Memoriál Štefana Krasňanského na Slovensku

Josef Tinka 

Centrem druhého ročníku mezinárodních všestranných zkoušek ohařů, pojmenovaných na počest nestora slovenské kynologie Štefana Krasňanského, se ve dnech 1.-2. září t. r. stalo okresní město Senec nedaleko Bratislavy. Uspořádání memoriálu se ujal Klub chovatelů českého fouska na Slovensku spolu s okresní organizací Slovenskeho poľovníckeho zväzu Senec.

K soutěži nastoupilo 21 slovenských a českých psů. Radost „fouskařům“ jistě udělalo 15 českých fousků (CF). Soutěžní listinu doplnili tři němečtí krátkosrstí ohaři (KO) a po jednom zástupci plemen slovenský hrubosrstý ohař (SHO), německý drátosrstý ohař (NDO) a pointer (POI).
První den soutěže předvádělo výkony 11 ohařů v lese a zbývajících 10 na poli a ve vodě. V zahajovací disciplíně v lese – „ohrádce“ – měli smůlu dva ohaři, známka „0“ je zařadila do III. ceny. Po neúspěšném absolvování vlečky se zajícem musel memoriál opustit jediný zástupce plemene SHO. Druhý den se skupiny vyměnily. Obávaná „ohrádka“ proběhla bez komplikací, kromě jedné „trojky“ byli všichni ohaři ohodnoceni známkou 4.
Vítězem memoriálu se stal KO Aros z Fančali, vedený Mariánem Koričem. Aros zároveň obdržel ocenění za nejlepší práci ve vodě. Na druhém místě skončil NDO Odin II von Böekenhagen Otty Banáse nejst. Tento ohař byl také ohodnocen za nejlepší práci na poli. České fousky na Slovensku důstojně reprezentovala fena Doria z Nemečiek, vedená Josefem Tinkou z Dolního Němčí. Tato dvojice obsadila bronzový stupínek, a navíc si odnesla cenu za nejlepší práci v lese. Z celkového počtu 21 ohařů uspělo 11 v I. ceně, čtyři ve II. a dva ve III. ceně. Čtyři ohaři neobstáli.
Slovenští kynologové se předvedli vzornou organizací soutěže, během memoriálu vládla přátelská atmosféra. Nejen proto se mnozí z účastníků budou rádi vracet. Nezbývá než se těšit na další ročníky soutěže.
Text a foto Josef Tinka, výcvikář KCHČF.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku