Memoriál Stanislava Hloucha

František Zahradníček 

Během prvního zářijového víkendu proběhl na jižní Moravě II. ročník Memoriálu Stanislava Hloucha, klubové všestranné soutěže ohařů, kterou pořádá Klub krátkosrstý ohař se sídlem v Brně.

VZNIK A VÝZNAM SOUTĚŽE
Po vzoru ostatních chovatelských klubů založil i Klub krátkosrstý ohař se sídlem v Brně (dále klub) svoji soutěž se zadáním titulů CACT, popř. CACIT s cílem umožnit porovnání výkonů všestranných ohařů nejen v rámci klubu.
U založení klubu stál kromě jiných významný moravský kynolog Stanislav Hlouch. Jeho osobu není nutné naší myslivecké veřejnosti zvlášť představovat. Jméno Stanislava Hloucha je neodmyslitelně spjato s chovem a výcvikem německého krátkosrstého ohaře, jemuž věnoval převážnou část svého života. Klub se rozhodl pojmenovat soutěž na jeho počest.
Přestože Memoriál Stanislava Hloucha (MSH) je teprve na začátku své historické cesty, snese srovnání s jinými klubovými soutěžemi, jako jsou memoriály Františka Vojtěcha, Františka Housky, Josefa Kuhna apod. Na dobré úrovni prvních dvou ročníků má hlavní podíl profesionální organizace ze strany klubu a vhodně vybrané, výborně zazvěřené honitby mysliveckých sdružení a státních lesů na jižní Moravě. Pak už scházejí jen „vlohoví“, dobře připravení ohaři, a úspěch je zaručen ...

PRŮBĚH LETOŠNÍHO ROČNÍKU

Letošní ročník MSH se uskutečnil pod záštitou Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Břeclav v polní honitbě MS Podivín a lesní honitbě Valtice, spravované Lesním závodem Židlochovice Lesů České republiky, s. p.
Na nástupu se sešlo 22 ohařů vedených našimi a slovenskými vůdci. Mezi ohaři měli převahu němečtí ohaři krátkosrstí (15) před pointery (4). Ve skupině slovenských vůdců nebylo možné přehlédnout čtyři zástupce rodiny Banásových. Všichni vedli „kraťasy“. Soutěže se zúčastnily také dvě ženy: Iveta Pražáková vedla psa u nás dosud téměř neznámého plemene italský ohař bílooranžový, Jana Konečná fenu pointera. Výčet plemen doplňoval jeden český fousek a jeden anglický setr. Výkony psů posuzoval sbor rozhodčích pod vedením vrchního rozhodčího MVDr. Františka Šimka.
Podle předvedených výkonů lze soutěžící ohaře rozdělit do dvou skupin. První je skupina mladých a nezkušených psů. Je na „odvaze“ a rozhodnutí vůdce přihlásit ohaře ve věku 12-14 měsíců k tak náročné soutěži. Myslím, že velmi mladí psi na takovou soutěž zatím „nemají“, schází jim potřebné zkušenosti a vyzrálost. Projeví se to zejména v polní práci. Výcvikové disciplíny se dají zvládnout, ale např. k dohledávce střelené nebo pohozené zvěře je zapotřebí určité praxe a zkušenosti. Mladému psovi můžeme při výcviku tolerovat vystavování dýchánků nebo loží zvěře. Na vyšší soutěži však jde o chybu, kterou musí rozhodčí penalizovat. Navíc extrémní zatížení psychiky a celého organismu mladého psa může vést až k jeho totálnímu selhání. Jen mládí a chuť k práci k úspěchu nestačí. Výsledková listina MSH to potvrdila, nejvíce neúspěchů potkalo právě mladé ohaře. Druhou skupinu tvořili zkušení a vyzrálí starší psi, kteří výše popsané problémy většinou neměli.
Na ohodnocení práce všestranných ohařů se významně podílí korektní posuzování rozhodčích. Nelze než souhlasit s názorem vrchního rozhodčího dr. Šimka: „Najít na psovi chyby umí každý hlupák, ale hledat přednosti je umění!“ Bohužel i dnes je mezi rozhodčími několik takových, kteří uplatňují zejména první část citace. Tato skutečnost částečně zasáhla i do výsledků MSH.

VÝSLEDKY MEMORIÁLU
Vítězkou II. ročníku MSH se stala fena pointera Besi z Bohumělské obory vedená Františkem Kallusem. Vítězná dvojice absolvovala soutěž bez zaváhání se samými čtyřkami, fena pracovala na barvě jako hlasitý oznamovač. Se ztrátou čtyř bodů na vítězku a jedinou trojkou z ochoty k práci v hluboké vodě obsadil druhé místo německý ohař krátkosrstý Max Fransto Petera Banáse. Na třetí příčce skončil další pointer – Iran z Měšínské hájovny Zdeňka Popilky (dvě trojky z klidu před zvěří pernatou a z přinášení lišky).
Z 22 ohařů 10 neuspělo, z 12 úspěšných obstálo sedm v I. ceně, čtyři ve II. a jeden ve III. ceně. Bez povšimnutí by nemělo zůstat umístění pointerů na předních místech soutěže. Podobně tomu bylo i v případě loňského a letošního Memoriálu Richarda Knolla. Přestože pointer by měl být specialistou na polní práce, mnozí z nich prokazují vynikající všestrannou způsobilost.
Druhý ročník MSH potvrdil, že má své místo mezi vrcholnými zkouškami a soutěžemi ohařů v ČR. Dalším ročníkům memoriálu přeji hodně zdaru.

Autor byl rozhodčím na letošním MSH.
Kompletní výsledková listina: www.ohari-brno.cz.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku