Myslivecká výročí – srpen

Dne 1. srpna uplyne 310 let od chvíle, kdy křivoklátský vrchní lovčí Kryštof Rayman jako dík za propuštění z dvouletého věznění dal na Zámeckém vrchu nedaleko Křivoklátu postavit kapličku s obrazem sv. Eustacha, symbol obrany práv myslivců proti pytlákům. V r. 1947 byla kaplička opravena a Čs. myslivecká jednota ji opatřila deskou s nápisem: Zastav se zde, myslivče, a vzpomeň druhů padlých za svobodu a vlast! V r. 1997 byla kaplička restaurována a znovu vysvěcena.

Před 100 lety, 16. srpna 1907, se narodil v Miskovicích nedaleko Kutné Hory PhDr. Václav Jan Staněk, zoolog, fotograf a filmový režisér, který začínal jako asistent prof. J. Jandy, ředitele pražské zoologické zahrady. Natočil několik desítek přírodovědeckých filmů, např. Zvěř lužního lesa, Za karpatským jelenem, Mezi volavkami aj. a proslavil se fotografiemi v knihách S kamerou za zvěří našich lesů (1940), S kamerou za zvěří našich vod (1941) a dalšími.
Dr. V. J. Staněk zemřel 5. října 1983 v Praze.
Dne 27. srpna tomu bude 60 let, co v Praze zemřel PhDr. František Xaver Harlas, historik umění a ředitel Muzea hlavního města Prahy, který se narodil v Praze 8. února 1865. Kromě odborných spisů napsal pod pseudonymem S. U. Tongi několik mysliveckých beletristických knih, např. Borlice. Když lesní rohy zněly (1928), čerpající z doby F. A. hr. Sporcka, nebo Lidé a lesy. Pod buky (1923), v níž zachytil některé příhody svého synovce, malíře zvěře Jiřího Židlického (1895-1950).

Šedesátník ing. Petr Tříska

Umělecký řezbář, původně lesník ing. Petr Tříska se 2. srpna t. r. dožívá šedesáti let. Již jako malý chlapec, rodilý v Praze, se rozhodl věnovat se lesnictví. Prošel všemi stupni lesnického školství, od učiliště po lesnickou fakultu. Po sedmiletém působení v Krušnohoří přešel v r. 1977 na Křivoklátsko. Dokonalá znalost zvěře mu byla podnětem k jejímu ztvárňování řezbou. Po více než 50 výstavách doma i v zahraničí se v r. 1990 rozhodl věnovat se výlučně umění. Jeho práce vzbudily zájem nejen doma, ale najdeme je v USA, Kanadě i jinde. V Křivoklátě, kde bydlí, má soukromou galerii, v níž vystavují i jiní umělci.
Přejeme jubilantovi další úspěchy v jeho umělecké činnosti.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku