Podle jakých ceníků lovit dospělé kňoury při poplatkovém lovu?
Oborní chov černé zvěře má na Slovensku i v ČR bohatou tradici. Obory zakládané speciálně pro černou zvěř v minulosti vznikaly sice málo, ale v současnosti a také v budoucnu jejich rozvoj určitě nebude stagnovat, protože atraktivita lovu divočáků je velká a zájem o něj narůstá nejen u nás, ale i v zahraničí. Tento fakt je „zajímavý“ zejména pro uživatele obor s černou zvěří, jimž může přinést určitý zisk při racionálním obhospodařování chované zvěře a optimalizaci ceníků poplatkového lovu.
V našem příspěvku jsme se pokusili porovnat ceníky poplatkového lovu dospělých kňourů na Slovensku a v zahraničí s cílem zjistit, zda je výhodnější vypočítávat cenu podle délky páráků nebo bodů CIC. Celkově se podařilo získat 15 ceníků, z toho dva slovenské, tři české, dva bulharské, šest maďarských a po jednom z Polska a z Německa.
PARAMETRY TROFEJÍ KŇOURŮ PRO POROVNÁNÍ CENÍKŮ
K porovnání bylo nutné určit společné hodnotící kritérium, pro jehož zjištění jsme analyzovali trofeje dospělých kňourů ulovených v oboře Bieň (zařízení Vysokoškolského lesnického podniku Technické univerzity ve Zvolenu) v letech 2002-2006. Šlo o celkem 22 trofejí.
V souboru trofejí jsme zjišťovali pravděpodobnost dosažení určité bodové hodnoty v závislosti na věku. Bylo zjištěno, že zbraně kňourů ve věku tři až čtyři roky nedosahují hodnoty 110 b. CIC potřebných pro získání alespoň bronzové medaile. U pěti- až šestiletých kňourů je pravděpodobné, že minimálně bronzovou medaili získá již 20 % z nich a bodové hodnoty nad 115 b. CIC (hranice pro udělení stříbrné medaile) dosáhne asi 10 % jedinců. U sedmi- až osmiletých kňourů je pravděpodobnost, že jejich zbraně budou mít bodovou hodnotu v rozmezí od 110 do 114,99 b. CIC rovněž přibližně 20 %. Zisk bodové hodnoty od 115 do 119,99 b. CIC je pravděpodobný již asi na 60 %. Zlatou medaili nezískala ve sledovaném období v oboře Bieň žádná z trofejí.
Dále jsme zjišťovali pravděpodobnost dosažení určité délky páráků v závislosti na věku kňoura. Ukázalo se, že kňourům ve věku tři až čtyři roky nedorostou páráky délky nad 19,55 cm, přičemž do rozmezí od 18,01 do 20,00 cm „se vešlo“ pouze 33 % páráků kňourů této věkové kategorie. Páráky kňourů ve věku pět až šest let dosáhnou délky od 20,01 do 22,00 cm se 44 % pravděpodobností a s 22 % pravděpodobností délky nad 22,00 cm. Zajímavá situace nastala v kategorii kňourů ve věku sedm až osm let: až 43 % páráků bylo v rozmezí délek 18,01 do 20,00 cm, 29 % od 20,01 do 22,00 cm a jen 14 % dosáhlo délky nad 22,00 cm.
Je třeba připomenout, že v oboře Bieň nebyla ve sledovaném období získána zlatá medaile (nad 120 b. CIC). Pod tímto jevem je podepsána zejména skutečnost, že byli loveni převážně mladí, trofejově nezralí kňouři. Dalším negativem, které se však podařilo částečně odstranit, byla vysoká lámavost páráků vlivem nedostatečného přísunu živočišných bílkovin.
PODLE BODŮ CIC, NEBO PODLE DÉLKY PÁRÁKŮ?
Po potvrzení faktu, že dosažení určité bodové hodnoty trofeje potřebné pro získání medaile, resp. dosažení určité délky páráků závisí na věku kňourů, jsme v dalším kroku vypočítali cenu zbraní ulovených kňourů podle získaných ceníků. Ze zjištěných hodnot byla následně vypočtena průměrná cenu poplatkového odstřelu dospělých kňourů podle věkových kategorií (graf 1), aby bylo možné porovnat ceníky odvozené od bodové hodnoty trofeje podle CIC s ceníky založenými na délce páráků.
První tři ceníky v grafu 1 jsou sestaveny podle bodové hodnoty trofeje a je patrné, že vyššího zisku lze podle nich dosáhnout pouze při lovu kňourů starších sedmi let. Tato podmínka vychází z toho, že u kňourů dochází ke kulminaci trofejové kvality v tomto věku a pro lovce jsou atraktivnější než mladší jedinci, u nichž je menší pravděpodobnost získání medailové trofeje.
Porovnáním těchto tří ceníků vidíme (graf 2), že rozdíly v cenách jsou nepatrné u kňourů s bodovou hodnotou do 105 b. CIC. Výraznější cenový rozdíl je u vyšších bodových hodnot, přičemž nejvyšší cenu za poplatkový lov zaplatí zájemce ve Staré oboře v Hluboké nad Vltavou a nejnižší v oboře Lány. Obora Sedlice má ceník sestavený přibližně na stejné cenové úrovni jako Stará obora, ale rozdíl je v doplatcích za každý bod nad uvedenou bodovou hranici.
Pro hodnocení ceníků sestavených podle délky páráků byly vybrány ceníky pouze devíti subjektů z celkových dvanácti. Z grafu 3 můžeme vidět, že největší rozdíly mezi ceníky se projevují u kňourů s délkou páráků do 18 cm, při vyšších hodnotách se ceny víceméně vyrovnávají. U kňourů s délkou páráků nad 22 cm překonala cena hranici 2000 eur jen u tří subjektů (graf 3), ceny u ostatních subjektů se pohybují v rozmezí 1450-1700 eur. Pokud vezmeme v úvahu, že kňouři s touto délkou páráků již dosáhli bodové hodnoty pro zisk medaile a porovnáme-li cenu za jejich odstřel s cenou stanovenou podle bodové hodnoty, zjistíme, že subjekty používající ceník založený na délce páráků jsou z hlediska finančního vyjádření ve ztrátě.
Z uvedeného porovnání vyplývá, že ceníky sestavené podle délky páráků je výhodnější používat při lovu mladších trofejově nezralých kňourů (věk čtyři až šest let), u nichž délka páráků již sice dosahuje vyšší hodnoty, ale ještě nestačí k získání medaile (je známé, že na Slovensku má na bodovou hodnotu podstatný vliv šířka páráků /Garaj 1999/). Při lovu trofejově vyspělých starších kňourů je naopak výhodnější používat ceník podle bodové hodnoty, což je zřejmé z grafu 1, v němž je zobrazeno porovnání ceníků podle průměrného zisku a věku ulovených kňourů.
V grafu 4 můžeme vidět teoreticky možný celkový zisk podle ceníků různých subjektů, který bylo možné utržit za ulovené kňoury v oboře Bieň (22 dospělých kňourů za roky 2002-2006). Pokud se v oboře lovili trofejově vyspělí kňouři (šestiletí a starší), zisk prvních tří subjektů z grafu 1 (ceník podle bodové hodnoty CIC) by byl určitě vyšší, než lze vyčíst z tohoto grafu. V něm je zobrazen průměrný zisk podle věku ulovených kňourů a tyto tři ceníky patří mezi nejlepší pro věkovou kategorii sedm až osm let.
Na základě výše uvedeného lze doporučit následující:
- při sestavování ceníků pro naháňky, na nichž není cílem lovit dospělé kňoury, je pro dosažení vyššího zisku vhodnější použít ceník podle délky páráků,
- pro individuální lov, jehož cílem by měl být odstřel trofejově vyspělých, medailových kňourů se pro větší finanční efekt více hodí ceník podle bodové hodnoty trofeje.
Autoři působí na Katedře ochrany lesa a myslivosti Lesnické fakulty Technické univerzity Zvolen.
Příspěvek byl zpracován v rámci projektu VEGA 1/4383/07.
Záleží na tom, jak chceme v honitbě s černou hospodařit
Autoři mají ve svých výpočtech pravdu. Používat v jediné honitbě dva typy ceníků (podle délky páráků a bodů CIC) je však těžko proveditelné. V prvé řadě je třeba, aby si ten, kdo v honitbě či oboře hospodaří, ujasnil, zda chce chovat trofejové kňoury a lovit je ve vyšším věku. Pokud ano, nemůže pořádat poplatkové naháňky. Pokud je mu to jedno, může samozřejmě zvyšovat cenu kňourů na naháňkách tak dlouho, dokud je lovci budou chtít střílet a platit.
Z podobného úhlu pohledu je třeba hodnotit ceny poplatkového lovu kňourů v konkrétních oborních chovech. Autoři příspěvku předkládají přesné výpočty, ale v praxi je třeba vždy přihlížet ke specifikům porovnávaných chovů. Proto nelze srovnávat ceny lovu kňourů v Lánské oboře s cenami ve Staré oboře a Sedlici. V Lánech se totiž černá nechová pro trofej jako ve Staré oboře a Sedlici a převážná část kňourů se loví v nižším věku na naháňkách se slíděním.
Článek má bezesporu „hlavu a patu“ a jistě poslouží čtenářům k zamyšlení.
Ing. Petr Ziegrosser, vedoucí střediska myslivosti Lesní správy Lány Kanceláře prezidenta republiky ČR.