Management populací jelence běloocasého v městských a příměstských oblastech USA

Prof. dr. Robert J. Warren1 a prof. ing. Luděk Bartoš, DrSc.2

V mnoha městských a příměstských oblastech USA se v posledních letech významně přemnožil jelenec běloocasý. Pro regulaci početnosti „městských“ populací této zvěře se využívá několik metod – od odstřelu lovci z řad veřejnosti přes odstřel profesionálními lovci, odchyt a usmrcení zvěře, odchyt zvěře a její přemístění do jiné oblasti až po chemickou regulaci plodnosti zvěře. Jednotlivé metody se od sebe liší finančními náklady, vlivem na velikost populace zvěře a také tím, jak jsou komplikované z hlediska právního a politického.

Přemnožení jelence běloocasého v městských a příměstských oblastech USA vedlo k častějším konfliktům mezi zvěří a lidmi. Messmer a kol. (1997) uvádějí, že v 76 % ze všech 50 států USA je zmíněný problém považován za velmi důležitý. Conover (1997) označil za hlavní příčiny konfliktů ohrožení obyvatel onemocněními přenášenými parazity jelenců – klíšťaty, vzrůstající počet dopravních nehod zapříčiněných srážkami jelenců s vozidly (odhad 1,5 milionů případů ročně) a škody působené jelenci na vegetaci rostoucí na soukromých pozemcích. Téma přemnožení jelenců nabylo velkého významu.
V našem článku představíme metody používané k managementu populací jelenců v městských a příměstských oblastech USA a popíšeme trendy ve využívání zmíněných metod. Českému čtenáři se možná bude zdát, že se problém s přemnoženými jelenci řeší v USA místy poněkud komplikovaně. K tomu je třeba připomenout, že Amerika má za sebou jeden velký emocionální otřes. Když před lety vznikl v dílnách Walta Disneye nádherný film o kolouškovi Bambi, vyvolalo to velkou vlnu odporu proti lovu v celých Spojených státech. Ve filmu malý kolouch jelence Bambi, vykreslený s krásnou kulatou hlavičkou, dojemně velkými a nevinnými světly s dlouhými řasami, přijde o maminku, kterou „zastřelí krutí lovci“. Je to pohádka, ale vyvolala takové emoce, že na některých místech došlo málem k lynčování lovců. Od té doby se užívá i v mezinárodním měřítku termínu „Bambi syndrom“. Každý americký politik, který má rozhodnout cokoliv, co se týče „vraždění jelínků“, je velmi opatrný a zejména u městského obyvatelstva mu snáze projde vyšší rozpočet na často složitý a diskutabilní management populací jelence než „jednoduchá surová řezničina“. Proto se najdou peníze na velmi nákladné metody omezující populační nárůst jelence, jako je chemická antikoncepce. Někdy se investují ještě větší peníze do sociologických průzkumů, jak přijímá obyvatelstvo tyto zásahy. Vzhledem k tomu, že ve velké části států USA je zřídkakdy k vidění plot kolem zahrádky u obytných domů, má zvěř volný přístup k pěstovaným květinám. Škody provázející tyto nechtěné návštěvy zvěře pak zvyšují tlak na řešení problému.

METODY MANAGEMENTU JELENCE BĚLOOCASÉHO
V městských a příměstských oblastech USA se využívají metody managementu populací jelence běloocasého, které lze rozdělit do pěti kategorií:
-    odstřel lovci z řad veřejnosti,
-    odstřel profesionálními lovci,
-    odchyt a usmrcení zvěře,
-    odchyt a přemístění zvěře do jiné oblasti,
-    chemická regulace plodnosti zvěře.
Výběr a použití konkrétní metody závisí na nejrůznějších kritériích (bezpečnost obyvatelstva, místní předpisy, humánní přístup ke zvěři atd.).

Odstřel lovci z řad veřejnosti
Pokud to zákony a místní podmínky dovolují, používá se k redukci početnosti jelenců odstřel amatérskými lovci. Lovci používají kulovnice i brokovnice, příp. luky se šípy. Tato metoda vyvolává u části veřejnosti nevoli, proto je nutná informační a vzdělávací kampaň, např. prostřednictvím médií. Navíc, aby byla metoda efektivní a omezilo se riziko ohrožení obyvatelstva, procházejí zájemci o lov přísným výběrem, v jehož rámci musí úspěšně absolvovat test složený z otázek týkajících se bezpečnosti a etiky a prokázat další znalosti.
Odstřel jelenců amatérskými lovci se úspěšně využívá v městských a příměstských oblastech ve státech New Jersey, Massachusetts, Connecticut a Illinois. Ve státech Ohio, Minnesota a Wisconsin byly vymezeny pro městský lov jelenců zvláštní zóny. Většina nákladů spojená s použitím této metody má administrativní charakter. Zpravidla jde o to, že státní instituce musí jednat s odpůrci lovu zvěře. Náklady se pohybují ve výši 83-237 dolarů na úspěšný odstřel jednoho jelence. Agentury pro lov zvěře a ryb v některých státech na „veřejný“ lov finančně přispívají.

Odstřel profesionálními lovci
Odstřel jelenců profesionálními lovci se využívá v případech, kdy místní předpisy nebo odpor veřejnosti neumožňují „veřejný“ lov. Lovci používají vysoce výkonné kulovnice, často vybavené tlumiči. Zvěř je lákána na vnadiště, aby se zvýšila pravděpodobnost loveckého úspěchu a současně bezpečnost veřejnosti. Odstřel profesionálními lovci je považován za humánní, protože většina jelenců je usmrcena okamžitě střelou do hlavy či do krku, přičemž se zdůrazňuje, že zvěř zasažená do hlavy netrpí stresem jako při zasažení jiných částí těla (výsledky krevního rozboru).
Odstřel profesionálními lovci se využívá v mnoha obytných čtvrtích a příměstských parcích USA. K hlavním důvodům patří efektivita a minimální narušování klidu obyvatelstva a návštěvníků parků. Ve státě Wisconsin se podařilo ve spolupráci policie, správců parků a biologů zabývajících se volně žijící zvěří úspěšně realizovat programy redukce početnosti jelenců. Podobné programy běží i ve státech New Hampshire a Georgia. Náklady na uloveného jelence se pohybují v rozmezí 72-260 dolarů a v plné výši je hradí městské úřady.
Úspěšné využití metody odstřelu profesionálními lovci je podmíněno dobrým naplánováním, součinností zainteresovaných subjektů a souladem provedení s politikou životního prostředí. K většině programů odstřelu jelenců profesionálními lovci musí mít organizátoři zvláštní povolení, které vystavují státní agentury pro lov zvěře a ryb. Získanou zvěřinu mnoho států využívá pro své potřeby. Např. v průběhu přibližně tříletého období bylo v přímořských oblastech státu Georgia dodáno chudším rodinám a různým organizacím téměř 20 tun zvěřiny.

Odchyt a usmrcení zvěře

Pokud nelze použít ani metodu „veřejného“ lovu, ani odstřel profesionálními lovci, mohou být jelenci odchytáváni do pastí a poté usmrcováni. Zvěř je odchytávána do chytadel (odchytové boxy) nebo pomocí vrhacích sítí a usmrcuje se zpravidla střelou do hlavy. Tato metoda se příliš nevyužívá, obecně je považována za méně humánní než odstřel profesionálními lovci.
Údaje o nákladech na programy založené na odchytu a usmrcení zvěře dosud nebyly zveřejněny. Jsou však pravděpodobně stejně vysoké jako u následující metody odchytu a přemístění zvěře a ve většině případů je hradí města.

Odchyt a přemístění zvěře do jiné oblasti

Mnoho obyvatel měst dává při diskusích o redukci početnosti jelenců žijících v městských a příměstských oblastech přednost metodě odchytu zvěře a jejímu následnému přemístění do jiné oblasti. Tato metoda nekončící usmrcením zvěře se sice může zdát humánnější, ale v konečném důsledku bývá pro zvěř značně stresující a u mnohých „přemístěných“ jelenců končí úhynem. Ve státech Chicago a Illinois např. 56-66 % „přemístěných“ jelenců uhynulo v průběhu jednoho roku po vypuštění.
Programy založené na odchytu a přemístění zvěře musí být schváleny státními agenturami pro lov zvěře a ryb, které je však ve většině případů odmítají povolit kvůli výše popsaným problémům. Náklady na odchyt a přemístění jednoho jelence se pohybují mezi 261-569 dolary a jsou hrazeny z rozpočtů měst.

Chemická regulace plodnosti

Někteří výzkumníci posuzovali možnost využití regulace plodnosti u laní jelenců aplikací chemických antikoncepčních prostředků. V experimentálních podmínkách antikoncepce funguje velmi dobře, ale širšímu využití v praxi brání problém spočívající v nutnosti opakovat aplikaci u stejných jedinců. Zkoušely se metody aplikace prostřednictvím návnady atraktivního krmiva, což však narazilo na obtíže s dávkováním. Byla také vyvinuta metoda aplikace střelnou zbraní, kdy se látky s antikoncepční účinností vpravovaly do těla laně jelence ve speciální kulce z lisovaného papíru, napuštěného antikoncepčními látkami. Společnost pro volně žijící zvěř nedávno zveřejnila přehled použitelných metod. Toto téma velmi zaujalo (v pozitivním smyslu) americkou veřejnost a tisk. Docházelo však také k situacím, kdy nepochopení veřejnosti mohlo brzdit zavedení chemické regulace plodnosti laní jelenců, už jen proto, že se aplikuje pomocí střelné zbraně. Metody jsou efektivní v případě zákroků na jednotlivých kusech, žádná z nich však zatím nebyla prováděna u populace volně žijících jelenců. Náročnost zákroků stoupá s četností zvěře v konkrétní populaci a liší se i tím, že je potřeba zákroky každý rok opakovat. Tím se zvyšují náklady a snižuje se efektivita metody. Náklady na regulaci plodnosti se pohybují kolem astronomických 1100 dolarů na kus zvěře a rok.  
Než mohou být metody chemické regulace plodnosti realizovány, musí příslušné úřady schválit lokality, kde by se měla opatření uskutečnit. Je třeba podotknout, že povolování regulace plodnosti není běžné ani u volně žijících populací jelenců, ani u populací obývajících městské a příměstské oblasti. Např. ve státě Západní Virginie platí zákon, který chemickou regulaci plodnosti zakazuje. Státy Ohio, New Jersey, New York, Minnesota, Indiana, Maryland a Jižní Karolína nedávno vydaly povolení využívat chemickou regulaci plodnosti u volně žijících jelenců, ale pouze pro vědecké experimenty a na vybraných stanovištích.

JAKÉ JSOU TRENDY A K ČEMU SMĚŘUJÍ?

Zatímco většina městského obyvatelstva dává při řešení problému přemnožených jelenců přednost metodám, při nichž nedochází k usmrcování zvěře, po osobních zkušenostech nebo po zvážení veškerých aspektů dostupných metod se vyskytují i názory upřednostňující metody, při kterých k usmrcování jelenců dochází. Např. ve státech Illinois, Wisconsin a New Hampshire byly zprvu preferovány programy odchytu jelenců a jejich přemísťování, ale následně v nich byly přijaty programy založené na usmrcování jelenců. Podobně změnily názor na povolování metod regulace početnosti populací jelenců žijících v městských a příměstských oblastech též státní agentury pro lov zvěře a ryb, zejména pokud jde o pokusné metody. Tyto agentury tradičně vystupovaly proti využívání chemické regulace plodnosti jelenců a podporovaly jejich odchyt a přemísťování. V uplynulých letech byly např. již v sedmi státech USA povoleny experimenty v oblasti chemické regulace plodnosti volně žijících jelenců.
Programy managementu populací jelenců jsou v USA právně a politicky velmi komplikované, veřejnost je chápe kontroverzně a v neposlední řadě jsou dosti nákladné. Před zavedením a realizací konkrétních programů by mělo docházet k důkladnému posouzení všech okolností, naplánování detailů a koordinaci opatření z hlediska příslušných státních agentur, s akcentem na veřejný zájem a právo. Kvůli informovanosti veřejnosti a možnosti připomínkování programů před jejich realizací zveřejnily agentury pro lov zvěře a ryb v některých státech podrobný plán managementu populací jelenců. Tyto státy se zavázaly nevybíjet zbytečně zvěř kvůli zisku, ale své programy přijímat jako reakci na řešení reálných problémů (např. nežádoucí narůst populací jelenců, zvyšování počtu dopravních nehod způsobených v důsledku srážek aut s jelenci, nadměrné škody působené jelenci na vegetaci atd.).

Autoři působí na University of Georgia, Athens, USA 1 a ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi 2.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku