69. Memoriál Karla Podhajského proběhl na Litoměřicku
Ing. David Vaca, Ph.D.
Pořadatelé 69. ročníku Memoriálu Karla Podhajského (MKP) vzhlíželi během týdne před víkendem 28.-29. září, kdy se tato vrcholná mezinárodní soutěž ohařů všech plemen konala, často v obavách k obloze a v duchu se modlili, aby přestalo pršet. Toto přání se jim vyplnilo, takže letošní MKP pořádaný v okolí města Roudnice nad Labem pod taktovkou Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Litoměřice mohl být v sobotu ráno podle plánu zahájen.
Komplikaci způsobil organizátorům několikadenní déšť naštěstí jen v místě, kde měly probíhat vodní práce: kvůli nezpůsobilosti terénu bylo nutné přeložit tuto část soutěže z rybníka u obce Pálec na jezero Chmelař u Úštěka. Práce na poli byly naplánovány v terénech u obce Straškov-Vodochody, práce v lese u obce Kyškovice.NEÚPLNÉ STARTOVNÍ POLE
Účastníci soutěže se sešli v pátek v restauraci Pod Lipou v Roudnici nad Labem, kde proběhla veterinární prohlídka a losování. Letošního ročníku se zúčastnilo pouze 16 soutěžních dvojic. Čtyři místa pro ohaře ze zahraničí zůstala neobsazena a kvůli výsledkům z letošního ročníku Memoriálu Richarda Knolla (Svět myslivosti č. 10/2007) nemohla být doplněna o české soutěžící. Startovní pole tak tvořilo osm německých krátkosrstých ohařů (KO), čtyři pointeři (POI), dva čeští fousci (CF) a po jednom zástupci plemen německý ohař drátosrstý (NDO) a maďarský ohař krátkosrstý (MOK). Deset psů, resp. fen pocházelo z ČR, pět reprezentovalo Slovensko a jeden Holandsko. Za pozornost stojí, že čtyři z pěti slovenských vůdců představovali členové rodiny Banásů.
DÉŠŤ VYSTŘÍDALO SLUNCE
Slavnostní zahájení a nástup za zvuků lovecké hudby a účasti vrcholných představitelů ČMMJ se uskutečnily v sobotu ráno na náměstí v Roudnici nad Labem. Soutěžící rozdělení do skupin poté za pomalu ustávajícího deště odjeli do terénu k plnění disciplín. K hodnocení výkonů ohařů byl připraven sbor rozhodčích v čele s Miroslavem Šnobrem.
Na „ohrádce“, která bývá pro některé ohaře osudná, uspěli všichni účastníci. U dvou však museli rozhodčí oznámit nižší známku (1, resp. 2). Pro jednoho z KO se stala konečnou práce na pobarvené stopě – místo toho, aby hlasitě oznámil svému vůdci nalezenou zvěř, začal ji načínat. Další dva ohaři (KO a POI) nezvládli přinášení vlečené lišky. Nižší známky (2) byly uděleny u dvou psů za provedení disciplíny šoulačka s odložením, u jednoho za práci na pobarvené stopě. Jinak ohaři předváděli při práci v lese přesvědčivé výkony. Nejlépe se prezentovala fena KO Rena z Kvítele, již vedl Josef Novák. Samé „čtyřky“ ji vynesly ocenění za nejlepší práci v lese.
Pole v dohledu od hory Říp byla bohatá na drobnou zvěř a ohaři tak mohli předvést rozhodčím i koroně, „co v nich je“. Ukázalo se však, že někteří z nich byli přítomností místy větší koncentrace zvěře „zaskočeni“. Známky z polních disciplín tak byly různorodé. Nejlepší práci v poli předvedla fena CF Ela ze Skorotínské hájovny vedená Pavlem Kočerem.
Husté a rozlehlé rákosí kolem jezera Chmelař, kde probíhaly práce ve vodě, působilo některým ohařům potíže při ochotě k práci v hluboké vodě. Pouze dva z nich obdrželi od rozhodčích „čtyřku“. Dvěma slovenským účastníkům (NDO a KO) se nevydařila dohledávka kachny v rákosí, známka „nula“ pro ně znamenala konec v soutěži. Naopak bezchybná práce ve vodě byla k vidění u Reny z Kvítele (nejlepší voda).
Zatímco sobotní ráno začínalo deštěm, nedělní odpoledne a konec soutěže již probíhaly za krásného slunného počasí.
VÝSLEDKY
O místa na stupních vítězů se podělili zástupci tří plemen. Nejvyrovnanější výkon v soutěži předvedla fena KO Rena z Kvítele. Za práci ve vodě a v lese získala samé „čtyřky“, dosažení absolutního bodového součtu zabránilo několik „trojek“ nasbíraných za práci v poli. Celkový součet 478 bodů zajistil této feně prvenství v soutěži a titul CACT. Vítězství v memoriálu tak zůstalo na „domácí půdě“, neboť vůdce Josef Novák pochází z obce Klapý, spadající do okresu Litoměřice. O čtyři body méně než Rena získal POI Kord z Měšínské hájovny, jehož vedl Josef Korelus. Letošní rok byl pro tuto dvojici úspěšný – po prvenství v MRK získala 2. místo v prestižním MKP. Třetí místo patřilo feně CF Ele ze Skorotínské hájovny vůdce Pavla Kočera (473 b.). Tři nejlepší účastníci skončili v I. ceně, dalších pět ve II. ceně a tři ve III. ceně. Pět účastníků vypadlo.
Co říci závěrem? Po organizační stránce proběhl letošní ročník MKP bez problémů. Přispělo k tomu jak dobré personální zázemí OMS Litoměřice, tak podpora četných sponzorů, kteří zajistili finanční prostředky a hodnotné ceny. Je jen škoda, že na startovní listině zůstala čtyři místa neobsazená.