Kdeže loňské výřady jsou ... (II.)

V únorovém Světě myslivosti jsme zveřejnili výsledky ankety o kolísání stavů černé zvěře v uplynulých letech včetně prognózy pro letošní rok. Vesměs všichni respondenti předpověděli pro rok 2007 nárůst početnosti divočáků, vyplývající především z jejich výhodných životních podmínek (velmi mírná zima 2006/2007, semenný rok dubu a buku v mnoha oblastech republiky atd.). Po půl roce jsme se obrátili na tři ze čtyř původních respondentů (ing. Petr Ziegrosser, mgr. Martin Sedliský a ing. Roman Urbanec, Ph.D.) a na dva respondenty nové s dotazem, jak se vyvíjí početnost černé zvěře v letošním roce a jak by na ni měli reagovat myslivci.

Dr. Miroslav Vodňanský, ředitel Středoevropského institutu ekologie zvěře a Institutu ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno    
Podle dosavadních informací z honiteb lze počítat s tím, že početní stavy černé zvěře se opět zvyšují. Důvod, proč k tomu dochází, je všeobecně znám. Vzhledem k časnému nástupu pohlavní aktivity u mladých bachyní a jejich vysoké reprodukční schopnosti v příznivých nutričních podmínkách by proto bylo závažnou chybou, kdyby se nepodařilo letošní přírůstek zvýšeným odstřelem plně odčerpat. Myslivecká praxe mnohdy bohužel nereaguje dostatečně pružně na výkyvy populační dynamiky zvěře. To se negativně projevilo mimo jiné také u zajíce v 70. letech minulého století, kdy byla v mnohých honitbách snaha tento druh drobné zvěře lovit obvyklým způsobem bez ohledu na jeho změněnou populační situaci. U černé zvěře se to ukázalo nejvýrazněji v průběhu posledních 20 let, kdy její početní stavy značně rostly a odstřel za tímto vývojem permanentně pokulhával. V honitbách, v nichž v uplynulém roce výskyt černé zvěře poklesl a rozsah jí působených škod se poněkud zmírnil, by se myslivci neměli nechat ukolébat představou, že v důsledku redukce početních stavů divočáků problémy v současné době nejsou, a pokud se náhodou vyskytnou, teprve nastane potřeba řešit je. U černé zvěře je nutné případným problémům včas předcházet, neboť jakmile se začnou projevovat, je již zpravidla pozdě. Za současné situace musíme vycházet z toho, že roční populační přírůstek černé zvěře po odečtení přirozených ztrát dosahuje přinejmenším 200 % celkového jarního početního stavu. Z některých novějších studií z Německa vyplývá, že reprodukční přírůstek se může pohybovat dokonce kolem 300 % jarního početního stavu. Z toho lze statisticky odvodit, že pokud se v určité oblasti v jarním období vyskytuje např. 20 kusů černé zvěře, její reprodukční přírůstek je nejméně 40 až 60 kusů. Tento počet musí být uloven, pokud má stav zůstat stejný. Když se to nepodaří, mladé bachyně reprodukční přírůstek v následujícím roce podstatně navýší. Čekat na to, že si příroda pomůže sama, je v současné době neodůvodněné, protože černá zvěř je velmi přizpůsobivá ke změnám v různých životních situacích. Jejím jediným skutečně účinným přirozeným regulačním faktorem je tvrdá zima s vysokou sněhovou pokrývkou a chladné vlhké jarní období. K tak nepříznivým klimatickým podmínkám však dochází velmi zřídka. Nelze tudíž spoléhat na to, že příští zima zařídí, co myslivci v průběhu roku zanedbali nebo nestihli. Proto je třeba reagovat včas a maximálně zintenzivnit lov černé zvěře ještě teď v nastávajících podzimních měsících a počátkem zimy. Přitom je třeba zaměřit se nejen na selata, ale i na starší bachyně, aby se situace v příštích letech nestala opět kritickou.     

Ing. Petr Ziegrosser, vedoucí střediska myslivosti Lesní správy Lány (kancelář prezidenta republiky)

Situace se vyvíjí dobře jak pro černou, tak pro myslivce. Na území celé republiky se pohybují mnohačlenné tlupy černé zvěře, které páchají škody na zemědělských kulturách. Myslivci jsou však spokojeni. Tam, kde je černá stálá, se loví s minimální námahou a bohaté výřady jsou i v oblastech, kde jsme se dosud s divočáky setkávali jen sporadicky. Na mnoha místech republiky se nám podařilo přesvědčit zemědělce, aby rozčlenili lány kukuřice, a tak je o lovecké vyžití postaráno. Peníze za škody z nás sedláci nevypáčí a zvěřiny bude víc než dost. Letošní odstřel bude pravděpodobně rekordní. Stavy černé se nám zcela jistě nepodaří snížit a znovu narostou. Jak? To lze jen těžko odhadnout. Radit myslivcům, jak mají reagovat, je zbytečné. Kapři si rybník nevypustí! Spíše by měla reagovat státní správa. Rychle a důrazně! Jsme na začátku lovecké sezóny, a tak má i byrokracie dost času na zásadní rozhodnutí. Ale upřímně řečeno, nepředpokládám, že se dočkáme rozhodnutí, které povede k drastickému snížení přemnožené černé. A kdyby náhodou nějaké padlo, stejně ho nikdo nesplní. A proto upřímné „Lovu zdar!“.

Mgr. Martin Sedliský, referent Odboru životního prostředí Městského úřadu Mikulov
Vývoj odstřelu černé zvěře v době, kdy byla psána tato odpověď do ankety (první zářijový týden – pozn. red.), odpovídal vývoji ve stejné době v uplynulých letech: dosud nedošlo k nárůstu odstřelu. Černá zvěř se stále zdržuje především v porostech kukuřice a její lov je víceméně otázkou náhody. Podle pozorování zvěře z jarních měsíců je však zřejmé, že přírůstky jsou v letošním roce vysoké. Podle mého názoru došlo v r. 2006 ke snížení celkového odstřelu pouze tím, že v populaci chyběla vlivem tvrdé zimy selata. Početní stavy dospělé zvěře ve skutečnosti sníženy nebyly. Letošní rok však byly podmínky počasí zcela opačné a honitby jsou v tuto dobu plné selat, bohužel o velmi rozdílné hmotnosti (od 10 do 30 kg).
Rozhodujícími měsíci pro celkovou výši odstřelu jsou podle zkušeností z minulých let  listopad, prosinec a leden. V této části roku se černé uloví nejvíce. V letním období byly zatím převážně loveny kusy o hmotnosti kolem 50-60 kg, které se následně vykazují jako lončáci, většinou kňourci. Myslivci tak „vesele“ prohlubují problém s chovem černé zvěře do budoucna.
Přestože černou zvěř nazýváme zvěří rytířskou, chováme se k ní zcela nerytířsky. Silní kňouři jsou loveni na potkání, a to i v době hájení. Do hlášení orgánu státní správy se uvede, že byl uloven lončák a věc je tím „vyřízena“. Možnost zpětné kontroly neexistuje. Pokud se budete myslivecké veřejnosti ptát, zda má zájem snížit početní stavy černé zvěře, většinou dostanete zápornou odpověď. Myslivci jsou rádi, že mají prasata v honitbě. Čím více, tím lépe.
Domnívám se, že vzhledem k tomuto přístupu a letošním klimatickým podmínkám (neočekávám výjimečnou zimu jako na přelomu let 2005/2006) se v lovecké sezóně 2008/2009 můžeme dočkat nového maxima v odstřelu černé zvěře.

Ing. Roman Urbanec, Ph.D., ředitel lesní divize firmy Agrowald Rožmberk, s. r. o.

Vývoj početnosti černé zvěře v našich honitbách koresponduje s jejími příznivými životními podmínkami v letošním roce. Populace vykazuje obrovský přírůstek – bachyně vodí minimálně šest selat, výjimkou nejsou vrhy s osmi i deseti selaty. I selata již vodí selata!
Příčiny jsou známé: mírná zima 2006/2007, opakovaný semenný rok dubu a nízký odstřel černé zvěře v minulé lovecké sezóně kvůli chybějící sněhové pokrývce. Nezanedbatelný vliv mají agrotechnické postupy v zemědělství. Zvyšuje se též osevní plocha kukuřice pěstované na zrno, na siláž, ale i nově pěstované jako energetická plodina. Mimo ní se začínají plošně vysévat další energetické plodiny vysokého vzrůstu, které poskytují divočákům ideální kryt. Prasata z těchto míst podnikají výpady do sousedních polních kultur. Lze očekávat, že tento trend bude vzhledem k dotační politice státu a EU dále pokračovat, zejména v nižších a středních polohách. Množství divočáků v následujících letech pozitivně ovlivní i regionální následky orkánu Kyrill z ledna letošního roku. Zalesněním četných holin vzniknou rozsáhlé mlaziny, které poslouží černé zvěři jako vhodná stávaniště.
Úkolem myslivců pro letošní rok je maximální redukce přírůstku divokých prasat a udržení mírně snížených stavů po předloňské tvrdé zimě. Nástrojem by měly být správně organizované společné lovy, řízený individuální lov, příp. odchyt černé zvěře.
Situace v početnosti černé zvěře se vyvíjí v duchu předpovědi nejen mé, ale i mých kolegů z ankety Světa myslivosti v č. 2/2007. Otázkou zůstává, do jaké výše stavy znovu narostou. Jistě to neovlivní jen přístup myslivců, ale hlavně přírodní podmínky. Protože příroda je vždy o krok před námi!

Ing. Václav Malík, Ph.D., ředitel Školního lesního podniku České zemědělské univerzity Kostelec nad Černými lesy
První srpnový den otevřel myslivcům možnost lovit dospělou černou zvěř. Po sklizni řepky a obilí se při srpnovém úplňku ukázal očekávaný obraz – strniště plná černé zvěře. Kdo si však myslel, že lov bude velmi snadný, byl zklamán. Okolo všech větších kusů se to hemžilo malými selaty, na něž se většinou vzhledem k jejich velikosti (hmotnost kolem 5 kg) nebo pro špatnou viditelnost nedalo vystřelit. Vybrat kus k lovu a neporušit při tom mysliveckou etiku nebylo jednoduché.
Zima 2006/2007 byla jednou z nejpříznivějších pro populaci černé zvěře v našich honitbách za posledních několik let. Napadlo málo sněhu, teploty neklesaly hluboko pod bod mrazu. V bukových a dubových porostech byla nadúroda bukvic a žaludů. Divočáci jen zřídka navštěvovali krmeliště a neměli potřebu opouštět velké lesní komplexy při hledání potravy. To, co se dalo očekávat, se stalo skutečností. Všechny bachyně s hmotností nad 30 kg šly v určitém časovém období do chrutí a dnes vodí selata. V současné době lze v honitbách pozorovat selata od 5 do 25 kg. Jsou opravdu jen výjimky, kdy se setkáte s nevodící bachyní.
Zima 2005/2006 snížila stavy selat, ne však dospělé zvěře. V naší honitbě bylo po této zimě uloveno o 45 % méně selat než v předchozí lovecké sezoně. Protože v některých honitbách se neloví bachyně podle plánu, zůstal jejich kmenový stav po zimě 2006/2007 přibližně stejný jako rok předtím.
Jak na vzniklou situaci reagovat?
- požádat státní správu o vydání výjimky k lovu dospělé zvěře na společných lovech,
- protože střední úroda bukvic a dubu v naší honitbě bude příčinou menší úspěšnosti při lovu na čekané v blízkosti vnadišť, bude vhodné zaměřit pozornost na organizování společných lovů.
Černá zvěř velice brzy najde v honitbách místa, kde má dostatečný kryt a není vyrušována. Tam se soustřeďuje a v klidu přečkává dobu lovu. Nejvíce divočáků v naší honitbě se loví na dobře organizovaných společných lovech, a ne na večerních a nočních čekaných, kdy jsou při špatném počasí v období úplňku výsledky nulové.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku