Jak jsme získali dotaci EU? Nebylo to tak složité ...

V červencovém čísle Světa myslivosti jsme informovali o myslivecké slavnosti v Nové Roli (dále slavnost), kterou již několik let pořádá karlovarská prefektura Řádu sv. Huberta. Letošní ročník slavnosti byl výjimečný tím, že se organizátorům podařilo zajistit nemalé finanční prostředky z jednoho z fondů Evropské unie. Na to, co bylo potřeba udělat pro to, aby byla žádost o jejich poskytnutí úspěšná, jsem se zeptal MUDr. Tadeáše Maślanky z karlovarské prefektury a současně jednoho z členů organizačního výboru pro přípravu slavnosti.

Mnoho myslivců odrazuje od pokusu získat finanční prostředky pro své aktivity od EU neznalost potřebného postupu a obava z byrokracie. Jak jste se s tím vypořádali vy?
V Řádu jsme často diskutovali o tomto tématu a je pravda, že mnozí členové hodnotili možnost čerpání peněz z fondů EU pro naše účely velmi skepticky, v lepším případě upozorňovali na složitost administrativy, která je s tím spojená. My jsme si z toho moc nedělali a snažili se vše řešit maximálně pragmaticky. Protože působíme v česko-saském pohraničí, vybrali jsme si program INTERREG IIIA, zaměřený na podporu přeshraniční spolupráce mezi příhraničními oblastmi. Zpracování potřebné dokumentace a žádosti jsme zadali firmě, která se touto činností zabývá.

Můžete popsat, co tomu předcházelo?
Předně si musíte ujasnit, jakou akci chcete zorganizovat, jaký bude mít program atd. V tomto ohledu jsme měli výhodu, protože jsme mysliveckou slavnost se seminářem pořádali již třikrát, takže jsme věděli, co to obnáší, a měli víceméně jasno v tom, jak by měl vypadat letošní ročník. Dalším úkolem bylo najít partnera z německého příhraničí. Rozhodli jsme se jít cestou úzké spolupráce s městem Nová Role, které má uzavřeno partnerství s několika obcemi a městečky v Sasku a Bavorsku. Tím byla splněna další podmínka programu INTERREG IIIA. Poté jsme dali dohromady program slavnosti a hledali instituci, která byla ochotna zpracovat kompletní žádost včetně finančního vyčíslení našich požadavků. V ČR působí řada tzv. asistenčních center, jejichž prostřednictvím lze „dosáhnout“ na různé dotační tituly, i na ty, které jsou zaměřené na rozvoj mezinárodní spolupráce mezi konkrétními subjekty v Česku a na „druhé straně“ – např. v Sasku, Bavorsku atd. Asistenční centrum nám za úplatu vypracovalo celou žádost a doporučilo dotační titul, z něhož bylo možné čerpat prostředky. Zájem o realizaci zpracovaného projektu písemně potvrdily obě strany, tedy město Nová Role a obec Rittersgrün, dále karlovarská prefektura Řádu sv. Huberta a myslivci z Aue-Schwarzenberg. Asi za tři měsíce jsme obdrželi odpověď, že nám byl dotační titul přiznán. Sice jsme ho nedostali v plné výši 270 tisíc korun, o něž jsme žádali, ale uznejte, že ani 220 tisíc není špatný výsledek. Nutno doplnit, že podmínkou bylo, aby 25 % z celkové výše titulu uhradil organizátor akce. V našem případě to bylo oficiálně město Nová Role. Znamená to, že EU poskytla na akci 165 tisíc korun.

Veškerou agendu tedy vyřizovala vámi najatá firma?

Ve fázi příprav ano. My jsme pouze dodali přehled toho, co na slavnosti chceme mít. Některým kolegům se zdálo, že firma za svou práci požadovala moc peněz, ale není to tak. Firmě jsme zaplatili asi sedm tisíc korun, což je z celkové sumy získaných peněz podle mého názoru zanedbatelné. Šlo o určité procento ze získané částky. Firma s námi jednala velmi seriózně – přislíbila, že „odměnu“ od nás bude chtít teprve poté, až bude dotace přiznána.   

Na co vše šlo získané prostředky použít?
Částka, kterou získáte, je přesně rozdělena podle předložené žádosti, takže konkrétní množství peněz máte na propagaci, na tlumočníky, na vydání dvojjazyčného sborníku, na ubytování přednášejících a hostů, na stravování, na nájemné místností a prostor, které využijete např. pro uspořádání semináře atd. Vše se musí následně řádně proúčtovat, na všechno musí být průkazné doklady, protože se pečlivě kontroluje, jak se s penězi naložilo. V této souvislosti chci poděkovat vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu Nová Role Kateřině Černé, která z nás svědomitě „dolovala“ všechny doklady pro závěrečné zhodnocení projektu.

S kterým orgánem EU jste jednali ohledně vyřízení žádosti na poskytnutí dotace?
Naše republika je rozdělena na řadu tzv. euroregionů. Např. na hranici s Německem pracují tři euroregiony, na hranici s Polskem jsou dokonce čtyři. Další euroregiony působí v pohraničí s Rakouskem a Slovenskem. Přehled všech euroregionů včetně kontaktních údajů je k dispozici na internetové stránce www.euroskop.cz. My jsme spolupracovali s Euroegionem Egrensis, kde o přidělení, krácení nebo neposkytnutí dotace rozhodoval regionální řídící výbor.

Proč jste si vybrali jako svého partnera město Novou Roli?

S městem máme již dlouholetou dobrou spolupráci, která je výhodná pro obě strany. Představitelé Nové Role jsou rádi, že dokážeme připravit akci, která přiláká jak občany města, tak lidi z blízkého okolí, z jiných koutů republiky i z Německa a pomůže propagaci města. Pro nás je důležité, že nám město poskytne zázemí, finančně přispěje na uspořádání slavnosti, má kontakty v zahraničí. Díky posledně jmenovanému k nám již několik let zveme myslivce z okresního mysliveckého spolku Aue-Schwarzenberg. Co se týče peněz, letos bylo velmi výhodné, že město souhlasilo s uvolněním částky na uhrazení 25 % z přiznané dotace EU.
V neposlední řadě je důležité, že místostarostou Nové Role je dlouholetý myslivec, člen Českomoravské myslivecké jednoty a Řádu sv. Huberta Ladislav Cinegr. Ten byl iniciátorem a hlavním koordinátorem jak přípravy podkladů pro získání dotace, tak organizace slavnosti.

Spolupracují s vaší prefekturou při organizaci slavnosti místní okresní myslivecké spolky ČMMJ?
Po počáteční nedůvěře ze strany místních OMS (Karlovy Vary, Sokolov a Cheb – pozn. red.) se podařilo prolomit bariéry a letos se stal karlovarský OMS spolupořadatelem slavnosti. Lidé z OMS měli na starost ukázky lovecké kynologie, na slavnosti byla předána myslivecká vyznamenání zasloužilým členům ČMMJ apod. Pro naši prefekturu je spolupráce s OMS cenná, protože nás není mnoho a každý člověk je pro zajištění zdárného chodu slavnosti dobrý.

Jaké plány máte na příští rok?
Určitě bychom chtěli zopakovat letošní úspěch. Zatím jsme se nerozhodli, jestli slavnost připravíme znovu se saskými partnery, nebo nově s partnery z Bavorska, jichž letos přijely do Nové Role dva autobusy a moc se jim tu líbilo. Program INTERREG IIIA fungoval v letech 2003-2007. V současné době s příchodem „nových peněz“ z EU na léta 2007-2013 nastupují nové dotační tituly a končící program INTERREG IIIA nahradí titul CÍL III. Každopádně se znovu budeme snažit získat prostředky z fondů EU. Letos jsme se přesvědčili, že „když se chce, tak to jde“. Myslím, že by byla škoda nevyužít takové nabídky. Jsme rádi, že můžeme udělat něco pro město, pro jeho občany, a samozřejmě pro myslivost. Propagaci myslivosti považujeme za velmi důležitou, kladné prezentace na veřejnosti není nikdy dost. Vážíme si toho, že se nám daří spolupracovat s desítkami škol z našeho regionu, pro jejichž žáky připravujeme výtvarnou soutěž. Na slavnosti každoročně probíhá její vyhodnocení a předání cen vítězům. I v tom budeme pokračovat.

Zaslechl jsem, že možnost čerpat finanční prostředky ze zdrojů EU hodlá využít i Mezinárodní sdružení myslivců příhraničí. Pro něj musí být programy, jako byl INTERREG IIIA, velmi výhodné ...
Pochopitelně, vždyť MSMP bylo založeno k prohlubování spolupráce myslivců z příhraničních regionů, k čemuž se program INTERREG IIIA přesně hodil. Pod hlavičkou MSMP by se daly připravovat různé akce, jejichž pořádání by šlo finančně zajistit z prostředků EU. Na naši slavnost přijeli kromě jiných polští myslivci z vratislavského regionu, kteří již jsou členy MSMP a velmi se zajímali o její financování. Zájem o MSMP projevili myslivci ze Saska, stanovy organizace jsme dali prostudovat i bavorským kolegům. Z naší strany se o MSMP zajímají myslivci z Liberecka, kteří by mohli přitáhnout pozornost svých kolegů z Polska. V optimálním případě by MSMP mělo své členy po obou stranách celé státní hranice ČR s Německem, Polskem, Slovenskem a Rakouskem a spolupráce mezi myslivci z jednotlivých honiteb za přispění finančních zdrojů EU by se dala rozvíjet na nové úrovni.

Děkuji za rozhovor.
Ing. David Vaca, Ph.D.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku