Klub sokolníků ČMMJ slaví 40. výročí založení
Redakce
Ve středu 10. října t. r. bylo v Opočně zahájeno tradiční mezinárodní sokolnické setkání, největší akce pořádaná Klubem sokolníků ČMMJ (více informací přineseme v některém z příštích čísel Světa myslivosti). U příležitosti 40 let své existence připravil klub v opočenském letohrádku tematickou výstavu. Její návštěvníci si mohli prohlédnout nejrůznější archiválie mající vztah ke vzniku klubu, jeho členům a činnosti v minulosti i současnosti. Stranou nezůstaly informace o historii sokolnictví u nás i ve světě. Vernisáže se kromě jiných zúčastnili někteří ze zakládajících členů klubu.
40 LET KLUBU SOKOLNÍKŮ ČMMJKlub byl založen po několikaletých přípravách a legislativním uznání sokolnictví 11. listopadu 1967. Ustavující konference byla svolána na zámek v Opočně, které se stalo Mekkou našeho novodobého sokolnictví. Od vzniku klubu je ve městě pod Orlickými horami každoročně pořádáno setkání sokolníků, které svým významem přerostlo nejen hranice ČR, ale i Evropy.
První sokolnické středisko klubu vzniklo pod vedením Svatopluka Doubravy v Hradci Králové. Dnes má klub 21 regionálních středisek, sdružuje 450 členů a patří k největším organizacím svého druhu na světě.
Klub si v současnosti vytyčil následující cíle:
- udržet tradice sokolnictví jako tisíce let trvajícího kulturního dědictví lidstva,
- aktivně chránit přírodu, spolupracovat s odbornými organizacemi formou hledání společných témat k diskusi i praktickou činností,
- podporovat iniciativy v legislativní a mediální oblasti a neustále je rozvíjet,
- posilovat své postavení v Mezinárodní asociaci pro sokolnictví a ochranu dravců (I.A.F.),
- soustavně zvyšovat kvalifikaci svých členů a vysokou odbornost nových členů.
VÝSTAVA: OD HISTORIE K SOUČASNOSTI
Účastníky vernisáže výstavy přivítal předseda klubu ing. Petr Zvolánek. Po krátkém zahajovacím projevu předal slovo ing. Miroslavu Krausovi, členovi Myslivecké rady ČMMJ, jenž poděkoval sokolníkům za jejich práci a popřál úspěchy do dalších let. S gratulací se připojil předseda Slovenského klubu sokoliarov při Slovenském poľovníckém zväzu Anton Moravčík. Za Státní veterinární správu ČR pozdravil sokolníky MVDr. Jiří Dousek, CSc., díky za dlouholetou spolupráci vyslovil starosta Opočna Štěpán Jelínek. Poté dostal slovo JUDr. Jiří Herold, jeden ze zakládajících členů klubu, jenž krátce zavzpomínal na nelehké začátky klubu a jeho práci v uplynulých desetiletích. Tím byla oficiální část ukončena a výstava otevřena.
Její návštěvníci se mohli na 11 velkých plakátech seznámit s historií sokolnictví u nás, aktivitami našich sokolníků před založením klubu, podrobnostmi o založení klubu a práci jeho členů, sokolnickém vzdělávání, odchovech dravců, mezinárodní sokolnické organizaci I.A.F. atd. V prosklených vitrínách byly k vidění kromě nejrůznějších sokolnických pomůcek často unikátní archivní materiály (korespondence, kroniky, knihy, pasovací listy, odznaky, členské průkazy, klubové zpravodaje atd.). Součástí expozice byla výstavka snímků autorů, kteří fotografovali činnost klubu od jeho vzniku po současnost. Nepřehlédnutelné byly též obrazy s tématikou dravců a sokolnictví. Milovníky literatury jistě potěší skutečnost, že klub dal u příležitosti letošního výročí vytisknout reprint knihy Zdeňka Sternberga Sokolnictví, vydané v malém nákladu v r. 1969.
Po 11. hodině byly v sále opočenského zámku, kde se před 40 lety uskutečnila ustavující konference klubu, předány pamětní listy subjektům, které se zasloužily o rozvoj sokolnictví podporou každoročních sokolnických setkání v Opočně. Ocenění obdrželi též někteří ze zakládajících členů klubu.
Výstava byla pro veřejnost otevřena v průběhu sokolnického setkání, tj. do soboty 13. října.