Myslivecká výročí – prosinec

Všechna myslivecká výročí tohoto měsíce se nám soustředila do jediného dne: 17. prosince.
Toho dne se v r. 1887, tedy před 120 lety, v Hrusicích nedaleko Senohrab narodil malíř a ilustrátor Josef Lada. Jeho kresby zvířat znají již děti, dospělí se s ním seznámili většinou z karikatur. Lada zachycoval většinou venkov, v němž nevystupují jen krajina a lidé, ale i zvěř, hajní a myslivci. Některé jeho obrázky jsou věnovány právě jim. Proto je tak oblíben.
Mistr Lada zemřel 14. listopadu 1957 v Praze.


O 25 let později než Josef Lada, v r. 1912, se ve Vídni narodil Rudolf Hanzl, pracovník Zväzu poľovníckych ochranných združení v Bratislavě (1946-1946) a později (1956-1960) ČSMJ v Praze, odkud pak přešel do Ústavu krajinné ekologie ČSAV, kde působil do r. 1973. S doc. Nečasem spolupracoval na vzniku jeleních oblastí a povinných každoročních přehlídkách trofejí. Napsal (většinou pod různými pseudonymy) řadu článků a v r. 1959 vydal příručku Tlumení škodné zvěře, která vyšla také v německém překladu.
Zemřel 7. listopadu 1981 v Praze.
Třetí, koho si 17. prosince připomínáme, je ing. dr. Karel Šiman, který zemřel před 50 lety (v r. 1957) v Písku. Narodil se 23. února 1882 v Bavorově. Po absolvování Vysoké školy zemědělské ve Vídni působil krátce v lesnickém školství, pak ve státní lesní službě dohlédací a v r. 1923 se stal generálním ředitelem Státních lesů a statků. V době okupace byl vězněn a předčasně penzionován.
Šiman patřil ke generaci, která se úspěšně podílela na budování československé myslivosti. Na pražském zasedání CIC v r. 1937 navrhl metodu oceňování mufloních toulců, shromažďoval sbírkové předměty pro Lesnické a myslivecké muzeum, založené v r. 1924, pracoval v lesnických a mysliveckých organizacích a na pořádání mysliveckých výstav, dal podnět k natáčení mysliveckých filmů a v r. 1938 se pokoušel obnovit Sporckův Řád sv. Huberta. Po zavedení povinných mysliveckých zkoušek v r. 1941 redigoval učebnici Myslivecká škola (1942) a v r. 1946 vydal knihu Česká mluva myslivecká, která odbornou terminologii ustálila.
Do historie české myslivosti se zapsal nepřehlédnutelně.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku