 není jediný model, ale celý systém brokovnic. Pokud jde o hlavňové svazky, jsou v nabídce dvě základní varianty: Game (lovecká) a Competition (sportovní). U varianty Game nabízí výrobce délku hlavní 68, 71 a 74 cm, u modelu Competition 71, 76 a 81 cm. Je důležité upozornit na konstrukční zpracování: díky různé tloušťce hlavní v závislosti na jejich délce jsou všechny hlavně identické, pokud jde o hmotnost, vyvážení a vlastnosti kmitání.
Co se týká pažeb, může si zákazník vybrat mezi základními variantami Sporting (pro lov, skeet a lovecký parkúr) a Trap, přičemž pažbu Trap lze objednat také s nastavitelným hřbetem a nastavitelnou botkou.
Velkým kladem je, že si zákazník může z nabízených komponentů sestavit zbraň podle svého přání nebo jednoduše bez dalších úprav vyměnit hlavňový svazek podle způsobu použití. Jednotlivé komponenty jsou konstruovány a vyráběny na vysoce moderních strojích, umožňujících výrobu jednotlivých dílů s minimální tolerancí, takže se k sobě přesně hodí.

SHRNUTÍ
Model F3 od firmy Blaser je od základu nově konstruovanou brokovou kozlicí s celou řadou patentovaných novinek. Podrobný test při střelbě na asfaltové terče ukázal, že vývojoví pracovníci firmy Blaser odvedli dobrou práci. Testovaná zbraň byla při střelbě velmi pohodlná, se znatelně mírnějším působením zpětného rázu ve srovnání s testovanými brokovnicemi jiných značek. Spoušť lze bez přehánění označit za výbornou.
Před prvním výstřelem bylo možno zbraň velmi měkce zavřít a uzamknout – což je u modelů jiných výrobců možné teprve po více než 1000 ranách. Brokovnici je možné snadno rozložit a opět složit. Zbraň je koncipována pro použití ocelových broků. Ve své cenové skupině brokových kozlic pro sportovní a loveckou střelbu hraje model F3 na trhu významnou roli.
Stručně:
-    výborné vlastnosti při působení zpětného rázu
-    velmi dobrá funkce rychlého bicího mechanismu a výborný odpor spouště
-    modulový systém s možností snadné výměny jednotlivých komponentů
-    konkurenceschopné provedení vyhazovačů
-    kvalitní zpracování

Dovozce:
Eduard Kettner, spol. s r. o.
Heršpická 5a, 639 00 BRNO
tel., fax: 542 211 100, mobil: 602 543 456
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , www.kettner.cz


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku