Ranivé účinky střely ve vztahu k její hmotnosti a rychlosti
Pro své vynikající parametry patří ráž .308 Win. mezi nejrozšířenější lovecké ráže u nás. Její oblibě napomáhá široký výběr střeliva nejrůznějších značek, včetně nábojů domácího výrobce Sellier & Bellot. Nabídka deseti různých nábojů s rozdílnými druhy střel, jež najdeme ve firemním katalogu, potvrzuje univerzálnost ráže a jistě uspokojí i náročného lovce.
Mám s touto ráží dlouhodobě velmi dobré zkušenosti, a proto jsem přivítal možnost ověřovat precizi a ranivé účinky nábojů Sellier & Bellot se střelou SPCE 9,7 g při
lovu holé jelení zvěře a divočáků v Poněšické oboře. Protože se o přesnosti a ranivých účincích jednotlivých střel mezi myslivci hodně diskutuje, rád se připojím s poznatky, které jsem se zmíněnou střelou získal.
PŘEKRAČUJE PŘESNOST STŘEL PRAKTICKÉ POTŘEBY LOVCŮ?
Při střelbě na komoru zvěře střílíme na pomyslný terč o průměru přibližně 10-15 cm. Firma Sellier & Bellot si stanovila požadavek, že soustřel 4x5 ran na vzdálenost 100 m nesmí mít průměr větší než 5 cm. Slyšel jsem názor, že parametr precize je stanoven až příliš přísně a lovec tuto výhodu vysoké přesnosti v praxi ani nevyužije. Ale lov v reálných podmínkách probíhá za určitého nepohodlí, stresu a dalších rušivých vlivů. Myslím, že rozptyl střelby 2-3 cm v ideálních podmínkách střelnice odpovídá požadavku střílet v přírodě s přesností do 10 centimetrů. Je na zodpovědnosti lovce, aby si připravil pro střelbu odpovídající podmínky a spoušť stisknul v nejvhodnější okamžik.
Souhlasím s názorem, že přesnost střelby představuje pouze polovinu lovcovy spokojenosti. Druhou polovinou je požadavek na vysokou ranivost střely. Mám příležitost porovnávat v oboře důsledky střel různých značek na ulovenou zvěř a musím popravdě říci, že současný trend střel s vysokou rychlostí a energií mě nepřesvědčil. Střely o hmotnosti 9 až 11 gramů s rychlostí V100 přesahující 700 m.s -1 se totiž projevují především při střelbě na krátké vzdálenosti tím, že nepředávají dostatek energie k tomu, aby zvěř dobře značila zásah, neodcházela z nástřelu a případně barvila na stopě. Zvlášť patrné je to u zvěře nižší hmotnosti, např. srnčí. Nezasáhne-li střela o vysoké rychlosti kost, klesá její rychlost jen nepatrně. Mnohdy ani nedochází k rozkladu měkkého jádra do hřibovitého tvaru a střela se pak chová jako celoplášťová. Ve srovnání s tím jsou střely s nižší rychlostí ve značné výhodě, neboť čím déle střela tělem zvěře prochází, tím déle také působí svojí energií a dochází k jejímu lepšímu rozložení a otevření do tvaru, který zaručuje optimální ranivý účinek.
STŘELA MUSÍ VYVOLAT DOSTATEČNÝ TRAUMATICKÝ ŠOK
Obávám se, že většina našich myslivců má mylnou představu o tom, že čím výkonnější náboj, tím větší je jistota úlovku. Úměra, že s vyšším výkonem dochází k lepšímu předání energie, jež se projevuje „zastavovací schopností“ a většími ranivými účinky, však platí jen omezeně.
Mohu to doložit zkušenostmi se střelou SPCE 9,7 g. Pokud bych ji měl charakterizovat, řekl bych: vynikající přesnost a výborný ranivý účinek, ale na větší vzdálenosti (120-150 m). Čím kratší vzdálenost, tím menší ranivost. A zrovna tak čím nižší hmotnost zvěře, tím zřetelněji se projevovaly nedostatečné ranivé účinky střely. Střela o hmotnosti 9,7g a rychlosti 840 m.s-1 má sice na sto metrech vysokou energii, ale je lehká a rychlá a nestačí ji předat. Tyto zkušenosti potvrzuje časté poukazování lovců a uživatelů honiteb na vysoké procento nedosledované zvěře. Při střelbě na krátké vzdálenosti (např. na okrajích porostů řepky, obilí či kukuřice) se nelze divit. Problém nespočívá ve špatném zásahu, ale v tom, že střely zmíněných parametrů nevyvolávají bezprostřední traumatický šok. Teprve v jeho důsledku dochází k ochabnutí svalstva a utlumení všech důležitých životních pochodů, jež neodvratně vedou k rychlé smrti zvěře.
NALEZENÉ VÝCHODISKO
S pracovníky technicko-výrobního úseku firmy Sellier & Bellot jsme řešili možnost úpravy dnešních nábojů. Výsledkem jsou náboje laborované střelou SPCE 11,7 g, u nichž byla rychlost V100 snížena na 693 m.s-1. Dosavadní testy potvrzují předpoklad, že takto upravená střela bude lépe vyhovovat podmínkám českých honiteb a že držitelé zbraní ráže .308 Win. dostanou mimořádně přesné a účinné střelivo. Všechny kusy srnčí zvěře a divočáci do velikosti lončáka, které jsem ulovil touto střelou, zůstávaly v ohni nebo odcházely jen několik kroků z nástřelu. Pokud zvěř odchází, výrazně barví. Musím zdůraznit, že během ověřování jsem střílel i na velmi krátké vzdálenosti, odpovídající podmínkám noční čekané na divočáky. I v těchto případech docházelo k velmi rychlému a spolehlivému usmrcení zvěře. Lovci rovněž jistě ocení šetrné chování střely ke zvěřině. Oboustranné podlití hrudní dutiny se téměř nevyskytlo. Pouze u několika kusů jsem v okolí výstřelu našel hematom v průměru do pěti centimetrů.
Myslím, že náboj s touto střelou může přinést přesně to, co většina lovců očekává: stabilní přesnost a vysokou ranivost, tedy jistotu šetrného a etického lovu.
František Řehoř, oborník v oboře Poněšice