Dni sv. Huberta a IX. Mistrovství Evropy ve vábení jelenů
Ing. David Vaca, Ph.D.
Svátek všech slovenských myslivců (a nejen jich) – oblíbené Dni sv. Huberta, pořádané v areálu kolem zámku ve Sv. Antonu nedaleko Banské Štiavnice – připadl letos na první zářijový víkend. Obvyklý program byl obohacen IX. ročníkem Mistrovství Evropy (dále ME) ve vábení jelenů. Slovensko se totiž v r. 2007 po šestileté přestávce stalo pořadatelským státem této vrcholné soutěže vábičů jelenů.
Konfigurace terénu kolem pozdně barokního zámku ve Sv. Antonu, v němž jsou kromě jiného uloženy sbírky mysliveckého muzea, je jakoby předurčena k pořádání Dní sv. Huberta. Terasovité uspořádání přilehlých svahů a vzorně upravený park umožňují organizátorům připravit program tak, aby se návštěvníci rozptýlili v celém areálu a omezily se tlačenice. V letošním roce se tomu však kvůli velkému zájmu o populární akci spojenou s evropským šampionátem vábičů nepodařilo zcela zabránit, chvílemi nebylo možné některými místy projít.
DNI SV. HUBERTA JIŽ POŠESTNÁCTÉ
Dni sv. Huberta se jako slovenské národní myslivecké slavnosti pořádají ve Sv. Antonu od r. 1991. Hlavními organizátory jsou Muzeum ve Sv. Antone, Slovenský poľovnícky zväz (SPZ) a další organizace. Záštitu nad akcí drží Ministerstvo zemědělství SR, které ji – stejně jako
SPZ – využívá k předání ocenění osobnostem, jež se zasloužily o rozvoj myslivosti na Slovensku. Slavnost pravidelně navštěvují významní zástupci světových mysliveckých organizací i nejvyšší představitelé SR. Tradičním hostem bývá v posledních letech slovenský prezident Ivan Gašparovič, sám dlouholetý myslivec.
Také letos čekal na návštěvníky velmi bohatý program. Na nádvoří zámku byly vyhlášeny výsledky fotografické soutěže, soutěží Lovecký nůž 2007 a Lovecký šperk 2007, soutěže o nejdelší a nejkratší plnovous, o nejsympatičtější myslivkyni. V parku si mohli zájemci zastřílet z luků a kuší, pro milovníky loveckých psů byly připraveny ukázky kynologie včetně speciální klubové výstavy alpských brakýřů jezevčíkových. O kus dál bavili obecenstvo sokolníci s dravci. Fyzicky zdatní návštěvníci měřili síly v házení flinty do žita, četné soutěže byly připraveny pro děti. Pod zámkem měli své stánky prodejci nejrůznějších potřeb pro myslivce.
Předkrmem pro obdivovatele vábení zvěře, kteří přijeli do Sv. Antona především na ME ve vábení jelenů, bylo Mistrovství Slovenska ve vábení srnčí zvěře, černé zvěře a dravců Hubertlov-Halali o putovní pohár Hubertlovu, a především Mistrovství Slovenska ve vábení jelenů Hubertlov-Halali o putovní pohár Hubertlovu. V soutěži jelenářů zvítězil Jaroslav Dedič před ing. Aloizem Kaššákem a Peterem Plánovským ml. Tito tři vábiči se svým výsledkem kvalifikovali na evropský šampionát ve vábení jelenů v příštím roce.
SOUBOJ ŠPIČKOVÝCH VÁBIČŮ
Účastníci letošního ME se do Sv. Antona sjížděli v pátek 31. srpna. Na podvečer toho dne byl totiž na zámku naplánován trénink. Nádvoří již bylo přizpůsobeno blížící se soutěži: naproti vjezdu stálo pódium, po jeho levé straně šest oddělených „budek“ pro porotce a proti němu dvě menší tribuny pro diváky.
