Kultura 9/2007
V Horce nad Moravou zněla česká lovecká hudba
V sobotu 9. června t. r. vystřídaly zpěv ptáků v Horce nad Moravou slavnostní tóny Společné intrády Tomáše Kirschnera v podání Souboru Vojenských lesů a statků, s. p., divize Lipník nad Bečvou. Byl to signál k zahájení již 13. ročníku Národní soutěže loveckých trubačů. Na Loveckou chatu v Horce nad Moravou, oblíbené výletní místo se stylovou restaurací stojící v překrásném prostředí Litovelského Pomoraví vzdálené asi 10 km od Olomouce, se sjelo 150 trubačů z celé ČR, aby se utkali ve hře na lovecké rohy. Soutěžilo se v kategorii souborů a sólistů ve hře na lovecké rohy v ladění B a Es.
Přítomné přivítali ing. Jan Jeniš za pořadatelský soubor a ing. Vladimír Sekera za Klub trubačů ČMMJ. Zdravici přednesl též starosta obce Horka nad Moravou Oldřich Nykl. Ještě společné zatroubení Dykova Halali a soutěž mohla začít.
Soutěže se zúčastnilo celkem 23 souborů v ladění B a šest souborů v ladění Es. O tom, že česká lovecká hudba má na Moravě zřejmě jedny z nejlepších interpretů, svědčí fakt, že první místo na národní soutěži v obou kategoriích obsadili Trubači OMS Přerov. Druzí v kategorii souborů v ladění B byli Trubači Zábřeh před třetími Trubači VLS, s. p., I., divize Lipník nad Bečvou. V kategorii souborů v ladění Es skončilo na 2. místě Potštátské trio, třetí byli Pražští trubači.
V kategorii sólistů v ladění B získala prvenství Jana Kozubíková, druhé místo obsadil Ivo Mužný. Bouřlivý potlesk sklidil Otakar Švec, který přítomné zaujal originálním provedením volné skladby „Já jsem malý mysliveček“, za což získal třetí místo. V kategorii ladění Es obdrželi nejvyšší počet bodů Markéta Holbová a Jana Adámková, druhá byla Jana Kozubíková, třetí Renáta Jeřábková.
Na soutěži byly uděleny i zvláštní ceny. Cenu Josefa Selementa pro rok 2007 získal nejpočetnější soubor, a to Trubači Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Cenu VLS ČR, s. p., divize Lipník nad Bečvou, za nejlépe zatroubený úlovek „Jelen“ udělila odborná porota po právu Janě Kozubíkové.
V neděli 10. června dopoledne rozezvučel Litovelské Pomoraví koncert lovecké hudby v podání souborů rozestavěných před Loveckou chatou. Všichni přítomní tím byli zváni na Hubertskou mši Es dur naplánovanou po dopoledním koncertě. Mši, kterou dirigoval sám její autor JUDr. Petr Vacek, společně zatroubily soubory Potštátské trio a Pražští trubači, členové ostatních souborů je doprovodili zpěvem. Tak dlouhý potlesk po skončení mše trubači již dlouho neslyšeli.
Letošní zakončení národní soutěže proběhlo poněkud netradičně. Majitel Lovecké chaty Vlastimil Sedláček dal ve známé zvonařské dílně v Brodku u Přerova odlít zvon, který se jako „Zvon života“ po slavnostním vysvěcení za zvuku slavnostních fanfár loveckých rohů poprvé rozezvučel.
Krásné lovecké melodie a tóny Hubertské mše si jistě každý účastník odnesl v koutku své duše domů. Poděkování za přípravu Národní soutěže loveckých trubačů patří pořadatelům, za finanční spoluúčast sponzorům a Olomouckému kraji a též Vlastimilu Sedláčkovi za poskytnuté zázemí v Lovecké chatě.
Libor Nevtípil
Trubači LDF MZLU v Brně se v Polsku neztratili
Jako součást 48. ročníku Lesnických dnů Tucholského regionu se 14. a 15. července t. r. uskutečnil v polské Tucholi XXIII. mezinárodní festival lovecké a věžové hudby. Festivalu se zúčastnilo 30 souborů z Polska, Německa a ČR. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program.
První den se na tucholském náměstí konala úvodní část Kuwajsko-Pomorské soutěže loveckých trubačů. Sólisté, rozděleni podle věku do čtyř kategorií, přednesli povinné skladby. Následovalo mistrovství světa ve hře na tucholský dřevěný roh a soutěž věžové hudby, v níž soutěžící předvedli své výkony na věži místní požární zbrojnice. V odpoledních hodinách se lovecké rohy rozezněly v tucholském kostele v soutěži Hudba svatého Huberta, kde vystoupili sólisté i soubory se svými národními svatohubertskými fanfárami. ČR reprezentovali Trubači Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně a obsadili druhé místo.
Soutěž loveckých trubačů pokračovala druhý den na místním stadionu. Jednotlivé soubory byly podle ladění nástrojů a předváděného žánru rozděleny do několika kategorií. Zajímavostí byla např. kategorie D, určená dětem do 12 let. Mladí trubači v ní mohli předvést libovolnou skladbu. Za zmínku stojí též volná kategorie, ve které soubory složené z jakýchkoli žesťových nástrojů předvedly tři volitelné skladby. V poledních hodinách se soutěžící i diváci přesunuli opět do kostela, kde byla sloužena mše věnovaná sv. Hubertovi. K jejímu zdárnému průběhu přispěli svým vystoupením i účastníci soutěže. Trubači LDF ohromili přítomné hrou a především zpěvem Kyrie z Hubertské mše B dur Petra Vacka a Josefa Selementa. V Polsku není zpěv v souvislosti loveckou hudbou tradiční, a tak byl vítaným zpestřením nejen mše, ale též předchozích soutěží.
Odpoledne proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže loveckých trubačů. Brněnští trubači, vystupující ve třech souborech, se ke svému radostnému překvapení umístili na druhé, páté a šesté příčce. Po slavnostním předání cen následovalo krátké vystoupení vítězů. Poté již nic nebránilo tomu, aby se soutěžící i diváci oddali společenské zábavě.
Martina Kopecká
Mezinárodní soutěž trubačů ve Švýcarsku s českou účastí
Ve dnech 14.-17. června t. r. se ve městě Chateau-d Oex na úpatí Švýcarských Alp uskutečnila mezinárodní soutěž trubačů. Zúčastnilo se jí celkem 59 souborů, ČR reprezentovali Trubači z Kladské (Lesy České republiky, s. p., Lesní závod Kladská).
Soubory byly rozděleny podle ladění na „B“ a „Es“ a dále na skupiny podle druhu nástroje ve skupině. Pětičlenná porota hodnotila dodržování rytmu, čistotu tónu a celkový dojem, jímž interpret působil.
Trubači z Kladské ve složení ing. Vaniš st., ing. Tobrmann, ing. Janda, ing. Smolík, ing. Vaniš ml., ing. Tůma, pan Bolvári a paní Říhová získali ve skupině ladění „B“ a čistých lesnic vynikající druhé místo. Svým vystoupením dosáhli velkého úspěchu a vydobyli si značnou pozornost u švýcarských, německých a francouzských souborů. První byl soubor z Bavorska.
Lesnické uniformy, znak LČR a solidní vystupování při soutěži, na besedách a v diskusích o české lovecké hudbě a českých lesích přispělo k velkému zájmu veřejnosti o jediný český soubor, který se soutěže zúčastnil.
Úspěch v soutěži a zájem o naši skupinu splnil cíl, který jsme si dali před odjezdem z domova do Švýcarska: dobře reprezentovat naši republiku a LČR.
Ing. Miroslav Vaniš st.
Čtvrtstoletí Slavnosti lesního rohu
Letos se v Žehušicích a jejich okolí konal ve dnech 20.-23. června již 25. ročník tradičního festivalu k oslavě lesního rohu. Slavnost lesního roku, jak je akce nazvána, se pořádá na počest známého skladatele a virtuóza na tento nástroj, J. V. Sticha–Punto (1746-1803), který ze Žehušic pochází.
Ve středu 20. června se v evangelickém kostele v Semtěši uskutečnil koncert k 550. výročí Jednoty bratrské. Jeho součástí byla též Hubertská mše autorů JUDr. Petra Vacka a Josefa Selementa. O den později byl připraven stejný program na tvrzi v Malešově za velkého přispění Mysliveckého sdružení Roháč. V pátek zazněly v zaplněném kostele sv. Václava v Bílém Podolí kromě jiného fanfáry a árie ze 17. století v podání mužského pěveckého souboru Dekan ze Slovinska.
„Hlavním dnem“ slavnosti je sobota. Program tradičně začal u „Stichova dubu“ před starým zámkem v Žehušicích a pokračoval Svatohubertskou řádovou troubenou a zpívanou mší v žehušickém kostele sv. Marka za účasti členů Řádu sv. Huberta. Známou skladbu zazpíval Učitelský smíšený pěvecký sbor Tyl z Kutné Hory. Vyvrcholení slavnosti se návštěvníci dočkali odpoledne na koncertě v Základní škole Jana Václava Sticha-Punta. Mimo jiné mohli vyslechnout Rondo pro lesní roh a orchestr od W. A. Mozarta či skladbu J. M. Coretteho Třívětý koncert pro francouzský parforsní roh s námětem „La choisy“ a orchestr, který přednesl náš jediný interpret na tento nástroj mgr. Josef Brázda.
Festival byl zakončen v sobotu odpoledne koncertem v kostele sv. Marka.
Přijeďte příští rok koncem června do Žehušic, ať na vlastní uši slyšíte a oči vidíte, co lze v krátkém článku jen obtížně popsat.
Ing. František Josef Frola, kancléř Řádu sv. Huberta