Představujeme východočeskou prefekturu Řádu sv. Huberta

Ing. Josef Vlášek

Východočeská prefektura Řádu sv. Huberta patří spolu se sousední krkonošskou prefekturou co do počtu členů mezi nejvýznamnější prefektury Řádu a z pohledu katastrální výměry území, na něž zasahuje, i mezi největší. Jejími členy jsou bratři jak z Chrudimska, tak z oblasti ležící až za Pastvinskou přehradou. I když rozhodující počet členů pochází z Hradce Králové a jeho okolí, činnost prefektury a pořádání různých akcí jsou vedeny tak, aby se jí pořádaných akcí mohli zúčastnit všichni členové a aby se na nich mohli též organizačně podílet.

SVATOHUBERTSKÁ SLAVNOST V KUKSU
Každoroční stěžejní akcí prefektury, a lze snad říci i „profilovou“ akcí Řádu, je Svatohubertská slavnost pořádaná vždy první říjnovou sobotu v Kuksu. Zajištění zdárného průběhu slavnosti, které se pravidelně účastní přes pět tisíc návštěvníků, mají na starosti kromě tzv. koordinační skupiny pro zabezpečení slavnosti především členové krkonošské a východočeské prefektury. Termín konání slavnosti je v podstatě neměnný a veřejnost jej již dobře zná, takže to může vypadat, že účast návštěvníků je zajištěna. Není to však tak jednoduché: protože akce se koná podstatnou měrou pod širým nebem, má na návštěvnost zásadní vliv počasí. Program slavnosti je každoročně pečlivě připravován s více než půlročním předstihem a skládá se z ukázek různých činností, majících vztah k myslivosti.
V posledních letech je program cíleně zaměřován na mládež. Snaha o citlivé podchycení zájmu mladé generace o všechny složky přírody a podnícení jejího kladného vztahu ke všemu živému je jedním z úkolů Řádu. V r. 2006 se jako součást slavnosti uskutečnil I. ročník celostátní výtvarné soutěže pro děti a mládež nazvané „Příroda kolem nás očima myslivce“. Letos přibude k II. ročníku této soutěže také soutěž pro mladé fotografy „Myslivecký rok na fotografii“. Mediálním partnerem fotografické soutěže je Svět myslivosti. Spolupořadatelem obou soutěží je Klub přátel Řádu sv. Huberta, jehož členové se účastní též hodnocení výtvarných a fotografických prací. Tato organizace úzce spolupracuje s Řádem a lze říci, že výhledově bude tvořit zálohu jeho členské základny.
Význam Svatohubertské slavnosti umocňuje přítomnost významných osobností společenského a politického života východočeského regionu. Pro organizátory letošní slavnosti je mimořádnou podporou skutečnost, že nad jejím uspořádáním převzal záštitu hejtman Královéhradeckého kraje ing. Pavel Bradík.
Organizační, a především finanční zajištění slavnosti je velmi náročné a koordinační skupina vítá jakoukoliv sponzorskou podporu. Smyslem tohoto článku není zmiňovat sponzory. Je však korektní zdůraznit vstřícný přístup vedení Lesů České republiky, s. p., které se na slavnostech podílí finančně, cenami do dětských soutěží a také cenou pro vítěze „Juniorského mistrovství ČR ve vábení jelenů“ (lov trofejové zvěře v některé z obor LČR).

DALŠÍ PRAVIDELNÉ AKCE VÝCHODOČESKÉ PREFEKTURY

Činnost prefektury nepředstavuje jen Svatohubertská slavnost v Kuksu. V druhé polovině srpna t. r. proběhl pod jejím organizačním zajištěním třetí ročník vnitrořádového semináře, orientovaného na mysliveckou praxi a aktuální informace spojené s prováděním myslivosti a ochranou přírody. Předchozí ročníky byly věnovány jelení zvěři. Účastníci prvního získali informace o historii vábení jelenů, vyslechli ukázky hlasu jelenů v říjí a prohlédli si různé vábnice. Druhý, loňský ročník byl kromě problematiky jelení zvěře věnován lovecké kynologii. Účastníci byli seznámeni s teorií výcviku loveckého psa a zhlédli ukázky práce barvářů. Letošní seminář měl tři části: úvodní byla věnována jelení zvěři, druhá se týkala tématiky škod působených zvěří na lesních porostech a polních plodinách a též škod na zvěři a třetí byla zaměřena na aktuální téma současnosti, jímž je myslivecká politika ve střední Evropě (Evropská charta o myslivosti a biodiverzitě). Atmosféra seminářů je velmi příjemná, členové Řádu, kteří se semináře účastní, získávají jak teoretické znalosti, tak praktické zkušenosti z přednášené problematiky. Tato setkání rovněž významně prohlubují soudržnost členů Řádu.
Každoročně v měsíci červnu se zástupci prefektury zúčastňují „Slavnosti lesního rohu v Žehušicích“ – přehlídky studentských skladeb a také provedení skladeb dnes již pro někoho zapomenutých skladatelů hudby pro lesní rohy. Jde především o skladby žehušického rodáka Jana Václava Sticha-Punto. Řád přispívá do programu slavnosti troubenou Svatohubertskou mší autorů Petra Vacka a Josefa Selementa. Na slavnosti jsou interpretovány též mimořádně zajímavé ukázky skladeb mgr. Josefa Brázdy, složené pro parforsní roh. Jejich kulisou je prostředí Žehušické obory, myslivecké veřejnosti známé především díky chovu bílé jelení zvěře.

PROPAGACE TRADIC A ETIKY
Kromě pravidelně pořádaných akcí se členové prefektury každý rok zúčastňují nejrůznějších setkání, besed apod. V letošním roce to byla např. vzpomínková akce na vrchu Budeč u Čáslavi, kde dal zakladatel Řádu František Antonín hrabě Sporck postavit kapli při příležitosti narození svého syna.
Další aktivita prefektury, která jistě zaslouží opakování, byla beseda o myslivosti a poslání Řádu a jeho cílech s obyvateli Starých Ždánic na Pardubicku. Setkání, které se konalo 10. února, bylo spojeno se Svatohubertskou mší v místním kostele.  
Zástupci prefektury se účastní též akcí ostatních prefektur Řádu, ale i práce v dalších mysliveckých organizacích působících na území ČR, především v ČMMJ. V naší největší myslivecké organizaci se snaží prosazovat ušlechtilé zásady zakladatele Řádu, F. A. hr. Sporcka, tj. dodržování mysliveckých pravidel a etiky.
Členové Řádu jsou nositeli přátelství, svornosti a lásky k bližnímu, čímž naplňují poslání Řádu a myšlenky formulované při jeho založení v r. 1695: propagovat a hájit ušlechtilou myslivost jako součást racionálních zásahů do přírodních zákonitostí.
Autor je prefekt Východočeské prefektury Řádu sv. Huberta; kontakt: www.radsvatehohuberta.cz/vychodoceskaprefektura.htm.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku