PRVNÍ UČILIŠTĚ ZAMĚŘENÉ NA HARVESTOROVÉ TECHNOLOGIE

Ing. Jan Sádlík

V České republice vzniká první vzdělávací středisko, které bude vyučovat harvestorové technologie. Je jím Střední odborné učiliště lesnické (SOUL) ve Svobodě nad Úpou, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství. Na počátku stála kompletní rekonstrukce budov a okolí. Dnes stojí na místě, dříve takřka neobyvatelných prostor, moderní komplex budov, skýtající svým učňům kompletní zázemí. Není v našich zeměpisných šířkách zrovna obvyklé, aby SOU měly moderně zařízené učebny, ubytování, jídelnu, konferenční sál, sportovní areál a například vlastní pistolovou střelnici. To vše je skutečností v SOUL ve Svobodě nad Úpou. Podívejme se však podrobněji na systém výuky a na to, co svým potencionálním učňům a odborné veřejnosti může nabídnout.

SYSTÉM VÝUKY

Celá koncepce byla zpracována přibližně před pěti lety. Předlohou se staly podobné školy ve Švédsku a Finsku, se kterými v současnosti škola velmi úzce spolupracuje. Postupem času se vedení školy snaží tyto plány naplňovat tak, jak si je předsevzalo. Krůček po krůčku, neboť všechny moderní technologie jsou finančně náročné. První větší investicí byl nákup vyvážecího desetitunového přívěsu s hydraulickou rukou. Další důležitou investicí je lanovka Laryx 3T.

V loňském roce se podařilo uskutečnit nákup harvestoru Valmet 901, který je určen převážně do slabších probírkových porostů. Technikou je tedy SOUL vybaveno nadprůměrně. Tomu také odpovídá poměr teorie a praxe. Praxi se zde věnuje přibližně stejný prostor jako teorii. Pedagogové přitom při terénních cvičeních kladou důraz především na praktické znalosti, které absolventi v provozu uplatní, respektive budou potřebovat. Učeň, který zde bude studovat, může získat až devět kvalifikací. Ne každý je nakonec získá, neboť systém je vypracován na základě postupných bodů. Je logické, že ten kdo nesloží řidičské zkoušky na traktor nemůže získat kvalifikaci na vyvážecí soupravy. A naopak, pokud se někomu nechce dělat zkoušky na sběr semen pomocí stupaček a lezení na stromy, nemůže získat oprávnění na lanovky, u kterých je také potřeba někdy vylézt na strom a upevnit botku. Nejzajímavější a také nejnáročnější se potom jeví kvalifikace na ovládání hydraulické ruky. Učeň začíná na stacionární ruce, z ní přechází na malé “vyvážečky”, aby posléze přestoupil na velké vyvážecí soupravy. Vrcholem možného studia je zvládnutí harvestoru.

HARVESTOROVÉ TECHNOLOGIE

Získat kvalifikaci na harvestorové technologie bude možné ve Svobodě nad Úpou od školního roku 2001/2002. V současnosti má SOUL vyškolené své tři operátory, kteří vedou za finské spolupráce v naší republice historicky první kurz pro operátory LESS a. s. - divize Vrchlabí.

Simulátor pro výuku

Zvládnout kvalifikovaně ovládání harvestoru trvá podle zahraničních zkušeností přibližně tři roky. Proto SOUL ve finanční spolupráci s Lesy České Republiky zakoupilo simulátor pro výuku harvestorové technologie Valmet. Tento počin nemá ve střední Evropě obdoby a posunul SOUL ve Svobodě nad Úpou mezi špičku podobně zaměřených vzdělávacích středisek.

Srdce simulátoru tvoří počítač Silicon Graphics, který je zárukou dlouhé životnosti a možnosti budoucího rozvoje. Simulátor umožňuje různé vizuální možnosti. Od dvourozměrného promítání na plátno přes monitor až po 3-D brýle, popřípadě přilby simulující virtuální trojrozměrný prostor. Software dodala firma Oryx Simulation, která se mimo jiné zabývá také simulátory pro vojenské stíhací letouny. Pro zajímavost můžeme uvést zkušenost této společnosti s obtížností jejich jednotlivých simulací. Zaměstnanci této společnosti poukazují na zajímavý fakt, že naučit se létat s letadlem je jednoduší než zvládnutí harvestoru.

Přechod ze simulátoru na harvestor

Studie publikované školami Alvdalens Naturbruks a Waldarbeitsschule Neheim-Husten ukazují, že při přechodu od simulátoru k práci s harvestorem v lese nedochází u operátorů ke ztrátě výkonu. Studie školy Alvdalens Naturbruks dokonce uvádějí, že výkon operátorů je po tréninku na simulátoru dokonce vyšší o 7 - 10 %. Proto je zde prvních dvacet hodin zaměřeno na simulátorovou výuku.

Ekonomika simulátorů

Další výhodou jsou provozní náklady. Cena hodiny práce na simulátoru představuje na jednoho žáka částku asi 12 USD, zatímco nálady na 1 hodinu práce na harvestoru činí zhruba 90 - 100 USD, nepočítaje v to ztrátu produkce a fakt, že začátečník může stroj poškodit. Jak jsme už uvedli, práce s řízením stroje je složitá a vyžaduje značný trénink. Zvláště naučit se manipulovat s kácecí hlavicí o hmotnosti okolo 1000 kg v typických vzdálenostech 2 - 9 metrů, sevřít kmen, pokácet ho a zpracovat strom,

který sám o sobě váží několik set kilogramů, je velice těžké a vyžaduje specializovanou výuku. Složitost řízení stroje v členitém terénu, možnost naučit se něco o podmínkách, ve kterých se stroj stává nestabilní a které jsou nebezpečné, naučit se jak stroj dostat ze složité polohy - to je jen část toho co harvestorový simulátor nabízí. Jak nám potvrdil vyškolený instruktor SOUL, simulátor je plně kompatabilní s harvestorem a naprosto věrně simuluje všechny funkce včetně kubírování.

ZÁVĚR

Harvestory jsou technologií budoucnosti, které ať chceme nebo ne nahradí pozvolna klasické způsoby těžby a přibližování. Je pozitivní, že české lesnické školství nezůstává pozadu a zařadilo se díky SOUL ve Svobodě nad Úpou mezi první střediska kde je možno vyučovat harvestorové technologie. Počínaje příštím školním rokem zde budou vycházet operátoři vlastnící certifikát na ovládání harvestoru, který nebude mít omezení jen pro Českou republiku, ale který jim otevře cestu do celé Evropy.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.