Úvodník 1/2007

Vážení čtenáři,

držíte v ruce lednové číslo, které přináší některé změny -  grafické, obsahové, ale i personální.

Naše společnost vstoupila do 10. roku nakladatelské a vydavatelské činnosti. Díky vstřícnosti zástupců lesnické fakulty v Praze jsme našli spolehlivé a klidné zázemí na černokosteleckém zámku. Postupně jsme vybudovali vlastní DTP studio pro předtiskovou přípravu nejen Lesnické práce, ale od roku 2000 i mysliveckého měsíčníku Svět myslivosti. Pustili jsme se do vydávání dalších odborných publikací - sborníků, výročních zpráv, lesnických a mysliveckých knih. V loňském roce jsme spustili moderní médium pro lesnickou veřejnost - internetové stránky www.silvarium.cz, které urychlují přísun potřebných informací v oboru a umožňují otevřenou diskuzi nad všemi problémy, které v posledním období hýbou českým lesnictvím.

Za těch deset let prošla oběma redakcemi celá řada výrazných i méně výrazných osobností. V Lesnické práci vystřídal po šestiletém působení Jana Řezáče Jan Kozel a Jan Sádlík, od poloviny roku 2002 vedl časopis dosud asi nejvýraznější komentátor lesnické politiky - Michal Třeštík. Redaktora Jana Klímu vystřídala první žena v historii naší redakce - Veronika Lukášová (roz. Kmínková). Michala Třeštíka nahradil v září 2005 Jan Bercha a konečně novou podobu 86. ročníku pomáhá vymýšlet čerstvý redaktor Jan Příhoda. I když je fluktuace redaktorů poměrně značná, hledáme společně cesty, které vedou k objektivní informovanosti naší lesnické odborné veřejnosti.

Lesnická práce za posledních 10 let rozhodně neprošla odtučňovací kůrou, z původních 32 stran je nyní na dvojnásobném počtu, tedy 64 stranách měsíčně. Od roku 2002 mají čtenáři k dispozici plnobarevné provedení.

Srdečné poděkování patří vedle autorů i redakční radě, kterou pravidelně obměňujeme tak, abychom měli zastoupeny všechny subjekty lesního hospodářství. Informace o dění v jejich okolí jsou cennými náměty pro přípravu reportáží a rozhovorů.

Poslední dík patří všem inzerentům, kteří pomáhají udržet časopis v té formě, ve které jej dostáváte. Pouze necelou polovinu nákladů lze pokrýt z předplatného, zbytek potřebných prostředků získáváme právě formou inzerce.

Osobně jsem velmi pyšný na skutečnost, že po celou dobu se naše nakladatelství a vydavatelství pohybuje v černých číslech, k čemuž přispívají naši čtenáři, spolupracující instituce a samozřejmě píle a práce mých kolegů, ať už bývalých či současných. Za to vám všem patří můj dík.

Mnoho úspěchů v roce 2007 i letech dalších přeje

Oto Lasák

ředitel nakladatelství a vydavatelství

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.