Týden kontinentálních ohařů v ČR

Ing. Václav Vlasák

Naše republika se stala historicky prvním státem střední a východní Evropy, který hostil mistrovství světa a evropský pohár kontinentálních ohařů v jarním Field Trials (FT). Soutěže se konaly v rámci Týdne kontinentálních ohařů na Mladoboleslavsku a Nymbursku ve dnech 14.–20. dubna t. r.


FT A KONTINENTÁLNÍ OHAŘI
Typickými zkouškami z polní práce, kterými se ověřují vrozené vlastnosti nejen anglických, ale i kontinentálních ohařů, jsou jarní, letní a podzimní FT. Naši ohaři byli při výcviku a vedení dlouhodobě přizpůsobováni požadavkům na všestrannost, takže zatím nemohou výrazněji konkurovat zahraničním „trialovým specialistům“.
FT pro kontinentální ohaře se u nás začaly pořádat asi před 15 lety. Postupně získávají na popularitě a důležitosti, která jim z hlediska chovu jistě náleží. Na propagaci různých druhů FT pro kontinentální ohaře se podílí zejména Klub bretaňských ohařů, Klub krátkosrstý ohař, Klub chovatelů českých fousků (KCHČF) a Český pointer a setter klub, přičemž trialové soutěže probíhají většinou za spolupráce těchto klubů. K posuzování na mezinárodních FT jsou v posledních 10 letech zváni špičkoví zahraniční rozhodčí, často členové Komise pro kontinentální ohaře Mezinárodní kynologické federace (FCI). Tím se daří šířit informace o českých trialech za hranicemi naší republiky.

CO MEZINÁRODNÍ AKCI PŘEDCHÁZELO?
Autor příspěvku, který je od r. 1998 zástupcem Českomoravské kynologické unie v komisi FCI pro kontinentální ohaře, si s myšlenkou uspořádat v ČR Evropský pohár kontinentálních ohařů ve FT pohrával od r. 2000. O možnost uspořádat pohár v r. 2008 u nás požádal při zasedání komise v Château Landon (Francie). Většina členů komise byla již tehdy podrobně seznámena s našimi možnostmi a podmínkami. Na zasedání v chorvatském Zadaru v r. 2006 bylo pořadatelství Evropského poháru pro rok 2008 s konečnou platností přiděleno ČR a na zasedání v Udine (Itálie) v březnu 2007 došlo ke schválení propozic.
Na jednání Světového klubu německého krátkosrstého ohaře (KO) se domluvilo, že jako součást plánovaného Týdne kontinentálních ohařů v ČR proběhne také dvoudenní Mistrovství světa KO v jarním FT. S výborem KCHČF bylo v r. 2006 projednáno uspořádání jednodenního Mistrovství světa českých fousků (CF) v jarním FT. Stejně tak s Klubem chovatelů výmarských ohařů (VO) bylo dohodnuto, že v rámci tohoto svátku ohařů proběhne kromě Excellent Cup a Czech Open (otevřené mistrovství ČR kontinentálních ohařů) i Mistrovství světa VO v jarním FT.

PRŮBĚH SOUTĚŽÍ
Organizačně velmi náročná a rozsahem ojedinělá mezinárodní kynologická akce proběhla v týdnu od 14. do 20. dubna t. r. v honitbách na Mladoboleslavsku a Nymbursku. Centrem a zázemím pro všechny účastníky soutěží se stal hotel Na statku v Nepřevázce u Mladé Boleslavi.
K jednotlivým soutěžím bylo nahlášeno celkem téměř 300 startů kontinentálních ohařů pestré palety plemen (VOK, CF, KO, německý ohař drátosrstý, maďarský ohař krátkosrstý, bretaňský ohař, italský ohař a spinone, francouzský ohař). Na mistrovství světa KO startovala národní družstva z 12 států (Belgie, ČR, Francie, Holandsko, Itálie, Chorvatsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Srbsko, Španělsko, Ukrajina), evropského poháru se zúčastnilo 14 národních družstev včetně družstva ze Spojených států amerických (nestartovala Ukrajina, navíc se přihlásilo družstvo Dánska a Švédska). Nejvíce ohařů a vůdců přijelo z Francie, Itálie a Španělska.
Kromě našich rozhodčích na soutěžích posuzovali rozhodčí z Itálie, Portugalska, Švýcarska, Holandska, Chorvatska, Španělska a Slovenska. Domácí sudí tak měli možnost rozvinout své zkušenosti v mezinárodních týmech špičkových rozhodčích pro FT.
Mimořádnou kynologickou událost završilo jednání Komise FCI pro kontinentální ohaře, které se uskutečnilo v podvečer 17. dubna. Komise kromě jiného konstatovala, že „svátek ohařů“ v ČR je řádně připraven a má vysokou úroveň. Vysoce kladně byla hodnocena prezentace CF, našeho jediného národního plemene ohařů, při Mistrovství světa CF v jarním FT. S velkým ohlasem se setkala také výstava, dokumentující vývoj a úroveň tohoto plemene u nás a jeho rozmach a narůstající oblibu v zahraničí. Na programu jednání byl i bod týkající se kvalifikačních předpokladů rozhodčích pro posuzování polní práce, a to nejen na FT.

STRUČNĚ K VÝSLEDKŮM
Na první dva dny soutěžního týdne bylo naplánováno Mistrovství světa KO v jarním FT. Běželo v něm celkem 42 ohařů v 83 startech, naše barvy hájilo jedno čtyřčlenné družstvo. Nejúspěšnější v jednotlivcích byl Ultra de la Valee des Dunes (excellent, CACT, CACIT ), vůdce Marcus Viel, Francie. Druhé a třetí místo obsadil vůdce Vitor Silva z Portugalska s ohaři Venus du Pied du Mont (excellent 1), resp. Urbino (excellent 2). Mistrem světa družstev se stal národní tým Francie (17 b.) před týmem Portugalska (16 b.)
Ve středu 16. dubna bylo na programu Mistrovství světa CF v jarním FT, k němuž nastoupilo 28 startujících (24 domácích, čtyři zahraniční). V této soutěži nikdo neobstál, fena Asta z Krotějovských lesů vůdce Lotte van Dijk z Holandska obdržela hodnocení MTHR (ocenění za mimořádné kvality s vynikajícím bodem, pokaženým vylučující chybou). Téhož dne proběhl bez naší účasti i Mezinárodní FT kontinentálních ohařů s 33 startujícími. Nejlépe (excellent 1) se vedlo KO Gullit del Rade Savič, vůdce Ricardo Patrignani, Itálie.
Čtvrtek 17. dubna byl věnován Otevřenému mistrovství ČR kontinentálních ohařů v jarním FT (Czech Open). K soutěži nastoupilo 46 ohařů včetně sedmi našich vůdců. Mistrovský titul získal KO Venus du Pied du Mont (CACIT, CACT ), vůdce Vitor Silva, Portugalsko. Následovali jej neméně úspěšní sourozenci Violette (CACT, res. CACIT) a Vega (CACT), oba vedení francouzským vůdcem Andre Fusillierem.
Evropský pohár kontinentálních ohařů v jarním FT, ke kterému bylo přihlášeno 50 ohařů ze 14 států, se běžel v pátek 18. dubna. Této soutěže se zúčastnilo naše čtyřčlenné družstvo, sestavené z jednoho CF a KO a dvou maďarských krátkosrstých ohařů. Vítězem evropského poháru v jednotlivcích se stal KO Amor od Bube (excellent, CACT, CACIT), vůdce Hari Herak, Chorvatsko. Chorvatský tým obsadil první místo i ve družstvech (20 b.). Naši ohaři nebodovali.
Sobota 19. dubna byla vyhrazena soutěži Excellent Cup, v níž se představilo 43 ohařů, avšak bez účasti našich zástupců. V soutěži zvítězil KO Violette du Pied du Mont (excellent, CACIT, CACT), vůdce Andre Fusillier, Francie.
Na závěr týdenního maratónu soutěží – v neděli 20. dubna – proběhlo Mistrovství světa VO v jarním FT. K této soutěži nastoupilo šest VO, z toho čtyři domácí. Úspěšně si vedla Citty od Červenického potoka (tres bon), vedená Simonou Markovou.

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ
Týden kontinentálních ohařů je za námi. Můžeme zodpovědně prohlásit, že ČR a českou kynologii představil před zahraničními účastníky v dobrém světle. Ač máme v přípravě našich ohařů na FT co dohánět a i ti nejlepší se jen obtížně vyrovnávají se „světovou špičkou“, je třeba v soutěžích typu FT pokračovat a rozvíjet je. Velkým zadostiučiněním pro všechny, kteří se v této oblasti pohybují, je rychle rostoucí zájem našich kynologů o tento typ zkoušek, pro chov ohaře z hlediska výkonu nejdůležitějších.
Naše kynologická veřejnost měla možnost seznámit se s trialovými soutěžemi zblízka. Kdo chtěl získat nové poznatky a informace, měl k tomu tu nejlepší příležitost. Škoda, že ne všichni ji využili.
Autor je předseda Klubu krátkosrstý ohař.
Vysvětlivky k hodnocení: excellent – výborně, tres bon – velmi dobře.

Podrobná výsledková listina: www.klubkratkosrstyohar.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku