Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 10/08

Šampionát Světové unie jezevčíků v práci na barvě

MVDr. Jaroslav Švec

Nejen ohaři, slídiči a teriéři, ale i jezevčíci mají své vrcholné mezinárodní soutěže. Patří mezi ně Šampionát v práci na barvě, konaný pod patronací Světové unie jezevčíků (Welt Union Teckel – WUT). Pořadatelstvím letošního ročníku, který proběhl ve dnech 23. a 24 srpna, byl pověřen Klub chovatelů jezevčíků ČR (KCHJ ČR). Díky pochopení Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) se šampionát WUT uskutečnil v nádherném horském prostředí kolem Tetřevích bud a „Zámečku“.

34. ročník Memoriálu Richarda Knolla

František Zahradníček

Memoriál Richarda Knolla (MRK) je soutěž, která dříve byla, a pevně věřím, že v budoucnu opět bude, dostaveníčkem nejlepších ohařů ucházejících se o titul Všestranný vítěz ČR. Výsledkové listiny několika posledních ročníků tomu však nenasvědčují. Ani letos to o posledním srpnovém víkendu na Třebíčsku nevypadalo jinak. Ba co více, v porovnání s několika minulými roky byl letošní ročník vyloženým „propadákem“: z 20 nominovaných psů neobstálo 12! Tak katastrofální výsledky memoriál za dobu své existence ještě nezažil.

Elektronické výcvikové obojky

Jiří Ščučka

Jedním z často diskutovaných témat týkajících se výcviku nejen služebních a pracovních psů, které vyvolává mnoho emocí, dohadů, mýtů a pověr, je používání elektronických výcvikových obojků. Vše je zřejmě způsobeno malou informovaností kynologů i široké veřejnosti o této praktické pomůcce.

Olympijský vítěz David Kostelecký

Ing. Ondřej Kozub

Ve Skeet & Trapu č. 1/2006 (příloha Světa myslivosti č. 2/2006) jsme uveřejnili rozhovor s českým reprezentantem v trapu Davidem Kosteleckým. Tenkrát jsme se ho ptali na jeho začátky, přípravu, dosavadní úspěchy a také na plány do budoucna. Jedním z nich byla účast na olympijských hrách v Pekingu pořádaných v letošním roce. Zkušený střelec odvedl od té doby velký kus práce, propracoval svoji střeleckou techniku a dočkal se nominace do Pekingu. Výsledek jeho olympijské mise je dnes již všeobecně znám. V neděli 10. srpna jásal každý příznivec české brokové střelby. Druhou zlatou medaili pro ČR totiž získal na olympiádě v Pekingu právě David Kostelecký.

Broková kozlice Browning B525

Ing. Jiří Fencl

Browning B525 představuje již pátou generaci slavné brokové kozlice navržené Johnem Mosesem Browningem před více než 80 lety. Firma Browning se postarala o to, aby u současného modelu zůstaly zachovány veškeré kladné vlastnosti, díky nimž se jeho předchůdci zařadili mezi nejoblíbenější zbraně lovců i sportovních střelců. Jde především o snadnou ovladatelnost, vynikající vyvážení a vysokou spolehlivost mechanismu. To vše ve vysoké kvalitě garantované značkou Browning.

Novinky od firmy Swarovski Optik

Ing. Oto Lasák

V neděli 7. září t. r. v Jihlavě představila firma Swarovski Optik na předváděcí akci tři novinky, které se postupně objeví na našem trhu. Od začátku září jsou k dostání nové zaměřovací dalekohledy Z6/Z6i 2,5-15x56 s čočkami High Definition (HD) a věží balistiky, v listopadu bude následovat pozorovací monokulární dalekohled ATM/STM a v lednu 2009 pozorovací binokulární dalekohledy EL 42 s technologií SWAROVISION. V tomto příspěvku si představíme dvě z avizovaných novinek – zaměřovací dalekohledy a pozorovací binokulární dalekohledy.

Spolehlivé „zetky“

Ing. Ján Hečlo a ing. Dušan Sabadka, Ph.D.

Zejména v našich horských honitbách v jeleních oblastech můžeme na ramenou myslivců vídat nenápadné štíhlé kulovnice s charakteristickou trojhrannou klikou závěru. Vedle luxusních, pozlacených a rytinou zdobených zbraní mladších myslivců či solventních loveckých hostů působí jako „šedé myšky“ a nejednou jsou terčem posměchu nebo příčinou nenápadného úšklebku. Jejich majitelé by je však za nic nevyměnili. Vědí proč ... Řeč je o poválečných brněnských opakovacích kulovnicích s obchodním názvem „Brno Z“.

Příběhy loveckých obrazů – Petr Slaba

Petr Šeplavý

V našem seriálu jsme dosud věnovali pozornost malířům a výtvarníkům, jejichž hlavním námětem tvorby je především zvěř. V tomto pokračování „navštívíme“ Petra Slabu, který je myslivecké veřejnosti znám převážně jako autor kresleného humoru. Blíže jsem se s ním poznal při přípravě knihy Hubertův pitaval, kterou doprovodil ilustracemi.

Myslivost u Lesního závodu Židlochovice (IV.) – ochrana přírody

Ing. Jan Dovrtěl

Lesní závod Židlochovice (Lesy České republiky, s. p.), se může vedle špičkových honiteb s drobnou i spárkatou zvěří a četných historických mysliveckých památek roztroušených na svém území pochlubit též velmi zachovalou přírodou s unikátním biotopem lužního lesa. Vysoce ceněné prostředí je domovem pestré škály živočišných i rostlinných druhů, které zasluhují patřičnou pozornost. Tématem ochrany přírody končíme seriál o myslivosti u LZ Židlochovice, který letos vycházel ve Světě myslivosti.

Oborní chovy ve Středočeském kraji (III.)

Ing. Dalibor Pačes

V poslední části představení oborních chovů Středočeského kraje se budeme věnovat sedmi oborám ležícím v okrese Benešov a třem oborám, které se rozkládají na území okresu Kutná Hora. Ve většině z nich se chová daněk evropský, muflon a jelen lesní, ve dvou prase divoké.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku