Z našich honiteb 8/2007
Hodnocení a výstava trofejí ulovených v okrese Litoměřice
Městské úřady Litoměřice, Lovosice a Roudnice n. L. uspořádaly ve dnech 17.-18. května t. r. hodnocení a 19.-20. května výstavu trofejí zvěře ulovené v okrese Litoměřice v r. 2006. Celkem bylo hodnoceno 969 trofejí, z toho 846 srnčích, 70 mufloních, 43 daňčích, pět jeleních, tři jezevčí lebky, jedna liščí lebka a jedny zbraně černé zvěře.
Z hodnocených trofejí získalo medaile 14 mufloních toulců (dvě stříbrné medaile, 12 bronzových), troje srnčí parůžky (vše bronzová medaile), zbraně černé zvěře (bronzová medaile), liščí lebka (bronzová medaile) a všechny tři lebky jezevce (dvě zlaté a jedna stříbrná medaile). Nejsilnější muflon byl uloven v honitbě Kalich Ploskovice (198,15 b. CIC).
Hodnotitelská komise konstatovala, že došlo ke zhoršení kvality mufloní zvěře. Většina muflonů byla ulovena ve věku tří let. Naopak se zvýšila kvalita daňčí zvěře, a to zejména v honitbách Žitenice, Sebuzín a Dlouhý Vrch. Na medailovou trofej se však zatím čeká. V případě srnčí zvěře došlo ve srovnání s předchozím mysliveckým rokem k poklesu počtu medailových srnců – letos byly uděleny pouze tři bronzové medaile, nejsilnější trofej pocházela z honitby Rohatce-Libotenice (119,15 b. CIC).
Alena Vojáčková, Městský úřad Litoměřice
TRICHNINELÓZA: NÁLEZ NA FRÝDECKO-MÍSTECKU
Při rutinním veterinárním vyšetřování na přítomnost larev svalovce (Trichinela spiralis) zjistily orgány státního veterinárního dozoru přítomnost tohoto parazita u mladé bachyňky (lončák) ulovené v katastru obce Řeka, okr. Frýdek-Místek. Podle Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, je nález potvrzením toho, že je opravdu nutné nechat vyšetřit na přítomnost trichinel každý ulovený kus černé zvěře před jeho uvedením do tržní sítě i před konzumací v domácnosti lovce. Výskyt trichinel na území ČR byl naposledy zjištěn na počátku září loňského roku u divočáka uloveného ve Východočeském kraji.
Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 24. 7. 2007, red.
Černá zvěř
Bruno Hespeler: Černá zvěř. Z německého originálu přeložil Milan Peňáz, lektoroval Zdeněk Kolář. Rozsah 128 stran, 82 barevných fotografií, 13 pérovek a grafů. V r. 2007 vydalo nakladatelství Grada v Praze. Prodejní cena 179,- Kč.
Osvědčený německý publicista a profesionální myslivec v populární příručce podává stručné poznatky o současném postavení černé zvěře v Evropě a podílí se v ní o zkušenosti z německých zemí. Zajímavé z našeho hlediska jsou zejména statě o výzbroji a výstroji, ošetření ulovené zvěře a o problémech s odbytem zvěřiny. O nemocech černé zvěře je pojednáno jen velmi stručně. Autor uvádí návod k odchytu selat, jehož cílem je snížit početní stavy působící v zemědělství značné škody. Podobný návrh byl u nás uveřejněn již před čtvrt stoletím, ale nesetkal se s pochopením. Jsou uvedeny výsledky nebezpečného radioaktivního ozáření zvěře zejména v Bavorsku jako následek černobylské havárie.
Je škoda, že překladatel nepoužil místy správných výrazů: černá zvěř nemá běl, ale sádlo, chybné jsou i pojmy zaměřovací kříž, puškohled, přenosný posed namísto pojízdného, nečiní rozdíl mezi váhou a hmotností aj.
Knížka shrnuje poznatky zkušeného myslivce, je napsána vtipně, postačí k základním znalostem, avšak příliš nových poznatků nepřináší.
Rš