Chcete pomoci drobné zvěři? Založte biopás!

RNDr. Jakub Hruška, CSc.
 
Jistě bychom všichni souhlasili s tím, že současná zemědělská krajina je k drobné zvěři velmi macešská. Velké lány obdělávané rychlou technikou, málo polních cest, remízků a neoraných enkláv ve velkých blocích polí. Pěstuje se pouze několik plodin na značných rozlohách a podmítání či orba ihned po sklizni je přesně to, co drobná zvěř nesnáší. Malé množství druhů pěstovaných plodin jde na vrub celoevropské regulaci zemědělství, kde garantované výkupy obilí a řepky podporují jejich pěstování bez jakéhokoliv finančního rizika pro zemědělce. Přesto existují i pozitiva této politiky, a to možnost zavádění tzv. agroenvironmentálních opatření Programu rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, podporujících zbytky biodiverzity v zemědělské krajině. Jedním z těchto dotačních titulů je titul „Biopásy“, který představuje pro podporu drobné zvěře nejlepší a relativně snadno realizovatelné řešení. Cílem tohoto článku je poskytnout stručný návod k tomu, jak zakládat biopásy, a nabídnout tak drobné zvěři alespoň kousek přívětivého prostředí, hnízdního biotopu, ochrany a potravy.

CO JE BIOPÁS?
Je to pruhové potravní políčko o šíři 6–12 m, umístěné na okraji nebo uvnitř půdních bloků, tedy na registrované orné půdě. Směs osiva se skládá z pohanky, prosa, kapusty a další plodiny, jako je např. obilnina nebo lupina bílá. Biopás zůstává na půdě celý rok, od jarního výsevu do zaorání na jaře následujícího roku.
Biopás je součástí běžných osevních postupů. Půda je nadále v registrovaných blocích a na biopás se pohlíží jako na jakoukoliv jinou plodinu. Tento dotační titul je určen pro registrované zemědělce, a proto je pro myslivce „bez práce“. Není třeba shánět vlastní půdu a brigádnicky ji s nemalými náklady a riziky obdělávat. Registrovaný zemědělec naopak každoročně obdrží od Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) dotaci 401 eur/ha. Tato platba kompenzuje jak dodatečné náklady spojené s výsevem biopásu, tak ztrátu příjmu z produkce na půdě vyčleněné pro biopás. Všechny další dotace zůstávají nedotčeny a vyplácejí se jako při jakémkoliv pěstování běžných plodin. Kromě významu pro zvěř a ostatní živočichy snižují biopásy erozi půdy a mohou poskytovat útočiště živočichům, kteří působí jako predátoři zemědělských škůdců.

JAK POSTUPOVAT PŘI ZALOŽENÍ BIOPÁSU

Žádost o dotační titul „Biopásy“ podává hospodařící zemědělec na příslušné zemědělské agentuře, kde má v tzv. evidenci LPIS (neboli v registru půdních bloků) zařazené půdní bloky s kulturou orná půda. V zákresu označíte místa předpokládaného výsevu biopásu.
Žádost je třeba podat v dubnu, smlouva se uzavírá na pět let.
Žadatel v žádosti uvede:
1.    seznam půdních bloků, popř. jejich dílů, na nichž předpokládá založení biopásů
2.    výměru pozemků, které požaduje do tohoto titulu zařadit
3.    zákres navržených biopásů v mapě půdních bloků

PODMÍNKY POSKYTNUTÍ DOTACE
•    Žadatel je povinen osít nejpozději do 31. května biopásy směsí osiva splňující složení uvedené v připojené tabulce. Osivo musí splňovat kvalitu podle zákona 219/2003 Sb., o oběhu osiva a sadby, přičemž osvědčení nesmí být starší 24 měsíců.
•    Žadatel umístí biopásy o šíři 6 až 12 m v půdních blocích ve směru orby. Vzdálenost mezi jednotlivými biopásy uvnitř půdních bloků musí být minimálně 50 m. Biopás musí být vzdálen od silnice I. nebo II. třídy minimálně 50 m, a to kteroukoliv svou částí.
•    Biopásy musí být ponechány bez zásahu zemědělskou mechanizací a bez ošetření chemickými přípravky na ochranu rostlin do 31. března následujícího kalendářního roku. Poté musí být porost biopásu zapraven do půdy.
•    Žadatel v případě změny polohy biopásu na příslušném půdním bloku předloží SZIF společně s žádostí o přidělení dotace, nejpozději však do 15. května příslušného kalendářního roku, nový zákres biopásů pro daný kalendářní rok. Umístění biopásu se však nedoporučuje měnit, protože při zpětném ošetření chemickými přípravky dochází k zahubení prospěšných půdních organismů a hmyzu důležitého v potravní skladbě kuřat pernaté zvěře.
•    Biopásy se nesmí používat ani k přejezdům zemědělské techniky, ani jako souvratě.

KDO MŮŽE O DOTACI POŽÁDAT

Veškeré podmínky se řídí nařízením vlády č. 79/2007 o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření. Upřesnění jsou obsažena v metodice k provádění nařízením vlády č. 79/2007. Všechny dokumenty lze stáhnout z internetových stránek Ministerstva zemědělství (www.mze.cz).
Žádost o zařazení do programu může podat fyzická nebo právnická osoba, která zemědělsky obhospodařuje alespoň:
•    5 ha zemědělské půdy zahrnuté v evidenci využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů (v LPIS),
•    2 ha zemědělské půdy evidované v LPIS, jde-li o hospodaření na území národních parků nebo chráněných krajinných oblastí,
•    1 ha zemědělské půdy evidované v LPIS, jde-li o hospodaření v systému ekologického zemědělství podle zvláštního právního předpisu.

JAK BIOPÁS POMŮŽE?

V letech 2005 a 2006 bylo vyseto v celé ČR přibližně 1900 ha biopásů, nejvíce v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. To je méně než 0,1% orné půdy v ČR. V podstatě jde o rozlohu jedné větší honitby, což je prozatím málo. Biopásy mají výrazný význam, pokud jsou založeny alespoň na 5 % výměry honitby – pak dochází k výraznému nárůstu stavů drobné zvěře, ale i ke zvýšení početnosti pěvců a dalších živočichů zemědělské krajiny. I menší plocha biopásů však může pomoci zvěři lépe překonat kritické chvíle každého ročního období. Na jaře je díky pozdějšímu setí biopás plochou, kam mohou kuřata a mladí zajíčci chodit oschnout z hustých porostů obilovin a řepky, v létě přináší pestrou zelenou potravu a zdroj hmyzu, po sklizni eliminuje hlad a monodiety na rozsáhlých sklizených plochách a v zimě poslouží jako kryt a zdroj potravy.  
Jak již bylo řečeno, dotační titul je určen pro zemědělské subjekty, a je proto třeba, aby s nimi myslivci zahájili jednání. Mnoho zemědělců o těchto možnostech dosud vůbec neví, a je na myslivcích, aby jim klady tohoto způsobu hospodaření vysvětlili. Pokud jsou myslivci např. vlastníky půdy, kterou zemědělec či zemědělská společnost obhospodařuje, může je třeba motivovat odpuštěním nájmu, pokud na jeho pozemcích biopás vysejí. S tímto způsobem motivace má autor článku dobrou zkušenost. Na přesvědčování je v tuto chvíli přibližně měsíc, o zařazení do programu je totiž nutno požádat v dubnu. Pro správného myslivce je dostatečnou odměnou, když vidí, jak drobná zvěř biopásy vděčně využívá. Věřte, stojí to za to!
Pro podrobnou konzultaci ohledně založení biopásu se zájemci mohou obrátit na Františka Havláta (www.agro-havlat.cz), který se touto problematikou zabývá a zájemcům poradí po zemědělské stránce.

Článek byl zpracován podle brožury Ministerstva životního prostředí „Biopásy, agroenvironmentální dotační titul“, který lze stáhnout z internetových stránek MŽP (www.env.cz).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku