Z našich honiteb 11/2007

Srnčí zvěř v našich honitbách

Josef Drmota, Zdeněk Kolář, Jiří Zbořil: Srnčí zvěř v našich honitbách. V r. 2007 vydalo nakladatelství Grada, Praha. Rozsah 251 stran, 141 ilustrací. Prodejní cena 289 Kč.

Nakladatelství Grada mělo šťastnou ruku při volbě autorského týmu. Sešli se v něm tři odborníci, kteří zevrubně pojednali o naší nejběžnější spárkaté zvěři.
Kniha je rozdělena do čtyř obsáhlých částí. První je věnována zoologii a etologii srnčí zvěře a ekologickým podmínkám jejího chovu, v druhé si autoři všímají průběhu parožení a problematiky parůžků vůbec, třetí a nejobsáhlejší část je právem věnována chovu a péči a poslední způsobům lovu, ošetření zvěřiny a trofejí. Čtenář tak dostává do ruky moderní populárně napsané kompendium, které, a to bych zvlášť zdůraznil, vychází ze zkušeností a poznatků v domácích poměrech. Z textů není patrná jen láska autorů k srnčí zvěři, ale i hluboké znalosti, jejichž využití v praxi nutně musí vést ke zlepšení péče o tuto zvěř a zkvalitnění jejího chovu. Autoři se nevyhýbají polemice s rozšířenými mylnými názory a uvádějí je na správnou míru. Bohatý seznam literatury dokládá, s jakým rozsahem pramenů pracovali. Ve své stručnosti je recenzovaná kniha jedním z nejlepších děl, které podává velké množství poznatků ověřených v praxi.
Mám jen malou připomínku: v používání myslivecké mluvy měli být redaktoři přísnější. Za vše jeden příklad: výbavu bych nechal nevěstám, myslivcům patří výstroj a výzbroj.
S obsahem knihy by se měli podrobně seznámit všichni, v jejichž honitbách srnčí žije. Použití  zásad v knize uvedených bude ku prospěchu naší přírody.

ČMMJ NEVSTOUPÍ DO UNIE MYSLIVECKÝCH ORGANIZACÍ ČR

Myslivecká rada ČMMJ na svém zasedání dne 7. září t. r. odmítla vstup do vznikající Unie mysliveckých organizací ČR (UMO). Svým členům, kteří ji zastupovali na přípravných jednáních, uložila tlumočit toto stanovisko ostatním mysliveckým organizacím a nabídnout jim bilaterální spolupráci. Aktuální informace o UMO přineseme v prosincovém čísle.
Redakce

EU: ČR SI VEDE DOBŘE V PREVENCI VZTEKLINY

Druhý zářijový týden navštívili Státní veterinární správu ČR (SVS ČR) úředníci EU s cílem prošetřit výskyt vztekliny u nás včetně metod její prevence. Účastníci mise konstatovali, že ČR je již více než pět let uznána za stát bez výskytu vztekliny a že systém každoročního leteckého kladení návnad s obsahem vakcíny zejména v příhraničních okresech je účinný a probíhá tak, jak má. Inspektoři se shodli na tom, že náš systém prevence vztekliny je plně funkční, a to jak z hlediska „nastavení“ ze strany SVS ČR, tak na úrovni kontrol prováděných krajskými veterinárními správami. Kladně hodnotili spolupráci a informovanost mezi veterinární a hygienickou službou a vyzdvihli též velmi dobrou a účinnou kooperaci s myslivci, zejména pokud jde o zajišťování vzorků ulovených lišek k vyšetření.
Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 14. září 2007, red.

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku