Posuzování práce ohařů na soutěžích Field Trials a na ostatních zkouškách

František Zahradníček

Změny v novelizovaných zkušebních řádech pro zkoušky loveckých psů (ZŘ), platné od 1. 1. 2008, se podstatným způsobem dotýkají celé skupiny FCI číslo VII, již tvoří ohaři. Novelizované ZŘ se bohužel nevyhnuly některým chybám, které zásadně ovlivňují nejen dílčí hodnocení, ale i celkový úspěch ohaře na zkouškách. O jedné z chyb se zmíním v následujícím příspěvku.

HODNOCENÍ DISCIPLÍNY HLEDÁNÍ
Novinkou, která byla do ZŘ neodborně, až brutálně vsazena již v r. 2006 a objevila se i v poslední verzi, je hodnocení disciplíny „hledání“. Řeč je konkrétně o otáčení (změně směru) psa při hledání, a to proti větru či po větru, přičemž opakované otáčení po větru se považuje za chybu. Ani v textu Mezinárodních pravidel Field Trials (FT), platných od r. 1997, není zmínka o tom, že by otáčky po větru byly chybou. V čl. 21 mezinárodních pravidel je uvedeno: „Rozhodčí hodnotí zvláště pohyb psa, který musí být ve stylu odpovídajícím rase, jeho loveckou vášeň a loveckou účinnost, kvalitu nosu a styl naznačení zvěře, iniciativu a inteligenci při jejím vyhledávání, rozhodnost při přibližování a opatrnost při postupování, poslušnost a výcvik.“
Potíž je však v tom, že v ČR neexistuje schválená publikace FCI, která by popisovala styl hledání odpovídající rase, resp. popis práce jednotlivých plemen ohařů. Proto je jen na rozhodčích, jestli přistoupí k penalizaci či nikoliv. Podle mého názoru je nejdůležitější, aby ohař, ať už anglický nebo kontinentální, zvěř při hledání nepřešel a při kontaktu s ní se choval tak, jak se na ohaře patří – vystavil ji. Považuji za nepodstatné, jestli při tom udělal otočku proti větru nebo pod větrem, obzvláště na jiných zkouškách než FT (ZV, PZ, VZ).
Více než 80 let je u nás ohař veden k všestrannosti a nikdy po něm nebylo požadováno, aby striktně hledal s otáčkami proti větru (inteligentní a zkušený pes to ostatně dělá sám). Ohař se vždy pohyboval přirozeně tak, jak kvalitní měl nos a jak ho uměl využít. To, co jsme desítky let tolerovali, nemůžeme obratem změnit. Spíš toho více pokazíme. Je to určitě „běh na dlouhou trať“, zejména u kontinentálních ohařů.

FT A MORAVSKOSLEZSKÝ KLUB CHOVATELŮ ANGLICKÝCH OHAŘŮ

Moravskoslezský klub anglických ohařů se sídlem v Brně (MSKAO) letos rozhodl o tom, že k ověření vloh ohařů obecně a k ověření klubového plemenného materiálu bude pořádat trialové soutěže pouze podle mezinárodních pravidel. První zkušenosti však dokazují, že na tyto soutěže se přihlašuje velmi málo zájemců. Důvodem může být nedostatek drobné zvěře v honitbách, kde se ohaři připravují, a z toho plynoucí omezené možnosti rozvinutí vrozených vloh ohařů. Svoji roli hraje i ekonomická stránka věci – náročnost přípravy psa na FT je vyšší než na ostatní typy zkoušek. V neposlední řadě má u nás většina cvičitelů velmi malé zkušenosti s výcvikem na trialové soutěže.
Kontinentální ohaři jsou pozadu proti anglickým minimálně o 25 let, protože soutěže typu FT se pro ně u nás začaly pořádat až po r. 1989. Navíc mají v pravidlech jednu velkou „přísnost“: pokud má ohař obstát, musí vystavit koroptve, příp. orebice nebo křepelky. A to může být velký problém. Ne, že by koroptve nebyly. Jistě, stane se, že je ohař nenajde a pak není klasifikován. Ale spíš je nevystaví a prudce vypíchne (používá se termín „vyrazí“). Když pes spolehlivě vystavuje bažanty, ještě to neznamená, že vystaví koroptve.
O tom jsme se mohli přesvědčit na letošním mezinárodním FT v Telnici u Brna. Koroptví tam bylo málo, a tak nebylo divu, že mnoho psů nebylo klasifikováno. Zazněly i hlasy o neregulérnosti soutěže, někteří vůdci se zbytečně domáhali uznání bodů na bažantech. Pravidla jsou však neúprosná, i když si myslím, že v tomto případě možná jen špatně přeložená a publikovaná nebo nedostatečně přizpůsobená podmínkám státu, v němž se FT pořádá. O změně pravidel se již jedná a věřím, že brzy dojde k jejich úpravě.
Opačná situace nastala při mezinárodním FT ve Veselí nad Moravou. Tam byl koroptví dostatek, každý ohař měl možnost vystavit hned několika párů. Bohužel tak neučinil ani jeden kontinentální ohař a všichni po „vyražení“ koroptví neobstáli. Koroptve působily potíže i anglickým ohařům. Zvláště mladí a nezkušení psi tuto zvěř „nezvládli“ a rovněž neobstáli. Na bažantech, kteří tam chyběli, by zcela jistě nějaký bod získali.  
Skutečnost je taková, že vhodných honiteb pro konání soutěží FT v působnosti MSKAO máme dostatek. Rozvíjení výhradně vrozených vlastností lze uskutečnit pouze trvalou a rostoucí účastí na těchto akcích. Účast na nich je potřeba podpořit vhodnou propagací klubu. Mělo by se uvažovat i o citlivé úpravě chovných podmínek v klubu.

