Poslanecká sněmovna projednává novelu veterinárního zákona
Ing. David Vaca, Ph.D.
Dne 7. listopadu t. r. uspořádal Středoevropský institut ekologie zvěře, o. p. s., a Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno společně se Státní veterinární správou ČR pracovní schůzku věnovanou problematice hygieny zvěřiny a perspektivám souvisejícím s připravovanými změnami ve veterinární legislativě. Schůzka se konala v Praze v den, kdy zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zahájil projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon). Návrh zákona je pro myslivost důležitý tím, že podle něj bude moci uživatel honitby nebo oprávněný účastník lovu dodávat malé množství ulovené zvěře „přímo“ spotřebiteli nebo do maloobchodního prodeje.
Schůzky zorganizované ve spolupráci se zemědělským výborem PSP ČR se zúčastnili pracovníci SVS ČR v čele s jejím ředitelem MVDr. Milanem Malenou, poslanci PSP ČR, zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Lesů České republiky, s. p., atd.
V odborné části zazněly dva referáty. MVDr. Jana Horňačková informovala o legislativě EU v oblasti hygienické kontroly ulovené zvěře a zvěřiny a o dosavadní situaci u nás. Poté seznámila přítomné s novinkami v projednávané novele veterinárního zákona. MVDr. Miroslav Vodňanský navázal na uvedená témata příspěvkem, v němž zdůraznil důležitost kontrol ulovené zvěře. Na příkladu Rakouska demonstroval pozitivní efekt funkčního systému hygienické kontroly úlovků pro myslivost.
V diskusi padaly nejčastěji otázky týkající se systému školení osob z řad myslivců, které budou mít oprávnění kontrolovat ulovenou zvěř a uvádět ji do oběhu. Podle pracovníků SVS se uvažuje o dvoudenních školeních, cena však nebyla konkretizována. Školení začnou, jakmile bude schválena novela veterinárního zákona. Počítá se s tím, že by mohla být zahájena na začátku r. 2008 tak, aby se systém prohlížitelů zvěřiny mohl rozběhnout od počátku doby lovu srnců. Pestrá diskuse se rozvinula kolem upřesnění termínu „malé množství ulovené zvěře“, které bude moci uživatel přímo prodat. Údajně půjde o přibližně 30 % z celkového odstřelu zvěře v honitbě. Podle čeho byla tato hodnota stanovena, nebylo řečeno. Zavedení jakékoliv kvóty je však diskutabilní, zvláště pokud je známo, že vzorový rakouský model je naprosto liberální – umožňuje uživatelům honiteb prodat libovolné množství ulovené zvěře.
O novele veterinárního zákona budeme průběžně informovat.
Ing. David Vaca, Ph.D.