Myslivci Libereckého kraje opět rokovali
Letošní ročník myslivecké konference pořádané pro myslivce z Libereckého kraje, ale i pro zájemce z jiných regionů, s sebou přinesl oproti předchozím ročníkům několik významnějších změn. Tou první byl termín konání – konference se poprvé uskutečnila v jarním období. Pořadatelé tak vyšli vstříc většinovému požadavku účastníků loňské konference, vyplývajícímu z anketního šetření. Současně chtěli prezentovat čerstvé údaje myslivecké statistiky ještě před zahájením lovu srnců.
Na základě anketního šetření byl termín změněn z tradičního pátku na sobotu, konkrétně na 12. května. Výsledek ankety byl v tomto ohledu natolik přesvědčivý, že sobotní termín byl zvolen i přes řadu organizačních komplikací. Změna termínu byla patrná i na skladbě účastníků. Jiné bylo i místo konání konference. Poprvé se jím stala budova Krajského úřadu Libereckého kraje, jehož multimediální sál je pro pořádání konferencí velmi dobře vybaven. Ocenili to jak přednášející, tak účastníci. Všichni společně využili nabídky Radima Ziky, náměstka hejtmana pro resort rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky, jenž je v úvodním projevu pozval k prohlídce Liberce a jeho okolí z vyhlídkové terasy v 17. patře budovy úřadu.
NEJEN O SRNČÍ ZVĚŘI
Pořádání konferencí v minulých letech vyvolala potřeba účinně reagovat především na zvyšující se stavy černé zvěře a jí působených škod v zemědělství. V r. 2006 byla v tomto ohledu v programu provedena významná změna – jako nosné téma byla vybrána zaječí zvěř. Pro r. 2007 se stala hlavním tématem problematika srnčí zvěře.
Stěžejní referát letošní konference, nazvaný Srnčí zvěř – hlavní zásady správného hospodaření, brilantně přednesl dr. Miroslav Vodňanský ze Středoevropského institutu ekologie zvěře Brno-Wien-Nitra. Jeho vystoupení pozorně sledovali všichni účastníci. Bohatá diskuse potvrdila dobrý výběr tématu.
Projednávanou problematiku vhodně doplnil příspěvek Josefa Žďárského, mysliveckého hospodáře honitby Mysliveckého sdružení Jizera Svijany, který se na základě svých dlouholetých poznatků podělil o zkušenosti s chovem srnčí zvěře v jedné z honiteb okresu Liberec.
Již tradičně byli účastníci konference seznámeni s vyhodnocením mysliveckého hospodaření v honitbách Libereckého kraje v předešlém mysliveckém roce. U jednotlivých druhů zvěře byly též porovnány jejich početní stavy a úlovky v posledních pěti letech.
Pořadatelé vyhověli přání frýdlantských myslivců získat poznatky o mysliveckém životě za hranicemi ČR. K tématu vystoupil ing. František Frola, tajemník Mezinárodního sdružení myslivců příhraničí ČR, jehož zajímavá informace o této organizaci může být pro myslivce z Liberecka velmi inspirativní, protože severní hranice Libereckého kraje je současně státní hranicí ČR s Polskem a Německem. Členství v MSMP otevírá velké možnosti spolupráce se zahraničními myslivci v kulturní i odborné oblasti a může být významným příspěvkem v aktivitách Euroregionu Nisa.
V dalším bloku přednášek byla pozornost zaměřena na dotační politiku. Za velice podnětný lze považovat příspěvek ing. Františka Mrázka ze Zemědělské agentury a Pozemkového úřadu Liberec, který naznačil možnosti získávání dotací na zemědělskou činnost pro myslivost. Stejně tak informace ing. Renáty Brettschneiderové obsahovala přehled dotačních příspěvků na některé činnosti v myslivosti. K oběma příspěvkům je třeba poznamenat, že si v případě rozvoje venkova často stěžujeme na opomíjení myslivosti a na její „odsun na vedlejší kolej“. Dokážeme však využít všechny možnosti, které se nám nabízejí? Chceme je využít? Nebo se jen bojíme práce s tím spojené?
Zajímavý příspěvek týkající se zajištění klidu v honitbách přednesla Věra Bouzková, jednatelka Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Liberec. V závěru svého vystoupení vyzvala k podepsání petice za omezení negativních vlivů motorkářů v přírodě. Pořadatelé konference nejsou schopni zajistit zpracování a odeslání petice, což by podle nich měla být iniciativa myslivců samých. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že lépe může tuto akci zajistit ČMMJ prostřednictvím svých OMS.
ZAMYŠLENÍ NAD KONFERENCÍ
Liberecký kraj udržel i v r. 2007 tradici pořádání mysliveckých konferencí. Touto aktivitou se sleduje zejména vzdělávání myslivecké veřejnosti a vytvoření příležitosti ke společenskému setkání myslivců. Výkon práva myslivosti je konfrontován se stále se měnícími podmínkami ve společnosti. Dochází k radikálním změnám právních předpisů, vlastnických poměrů k honebním pozemkům, ale vyvíjejí se i poznatky ve zdánlivě stálých a neměnných oblastech, jako je biologie zvěře, péče o zvěř a lov zvěře. Kde jinde najdou myslivci vhodný prostor k prodiskutování aktuálních záležitostí a problémů než na myslivecké konferenci?
Z odborného hlediska byl program letošní konference oživen novými náměty. Základním tématem bylo hospodaření se srnčí zvěří, která je většině našich myslivců v ČR velmi blízká. Vystoupení dr. Vodňanského účastníky konference zaujalo a přineslo řadu nových námětů včetně netradičních, ale přitom konstruktivních pohledů na věc. Podle názoru přítomných, kteří na vystoupení dr. Vodňanského reagovali, by se v příštím roce mohlo na uvedené téma navázat a dál diskutovat o důležitých otázkách souvisejících s chovem srnčí zvěře.
Při výkonu státní správy myslivosti jsme bohužel svědky poměrně častého projevu neznalosti nebo nerespektování psaných i nepsaných zákonitostí ze strany myslivců. Pouze soustavným osvěžováním a obohacováním znalostí, jakož i opakováním zdánlivě notoricky známých postupů lze zvýšit nebo alespoň udržet vzdělanostní úroveň myslivecké veřejnosti. Zástupcům „nemyslivců“ zvaným na myslivecké konference je naopak umožněno alespoň částečně pochopit problémy myslivosti a usnadnit jim komunikaci s myslivci. Charakter společenského setkání myslivecké konference přitom posiluje její důstojná atmosféra, myslivecké stejnokroje a trubači.
Stinnou stránkou letošní konference i jejích předchozích ročníků bylo podle názoru pořadatelů málo účastníků. Jednání se zúčastnila necelá stovka posluchačů. Pořadatelé se přitom každoročně snaží „dostat“ na konferenci alespoň jednoho zástupce z každé honitby, jichž je v Libereckém kraji celkem 210. Pozvánka se zasílá na adresu zástupce uživatele honitby (zpravidla jde o mysliveckého hospodáře) a účast osob z jednotlivých honiteb není omezena. Naskýtá se otázka, zda se „řadoví“ myslivci alespoň dozvědí o tom, že se myslivecká konference koná. Věnují předsedové MS, myslivečtí hospodáři a další zástupci honiteb, jimž bývá pozvánka adresována, dostatek pozornosti tomu, aby se myslivci z jejich honitby konference zúčastnili?
Při různých příležitostech si neustále stěžujeme na přehlížení myslivosti a myslivců veřejností. Sami však nevyužíváme nabízené možnosti vedoucí ke zvýšení prestiže. K těmto příležitostem nepochybně patří i krajské myslivecké konference připravené po odborné, kulturní i společenské stránce.
Věřím, že obsah sborníku z myslivecké konference zaujme zájemce z řad myslivecké veřejnosti a přispěje k rozšíření jejich obzorů. Sborník bude stejně jako v předchozích letech rozeslán do všech honiteb Libereckého kraje. Dalším zájemcům je k dispozici na internetových stránkách Libereckého kraje (www.kraj-lbc.cz). Těm, kteří o něho projeví zájem, může být na požádání zaslán.
Již nyní si dovoluji pozvat všechny zájemce na Mysliveckou konferenci 2008, která se uskuteční na jaře příštího roku.
Autor je bývalým pracovníkem státní správy myslivosti na Krajském úřadě Libereckého kraje.