Začátek ME byl naplánován na 14. hodinu v sobotu 1. září. Již po poledni se však nádvoří začalo plnit diváky a v čas zahájení soutěže bylo již – jemně řečeno – obsazené. Moderátor soutěže Ľubo Kľúčik, jinak šéfredaktor televizní relace Halali, přivítal diváky, zahraniční delegace a čestné hosty – zástupce slovenského politického a společenského života. Poté představil 23 soutěžících z devíti států Evropy a sbor rozhodčích ve složení ing. Jan Kupka (ČR), Jozef Ruppent (Maďarsko), Peter Juretzki (Německo), Krzysztof Turowski (Polsko), Sepp Holler (Rakousko) a Emil Rakyta (Slovensko). Následovaly technické informace o pravidlech soutěže a jejím průběhu. Klání mohlo vypuknout ...
Účastníky čekaly tři disciplíny: napodobení hlasu jelena hledajícího laně (soutěžící si může vybrat, zda napodobí hlas mladého nebo starého jelena), jelena stojícího u laní a jelena hrozícího soupeři. Soutěžící nastupovali podle vylosovaných čísel, přičemž po každé disciplíně se jejich pořadí kvůli objektivitě hodnocení měnilo. Hlasy jelenů napodobovali na mikrofon.
Naši republiku reprezentovali tři mladí, ale ne neznámí vábiči: Josef Kapras, Jiří Frič a Lubomír Doležal. Na evropských šampionátech patří tradičně ke špičce soutěžící ze Slovenska, Maďarska a ČR. Do souboje mezi reprezentanty těchto států se letos „zamíchali“ stále se lepšící polští vábiči. Mistrovský titul nakonec zůstal na Slovensku, a to zásluhou zkušeného Róberta Štancela, který získal od porotců 94 bodů. O jediný bod za ním skončil Maďar Tamás Erdéyi, třetí místo obsadil Polák Andrzej Misiak. „Bramborovou“ medaili vybojoval v rozstřelu se slovenským vábičem ing. Aloizem Kaššákem náš Josef Kapras. Lubomír Doležal skončil na 8. místě, Jiří Frič obsadil 11. příčku.
Slovenští vábiči letos potvrdili výsadní postavení ve vábičské soutěži: v historii šampionátů získali již celkem 15 medailí (4x zlato, 7x stříbro a 4x bronz)! Druzí nejúspěšnější jsou Maďaři s osmi medailemi (3x zlato, 1x stříbro a 4x bronz), o třetí místo se vzhledem k shodnému počtu dvou medailí dělí ČR s Polskem. Díky hodnotě medailí však máme přece jen trochu navrch (ČR – 1x zlato, 1x stříbro; Polsko – 1x zlato, 1x bronz). Ostatní státy dosud medaili nezískaly.
Příští, X. ročník ME se uskuteční u nás, a to 28. června 2008 na Ohradě jako součást Národních mysliveckých slavností.
SLAVNOSTNÍ SVATOHUBERTSKÁ MŠE
Program Dní sv. Huberta pokračoval v neděli, kdy vyvrcholil Svatohubertskou mší se slavnostním průvodem. Pote se účastníci rozjeli domů. Po úspěšně zvládnutém letošním ročníku Dní sv. Huberta patří organizačnímu týmu v čele s ing. Mariánem Čížem, ředitelem Muzea ve sv. Antonu, velké poděkování. Lze předpokládat, že většina letošních návštěvníků přijede za rok znovu ...
Výsledky IX. mistrovství Evropy ve vábení jelenů, Sv. Anton, Slovensko
1. Róbert Štancel, Slovensko 94
2. Tamás Erdélyi, Maďarsko 93
3. Andrzej Misiak, Polsko 91
4. Josef Kapras, ČR 88 (28)
5. ing. Alojz Kaššák, Slovensko 88 (27)
6. Ladislav Kuric, Slovensko 87
7. Tomasz Malinksi, Polsko 86
8. Lubomír Doležal, ČR 85
9. László Homolya, Maďarsko 83
10. Thomas Keller, Německo 82
11. Jiří Frič, ČR 79
12. Fridrich Hochleitner, Rakousko 78
13.-15.
Josef Fox, Německo 77
Josef von Gostkowski, Německo 77
Jože Gril, Slovinsko 77
16. Alfred Putz, Rakousko 75
17.-18.
Ernest Rock, Rakousko 73
Károly Homolya, Maďarsko 73
19. Mariusz Bezeg, Polsko 72
20. Zdenko Čop, Chorvatsko 64
21. Matija Laginja, Chorvatsko 60
22. Darian Prokopovič, Chorvatsko 58
23. Dr. ing. Mitica Georgescu, Rumunsko 53