Jaro ve znamení lesních požárů

Konec dubna 2012 byl podle měření meteorologů nejteplejší za posledních více než 230 let. Horké a větrné počasí panující v posledním dubnovém týdnu způsobilo výrazné navýšení počtu lesních požárů a zaměstnalo hasiče i lesníky. Největší škody živel napáchal u Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku, rozsáhlý byl i požár u Přemyslovic na Olomoucku a několika dalších lokalitách.

Protipožární prevence u Lesů ČR

Mnohé z lesních požárů jsou způsobeny nedbalostí a porušením předpisů z oblasti požární ochrany. Obecně známá věc je, že v lese je zakázáno rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň. To lze nejméně 50 metrů od kraje lesa. V lese se však nesmí ani kouřit. Právě odhozený nedopalek je nejčastější příčinou vzniku lesního požáru. Následkem mohou být mnohamilionové škody na lese i tragické následky pro návštěvníky lesa či lesní zvěř.

Preventivní opatření u Lesů České republiky, s. p., vycházejí z dlouhodobého sledování a vyhodnocování lesních požárů. Od vzniku podniku v roce 1992 jsou na všech lesních správách a polesích evidovány kompletní údaje o požárech a poškozeném lese. Z těchto statistik vyplývá, že na vznik požárů mají největší vliv klimatické podmínky, stav přízemní vegetace (největší riziko je při suchém, teplém počasí s absencí dešťových srážek v době, kdy se v porostech nachází suchá vegetace trav) a atraktivnost lokality z hlediska návštěvnosti.

Lesní personál v kritických dnech slouží tzv. pozemní požární hlídky, které sledují široké okolí. Základním preventivním opatřením je však informování a vzdělávání veřejnosti.

Požár u Starých Hamrů na Frýdecko-Místecku

Les začal hořet v sobotu 28. 4. 2012 krátce před 13:00 v revíru Poledňana, k.ú. Staré Hamry, LS Ostravice (Lesy ČR) nejprve na ploše 20 x 25 metrů. Požár se však kvůli suchu a větru stále rozšiřoval a hasičům se ho podařilo dostat pod kontrolu až okolo 19:30 hodin. Ve špatně dostupném horském terénu s ohněm v sobotu bojovalo přes 30 hasičských jednotek s více než 40 automobily. Na místě pomáhaly i vrtulníky a hasicí letadlo.

Přestože hasiči celou sobotní noc spáleniště prolévali vodou, v neděli 29. 5. se oheň opět rozhořel, a to hlavně kvůli silnému větru. Hasičům se oheň podařilo definitivně uhasit až 30. 4. okolo sedmé hodiny ráno a požár tak likvidovali požár více než 42 hodin.

Rozhovor s Liborem Konvičným, lesním správcem LS Ostravice, Lesy ČR

- Jaké máte zkušenosti s lesními požáry, zažil jste už při své práci požár podobného rozsahu?

Za 32letou praxi v lesním provozu jsem již zažil několik požárů, největší byl v roce 1989 na bývalém LZ Ostravice, polesí Čeladná. Tehdy zcela shořelo více než 14 ha lesa v nepřístupném terénu hory Smrk se škodou více než 400 tis. Kčs. Letošní dubnový požár tak i přes značný rozsah nebyl v mé praxi největší, který jsem zažil.

- Jsou známy nějaké nové informace k příčině požáru?

Příčiny požáru jsou dosud v šetření. Jednou z možných verzí je, že oheň mohli způsobit lesní dělníci, kteří bez vědomí kohokoliv zapálili hromadu klestu.

- Kdo požár nahlásil? Jak rychle se na místo dostali hasiči?

Požár nahlásil mistr lesní výroby dodavatelské firmy, která pracuje pro Lesy ČR. Hasiči se dostavili během několika minut po ohlášení. Na místě zasahovali jak profesionální hasičské jednotky, tak místní sbory dobrovolných hasičů z nejbližšího okolí, ve kterých jsou i zaměstnanci Lesů ČR a lesní dělníci.

- Jak hodnotíte zásah hasičské záchranné služby? Probíhala spolupráce podle vašich představ?

Zásah hasičů byl naprosto profesionální a pro samotné hasiče velice obtížný. Situaci komplikoval neustále se točící a zesilující vítr, který dále rozdmýchával lokální ohniska. Pro likvidaci požáru byla nasazena dvě letadla a jeden vrtulník. Troufám si říci, že bez této pomoci by požár zachvátil mnohem větší plochu!

- Jaký je rozsah škod? O jaký charakter poškození lesa se jedná?

Požár zachvátil oblast o rozloze přibližně 50 ha, přičemž zcela shořelo asi 6 ha kultur a mlazin. Dále došlo k poškození většího množství stojícího dříví v porostech staršího věku, hlavně ohořením kmenů až do výše cca 5 m a poškozením kořenového systému tak, že stromy začínají usychat. Proto jsme již přikročili k jejich vytěžení, odhadem se bude jednat o cca 1000–1500 m3 dřeva. Zničené kultury bude nutno vyřezat a v následujícím roce znovu zalesnit.

- Jaké byly hlavní problémy při likvidaci požáru?

Hlavní problém představovala špatná přístupnost této horské lokality v nadmořské výšce přes 800 m s prudkým, místy suťovitým svahem, který komplikoval pohyb hasičů i techniky. Přehrada Šance je navíc zásobárnou pitné vody a bylo velmi důležité, aby při zásahu nedošlo k její kontaminaci.

- Jaká je poslední verze vyčíslení škod?

V současné době se vyčíslují škody soudním znalcem, předpoklad je něco málo přes 2 mil. Kč.

- Jak se bude dále postupovat při likvidaci následků požáru? Jak bude probíhat revitalizace poškozeného území?

Vyklizené zničené porosty budou v následujícím roce zalesněny stejnými dřevinami, které byly v porostech původních, to znamená smrkem a bukem. Probírkové a mýtní porosty budeme individuálně sledovat a o jejich dalším vývoji rozhodneme, a to i s ohledem na nutnou ochranu lesa. Pokud by hrozilo napadení kůrovcem, pak by stromy byly vytěženy a plocha následně znovu zalesněna. Obnova porostů by měla trvat 2 roky.

- Domníváte se, že lze podobným požárům předcházet? Je podle vás požární prevence dostatečná?

Požárům lze předcházet striktním dodržováním požárních předpisů preventivního charakteru, zvláště za suchého a větrného počasí. Stačí se chovat rozumně. Myslím, že požární prevence dostatečná je.

- Můžete stručně popsat, zda a jak probíhá u Lesů ČR protipožární ochrana v praxi? Budete na ní po této zkušenosti něco měnit?

Požární ochrana u Lesů ČR je samozřejmou a nedílnou součástí lesního provozu. Lesy ČR na organizačních jednotkách zajišťují lesnické činnosti prostřednictvím smluvních partnerů a součástí vzájemných vztahů je samozřejmě také problematika ochrany lesa proti požárům. Řádně a odpovědně se musí chovat také návštěvníci lesů, kteří musí dodržovat platná ustanovení lesního zákona. Mezi jedno z těchto ustanovení patří také zákaz kouření a rozdělávání ohně v lese. Lesy ČR na to současně návštěvníky upozorňují na řadě informačních tabulí. Protipožární prevenci se přímo v terénu věnují také zaměstnanci podniku.

Děkuji za odpovědi,

Veronika Lukášová

Aktuální informace na www.silvarium.cz

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.