Od tetování psů se pomalu, ale jistě upouští

Používat tetování kvůli nezaměnitelné identifikaci např. psů nebo plemenných zvířat, a to do ucha či do slabin, bylo obvyklé do doby, než se jako mnohem praktičtější ukázalo označování elektronickým čipem. Jeho aplikace je mnohem méně bolestivá, nemluvě o tom, že je snadno čitelný. Čip může obsahovat i více sdělení než jen číselný kód, který je u tetování mnohdy obtížně čitelný a v dokladech se musí často dohledávat, co znamená. Podle čipu se dá identifikovat i majitel, jeho bydliště atd.

Podle legislativy EU bude tetování psů považováno za rovnocenné s čipováním již jen čtyři roky. Znamená to, že bude-li někdo chtít cestovat po EU se psem, ale i s kočkou nebo fretkou, bude muset mít po červenci 2012 zvíře označené elektronickým čipem. Ten musí splňovat normu ISO 11784, popř. ISO 11785.
Protože se pomalu blíží konec tetování, považuje Státní veterinární správa ČR za vhodné upozornit zejména majitele mladých psů, aby svá zvířata ušetřili i možných zdravotních problémů s tetováním, a dali je raději „očipovat“.
Je dobré vědět i to, že některé státy již nyní požadují při vstupu na své území označení psů, koček a fretek elektronickým čipem. V Evropě to je Velká Británie, Irsko, Malta a Island, Chorvatsko tento krok zvažuje. Z dalších států, kam se smí „jen s čipem“, lze zmínit např. Jihoafrickou republiku, Austrálii, Nový Zéland nebo Japonsko.
Zpracováno podle tiskové zprávy SVS ČR ze dne 17. 6. 2008, redakce

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku