Agroenvironmentální opatření – důležitá součást Programu rozvoje venkova

Pavel Kříž

Ve Světě myslivosti č. 3/2007 jsme stručně informovali o agroenvironmentálních opatřeních (dále „AEO“) v zemědělství. Nyní se k nim vracíme podrobněji. Aplikace AEO příznivě ovlivní prostředí v krajině, což znamená i pozitivní vliv na zvěř.

Dne 23. května t. r. schválil Výbor pro rozvoj venkova EK programový dokument pro čerpání finančních prostředků z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova na období 2007-2013.

PROGRAM ROZVOJE VENKOVA  
Program rozvoje venkova (dále „program“) na období let 2007-2013 lze najít na internetových stránkách Ministerstva zemědělství ČR (www.mze.cz, odkaz Podpora z EU a národní dotace, pododkaz EAFRD – Program rozvoje venkova – programové dokumenty). Program má 327 stran textu včetně příloh a je v něm mnoho zajímavých informací. Prováděcí opatření jsou uvedena od str. 185. V příloze č. 14, začínající na str. 258, se lze seznámit s „Ex-ante“ hodnocením, které obsahuje řadu cenných údajů. Vzhledem k dlouhodobé platnosti programu je vhodné seznámit se s ním detailněji. Po jeho skončení bude zajímavé porovnat, jak se podařilo naplnit stanovené cíle. Myslivci mohou vliv programu sledovat v honitbách průběžně.

AGROENVIRONMENTÁLNÍ OPATŘENÍ

AEO jsou uvedena v kapitole II. 1. 3. programu na str. 90-110. Jejich význam si uvědomíme z prostého faktu, že se do nich má ročně zapojit 9500 podniků, přičemž plocha půdy, na níž budou opatření realizována, by měla každoročně odpovídat více než 1000 tis. ha.       
AEO byla zveřejněna ve Sbírce zákonů ČR v částce č. 34 pod č. 79 jako „Nařízení vlády o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření“ dne 11. dubna t. r. (dále „nařízení“).
Podpory z programu, určené na ekologické zemědělství, údržbu travních porostů a další tituly AEO, byly „spuštěny“ již na jaře letošního roku. Pokračuje se tak v programu zahájeném v r. 2004. V tom roce byla AEO realizována na celkem 1166 tis. ha půdy, o rok později na 1168 tis. ha. Největší zájem byl o podopatření Ošetřování travních porostů, které bylo v r. 2005 realizováno na 61 % celé plochy AEO. Postupy šetrné k životnímu prostředí byly realizovány na 20,6 % plochy AEO a na jen o něco nižší výměře (18,3 %) byl uplatněn titul Péče o krajinu.
K novým pětiletým závazkům na AEO se mohli zájemci přihlásit do 15. května t. r. Pro zemědělce, kteří požádají o toto přeřazení nebo se nově přihlásí, budou platit sazby v eurech uvedené v programu, schváleném vloni v srpnu naší vládou.

PODOPATŘENÍ AEO
Jak vyplývá z výše uvedeného, agroenvironmentální opatření obsahují tři podopatření (tituly):
a)    postupy šetrné k životnímu prostředí (ekologické zemědělství a integrovaná produkce), očekávaný rozsah 310 tis. ha;
b)    ošetřování travních porostů (louky – různé typy, ptačí lokality na travních porostech – hnízdiště bahňáků a chřástala polního, pastviny, druhově bohaté pastviny a suché stepní trávníky a vřesoviště), očekávaný rozsah 680 tis. ha;
c)    péče o krajinu (zatravňování orné půdy, pěstování meziplodin, biopásy), očekávaný rozsah 300 tis. ha.
V nařízení jsou uvedeny podrobné informace od podání žádosti o zařazení do AEO přes podmínky provádění opatření až po závěrečná ustanovení (celkem 46 stran textu a 16 příloh). Kvůli přehlednosti jsme se pokusili z textu vybrat jen základní informace.  

Všeobecné podmínky hospodaření

Jednou z mnoha podmínek, které musí žadatel dodržovat, je závazek hospodařit v souladu s podmínkami dobrého zemědělského a environmentálního stavu. Jde zejména o to, že při  takovém hospodaření
-    nedochází k zániku mezí, teras, skupin dřevin, stromořadí a travnaté údolnice,
-    kukuřice, brambory, řepa, bob, sója nebo slunečnice nejsou pěstovány na pozemcích se sklonitostí převyšující 12 °,
-    zapravování kejdy nebo močůvky do půdy musí být až na výjimky provedeno nejpozději do 24 hodin po jejich aplikaci,
-    nedochází ke změně zemědělské kultury travní porost na zemědělskou kulturu orná půda,
-    nedochází k pálení bylinných zbytků.

Podávání žádosti
Žádost o zařazení do AEO se podává na období pět let. Doručit se měla letos poprvé Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (dále „fond“) na jím vydaném formuláři pro příslušný kalendářní rok, a to do 15. května prvního roku příslušného pětiletého období. Žádost o zařazení do AEO se může podat ve stanoveném termínu i v dalších letech.
Žádat může fyzická nebo právnická osoba, která zemědělsky obhospodařuje příslušné pozemky a podává žádost o zařazení alespoň na:
-    5 ha zemědělské půdy,
-    2 ha zemědělské půdy začleněné do území národního parku nebo chráněné krajinné oblasti,
-    1 ha, jde-li o hospodaření ekologického zemědělství,
-    0,5 ha na pěstování zeleniny a bylin,
-    0,25 ha vinice, ovocné sady nebo chmelnice,
-    1 ha ovocného sadu v systému integrované produkce ovoce,
-    0,5 ha vinic a zemědělské půdy v systému integrované produkce révy vinné nebo zeleniny
-    a 1 ha, jde-li o zatravňování orné půdy.

Stanovené podmínky hospodaření a výše dotace

V dalším textu se zaměříme se na podopatření (tituly) Ošetřování travních porostů, které je z hlediska výměry ploch nejvýznamnější.

1. Ošetřování travních porostů
a) Louky – je povoleno používání hnojiv do 60 kg dusíku/ha, nepoužívá se kejda. Lze provést přepasení. Neprovádí se mulčování, obnova a přísev, pokud se pozemky rozkládají ve zvláště chráněných územích, bez souhlasu ochrany přírody.
Louky obecně jsou bez omezení termínu sečení. První seč u mezofilních a vlhkých luk má proběhnout nejdříve 30. června, horské a suchomilné louky se nejdříve sečou 15. července, louky podmáčené a rašelinné již od 15. května do 30. června a později. Louky – hnízdiště bahňáků se sečou nejdříve 15. července a louky – hnízdiště chřástala až od 15. srpna s tím, že se sečení provádí od středu ke krajům, nebo od jedné strany půdního bloku ke druhé a ne více než dvěma žacími stroji najednou. Dotace – 75 eur/ha travního porostu.
b) Pastviny – je povoleno používání hnojiv do 80 kg dusíku/ha, z tohoto limitu se dodává pastvou zvířat min. 5 ks dusíku/ha. Nepoužívá se kejda (s výjimkou kejdy skotu). Nutno zajistit spasení zvířaty do 31. října kalendářního roku. Do 30 dnů po skončení pastvy se musí zlikvidovat nedopasky. Neprovádí se mulčování, obnova nebo přísev ve zvláště chráněných územích bez souhlasu ochrany přírody. Herbicidy se používají jen bodově k likvidaci plevelů. Platí povinnost zajistit paseným zvířatům napájení a zabezpečit pastviny proti jejich úniku. Dotace – 112 eur/ha pastviny.

2. Zatravňování
a) na běžných  pozemcích musí být založení směsi osiv provedeno do 31. května výsevem nebo podsevem. Dotace – 270 eur/ha.
b) na pozemcích sousedících s vodním útvarem musí být založení směsi osiv provedeno do 31. května výsevem nebo podsevem. Dotace – 295 eur/ha.
c) na pozemcích ležících alespoň z 50 % v chráněných územích, nebo navíc sousedících s vodním útvarem musí být zatravňování provedeno do 31. května výsevem nebo podsevem regionální travní směsí. Dotace 350 nebo 374 eur/ha.

3) Meziplodiny – výsev se provádí od 20. června do 20. září osivem meziplodiny v minimálním objemu výsevu podle přílohy č. 15 nařízení kvalitním osivem podle zvláštního právního předpisu. V období do 15. února následujícího roku se nebude porost likvidovat nebo omezovat v růstu. Zapravení porostu se provede od 16. února do 31. května, k tomu se ještě splní další administrativní podmínky. Dotace – 104 eur/ha.

4) Biopásy – osejí se do 31. května směsí osiva splňující složení v minimálním objemu výsevku podle přílohy č. 16 nařízení. Vytvořené biopásy o šíři 6 až 12 m se umístí při okrajích půdních bloků či jejich dílů. Vzdálenost biopásů od sebe musí být min. 50 m. Přitom musí být biopás vzdálen od dálnice nebo silnice I. a II. třídy min. 50 m. Biopásy se ponechají bez zásahu mechanizací a ošetření chemií do 31. března následujícího roku. Je nutné zajistit, aby se biopásy nepoužívaly k přejezdům zemědělské techniky a jako souvratě. Dotace – 401 eur/ha.

Způsob výpočtu dotace a sankce
Výši dotace fond vypočítá jako součin výměry, na niž je dotace poskytována, a sazby příslušného podopatření v české měně (podle směnného kurzu).
Za částečné porušení některé z podmínek se dotace u jednotlivých podopatření snižují o 3 až 25 %, nebo se mohou neposkytnout, příp. se může požadovat její vrácení (§ 14 až 16 a § 19 nařízení).

CO PŘINESOU AEO?

AEO jsou z hlediska financování nejvýznamnějšími platbami v ose II. programu. Předpokládá se, že zavedení AEO pozitivně ovlivní vztah zemědělství a životního prostředí. Lze očekávat celkové mírné zlepšení, popř. zpomalení negativních trendů souvisejících s erozí a znečištěním vodních toků z plošných zdrojů znečištění se zdrojem v zemědělství. Zatravňování orné půdy sníží vysoký stupeň zornění, který způsobuje zrychlený odtok vody z krajiny, spojený s vyplavováním živin a nebezpečím eroze. Ke snižování eroze rovněž přispívá pěstování meziplodin. Biopásy přispějí ke zvýšení biologické různorodosti a ekologické stability krajiny. Odhaduje se, že uvedená opatření budou realizována na ploše přes 1160 tis. ha. Zpomalení negativních tendencí nebo dokonce zvýšení biodoverzity lze předpokládat pouze lokálně vzhledem k tomu, že obnova dlouhodobě poškozovaných ekosystémů je velmi pomalá. Překážkou jsou také nájemní vztahy k půdě a malý zájem uživatelů půdy o udržitelné způsoby hospodaření.

Autor pracuje na Městském úřadě Velké Meziříčí.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku