Alternativní postup odhadu výše soustředěných kalamit u Lesů ČR

Josef Svoboda

Živelní kalamity jsou průvodním jevem hospodaření s přírodou, a významně komplikují hospodářské záměry.
Jednou z kalamit, která LČR, s.p., postihla v minulém roce, byla větrná kalamita z 25. na 26. června, známá pod jménem Ivan.
Kalamita byla lokální, soustředěného charakteru a postihla hlavně LS Nasavrky, LS Ledeč nad Sázavou a LS Kácov.


Lesy ČR byly postaveny před úkol co nejpřesněji a co nejrychleji zjistit rozsah kalamity a ten využít při zadání výběrových řízení na zpracovatele.
Kromě lesnicky standardních postupů odhadu rozsahu kalamity venkovním personálem se v tomto případě, kvůli povaze kalamity, nabízela i možnost alternativní, založená na rychlém vyhodnocení bezprostředně po kalamitě pořízených ortofotomap s následným využitím alfanumerické i grafické databáze lesních hospodářských plánů (LHP) a lesní hospodářské evidence (LHE).

Postup odhadu výše živelní kalamity
- Lesní správa (lesní závod) specifikuje dle lesního hospodářského celku (LHC) a Oddě-lení (ODD) území postižená kalamitou (doba trvání až 3 dny po kalamitě).
- Následuje předání podkladů letecké společnosti, která provede snímkování určených lokalit (digitální kamerou z výšky 2 km) a zajistí zpracování ortofotomap s velikostí pixelu 20 cm v měřítku 1:14 000 (doba trvání do 5 dnů).
- Letecká společnost za součinnosti se zadavatelem vyhodnotí (interpretuje) území postižená živelní kalamitou. Jedná se o vylišení (digitalizaci) území postižených soustředěnou kalamitou (doba trvání dle rozsahu území – lesní správa 2 dny).
- Interpretované ortofotomapy jsou optimalizavány a zařazeny do GRDS LČR (grafický datový sklad – GIS), probíhá identifikace kalamitou postiženého území s jednotkami prostorového rozdělení lesa – JPRL (LHC, ODD, dílec, porostní skupina – PSK) (doba trvání 1 den).
- Grafická data jsou propojena s alfanume-rickými daty LHP a LHE, kde se pro jednotky prostorového rozdělení lesa zjištěné z ortofotomap převezmou následující údaje LHP a LHE:

- dřevina
- skutečná zásoba dřeviny (m3)
- objem středního kmene dřeviny (m3)
- skutečná plocha etáže (etáž) (ha)
- skutečná zásoba na 1 ha dle dřeviny (m3)
- LHE – provedené mýtní těžby dle dřevin (m3)

n Poslední fází je samotný odhad rozsahu kalamity. Pro použití tohoto postupu byl nad informačním systémem LHP a LHE vytvořen samostatný modul „Výpočet odhadu výše kalamity“.
Výpočet odhadu kalamity je stanoven dvěma způsoby a skládá se z následujících algoritmů:

Výsledky odhadu výše živelní kalamity
Výsledkem výše uvedeného postupu byl odhad rozsahu kalamity v m3 b.k. v členění dle jednotlivých dřevin po jednotlivých JPRL s uvedením předpokládané kalamitní holiny. K odhadu byla připojena i položka hmotnatost odvozená z objemu středního kmene z LHP.
Popsaný postup odhadu výše živelní soustředěné kalamity byl odborem HÚL vyvinut a programově automatizován na datech z živelní kalamity 25. června 2008.
Na LHC Ledeč nad Sázavou byla v oddělení 216 zpracována kalamita (soustředěná i rozptýlená) ve výši 7 588 m3. Odhad výše soustředěné kalamity z června 2008 se pohyboval mezi 5 374 – 7 454 m3. Odhad kalamita 1 by měl být přesnější, protože zohledňuje LHE (viz algoritmus výše), ale vzhledem k dalším vlivům (roztroušená kalamita, nutnost částečného zarovnání nevhodných tvarů porostů) se od skutečnosti liší výrazněji než odhad kalamita 2. Rozdíl mezi odhadem a skutečností byl způsoben zpracováním roztroušené kalamity v uvedeném oddělení a částečným zarovnáním nevhodných tvarů okrajů porostů.

Použití metody
Výše popsanou metodikou lze stanovit odhad výše kalamity pouze v případě, že má soustředěný charakter, tzn. je jasně identifikovatelná plocha, kterou je možné na ortofotomapách vyhodnocovat. Předložená metodika není použitelná pro stanovení odhadu kalamity roztroušeného charakteru.  
Výsledná výše kalamity v m3 může být zatížena následujícími chybami:
- zásoby v LHP jsou zjišťovány odhadem nebo u porostů starších 80 let i relaskopováním nebo průměrkováním (rozdíl mezi skutečnou zásobou a zásobou stanovenou v LHP se může pohybovat kolem 15 %),
- algoritmy výpočtu nepracují s přírůstem zásob od počátku platnosti LHP,
- při zpracování kalamity dochází k technologicky nutné úpravě porostních okrajů nebo dotěžení porostních zbytků, které nejsou uvažovány při interpretaci holin z ortofotomap,
- provedená LHE je poměrově započítána k vyhodnoceným plochám kalamitních holin. Pokud je dotčena pouze část JPRL, může docházet k nepřesnostem.
Objektivní metoda stanovení výše živelní kalamity může být jedním z podkladů pro specifikaci případných lesnických zakázek, pro změnu předaných projektů smluvním dodavatelům prací, kteří budou kalamitu zpracovávat v následujícím členění:
- smluvní územní jednotka (SÚJ), revír,
- jednotka prostorového rozdělení lesa (lokalizace v lese),
- výše kalamity dle dřevin a průměrné hmotnatosti v m3.
Stanovení výše soustředěné kalamity může být podkladem pro plánování obchodu se dřívím.
Výhodou této metody je, že vychází z podkladů, jejichž přesnost je známa a použitý postup je zdokumentovaný. Díky tomu je možné zabývat se přesností provedeného odhadu. Další výhodou je rychlost dosaženého výsledku. Nezbytným předpokladem pro dosažení rychlého výsledku je stabilní a dlouhodobě udržovaný informační systém alfanumerických a grafických dat LHP, LHE a funkční technologie spravující informační systémy.     
Při námi realizovaném ověření stanovení rozsahu kalamity jsme získali výsledek do 14 dnů. Při větším územním rozsahu se bude termín přiměřeně prodlužovat.
Popsaný postup odhadu výše soustředěné živelní kalamity byl vedením podniku přijat a byl zapracován do materiálů krizového řízení podniku LČR, s.p., při živelních kalamitách.

Autor:
Ing. Josef Svoboda, MSc.
Lesy České republiky, s.p.
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.