MEZINÁRODNÍ FT TELNICE

První z jarních trialových soutěží klubu proběhla ve dnech 26.–27. dubna t. r. v honitbě MS Telnice a v honitbě Lesního závodu Židlochovice (Lesy České republiky, s. p.) v okrese Brno-venkov. Letos se na pořádání podílel i Klub krátkosrstý ohař se sídlem v Brně.
První den byl ve znamení soutěže o Putovní pohár Moravy a Slezska pro nejlepšího jedince MSKAO. K losování nastoupilo 42 ohařů. V párech se předvedlo 15 anglických ohařů (AO) a uspělo sedm. Nejlepší výkon předvedla fena anglického setra (AS) Achaia Seva (exc., 17 b., CACT), vedená E. Strakovou. V kategorii jednotlivců startovalo devět AO a uspěl pouze pointer (POI) Ort z Mešinské hájovny (t. b., 14 b.), vedený autorem příspěvku. Ort tak získal putovní pohár pro r. 2008. Z 18 kontinentálních ohařů jich uspělo šest, první místo obsadil pudlpointer (PP) Ibal ze Strážišťských lesů (exc., 18 b., CACIT, CACT), ved. V. Resner.
Druhý soutěžní den nastoupilo k losování 27 ohařů, 16 AO se prezentovalo v párech, pět uspělo. Nejlépe se vedlo feně AS Fee vis Tranquilla (exc., 18 b., CACIT, CACT) V. Dvořákové. V jednotlivcích startovali čtyři AO, proto nemohl být zadán titul CACIT a CACT. Obstáli dva, lépe se dařilo POI Carovi Pozořice (exc., 18 b.) V. Steinbauera. Kontinentálních ohařů startovalo sedm, uspěli dva – první fena KO Arany z Tišnovských revírů (t. b., 13 b.) J. Indry.
Dvoudenní soutěž přinesla některým radost, jiným zklamání. U trialových soutěží není vše jen „o rutině“, je zapotřebí mít také štěstí. Začíná to již losováním, vstupem do pole a množstvím zvěře, do které se pes musí dobře „trefit“.

MEZINÁRODNÍ FT VESELÍ NAD MORAVOU

Druhá ze soutěží se konala 3. května t. r. v honitbě MS Buková Veselí nad Moravou (okr. Hodonín), v kraji, kde se v minulosti konaly nezapomenutelné mezinárodní a národní FT. Nádherné roviny kolem řeky Moravy s travními porosty vždy oplývaly množstvím koroptví a zajíců. Bažantů bylo méně. Je tomu tak kupodivu dodnes.
Do soutěže se přihlásilo celkem 21 ohařů. V párech nastoupilo osm AO, z nich uspěli čtyři. První skončila fena AS Finta vis Tranquilla (exc., 17 b., CACIT, CACT) J. Slavíka. Podle sboru rozhodčích předvedla nejlepší práci fena POI Arba z Helmu Z. Nagyho ze Slovenska. Vůdce však při vzlétnutí zvěře nestřílel, a tak mohlo být feně přiznáno pouze ocenění za mimořádný výkon C. Q. N. V jednotlivcích startovalo šest AO, uspěli čtyři. Nejlépe se vedlo POI Ortovi z Mešinské hájovny (exc., 18 b.,CACIT, CACT), vedenému autorem příspěvku. Z kontinentálních ohařů neobstál jediný. Všichni měli dostatek koroptví, chybělo však vystavení a v neposlední řadě i klid před pernatou.
Pořadatelé mohli mít ze soutěže dobrý pocit, protože vzhledem k  dostatku zvěře nikdo z účastníků nemohl říci, že pes hledal „naprázdno“. Vše bylo připraveno na výbornou, a tak se budeme těšit na příští rok – možná i na dvoudenní FT.
Další pozvání platí na podzimní národní FT, který se běží 20. září opět v Telnici, a to jako Memoriál Aloise Sklenáře.
Podrobné výsledkové listiny soutěží naleznete na klubových stránkách: www.mskao.wgz.cz

Autor je výcvikář MSKAO

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku