Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 12 (2010)

Pozorovací dalekohledy Nikon

Dr. Ing. Jiří Hanák

Představovat čtenářům značku Nikon je vcelku zbytečné, neboť jde o nejznámějšího výrobce optických přístrojů, především fotoaparátů. Vzhledem k tomu, že na našem trhu získává stále významnější pozici lovecká optika Nikon, je užitečné představit si některé z výrobků. V minulosti jsme se seznámili se zaměřovacími dalekohledy Nikon, nyní je řada na dalekohledech pozorovacích.

Myslivci mohou mít nejlevnější pojištění v ČR – za 319 korun

Petr Havel

Pojištění při výkonu myslivosti, loveckých zbraní, ale i loveckých psů a slevy na pojištění motorových vozidel či domácností – to vše za 319 korun, dojednala s Českou pojišťovnou (ČP) Myslivecká unie ČR (MU). Uvedený balíček pojištění je tak oproti současnému stavu asi o 500 korun levnější. Kolektivní pojištění dojednané s ČP mohou přitom využít nejen členové MU,  ale také členská základna Českomoravské myslivecké jednoty. Pojištění se vztahuje na odpovědnost pojištěných za škody způsobené při výkonu práva myslivosti a škody způsobené loveckým psem nebo dravcem, a to jak při výkonu myslivosti, tak mimo něj. Kromě toho mohou myslivci i jejich rodinní příslušníci čerpat významné slevy při klasickém pojištění – 15 % při pojištění domácností, staveb a motorových vozidel.

Na návštěvě v muzeu zbraní v Suhlu

Ing. David Vaca, Ph.D.

Pracovní cestu do firmy Merkel v Suhlu na prezentaci kulovnice RX.Helix, o níž píšeme na str. 36–37, jsme využili k návštěvě známého muzea zbraní, sídlícího v centru města. V muzeu návštěvníka čekají zajímavé expozice seznamující s historií výroby zbraní, která má v Suhlu tradici dlouhou již téměř 600 let. V prosklených vitrínách si lze prohlédnout přes 460 zbraní …

Merkel RX.Helix – novinka mezi kulovnicemi s přímotažným závěrem

Ing. David Vaca, Ph.D.

Renomovaná německá firma Merkel představila letos v březnu na veletrhu IWA v Norimberku svou novou opakovací kulovnici s přímotažným závěrem, která byla pojmenována RX.Helix (R – Repetier /opakovací kulovnice/, X – římská číslovka 10 /koncové dvojčíslí roku vzniku/, Helix – latinsky šroubovice /odkaz na přítažný závěr s rotací závorníku/). Kulovnice prezentovaná jako lovecká zbraň pro 21. století byla k vidění letos na výstavě Natura viva v Lysé nad Labem na stánku firmy ARMS-CZ. Naše redakce získala příležitost detailně si ji prohlédnout přímo v sídle firmy Merkel v Suhlu.

Lovecké střely pro 21. století

Ing. Václav Malimánek

Pokud očekáváte, že v tomto článku najdete odpověď na to, která střela bude pro vaši zbraň nejvhodnější, budete pravděpodobně zklamáni. Informace v něm obsažené vám mají vysvětlit, proč se začaly používat bezolovnaté netoxické kulové střely, jaká je jejich současná nabídka a také jakou mají perspektivu.

Memoriál Jiřího Bodejčka

Jindřich Šimara

Ve dnech 11. a 12. září t. r. uspořádal Okresní myslivecký spolek ČMMJ Kroměříž ve spolupráci s kluby chovatelů teriérů a jezevčíků 4. ročník Memoriálu Jiřího Bodejčka. Dvoudenní soutěž se uskutečnila s podporou Zlínského kraje a pod záštitou hejtmana MVDr. Stanislava Mišáka v honitbě Mysliveckého sdružení Rusava.

Pointr – plnokrevník mezi ohaři

Simona Svatoňová

Do VII. skupiny FCI mezi ohaře řadíme pointra, jenž je jediným krátkosrstým představitelem anglických ohařů. Vyznačuje se charakteristickými vlastnostmi, mezi něž patří jemný nos, daleké prostorné hledání, pevné efektní vystavování, postupování, vedení ke zvěři a přiznávání neboli sekundování již vystavujícímu ohaři. Je též právem nazýván plnokrevníkem mezi ohaři, což dokazuje nejen stavbou těla, ale také rychlostí, vytrvalostí a nesmírnou elegancí v pohybu.

Angličtí ohaři z ČR triumfovali na mistrovství světa

Roman Sedláček

Mezi naše nejúspěšnější chovatele a cvičitele anglických setrů patří již léta Vladimíra Dvořáková z Cholupic u Prahy. Nejednoho psa dovedla k titulům národního i mezinárodního šampiona práce i exteriéru, šestkrát stála na stupních vítězů Mistrovství světa v lovu s ohaři, vyhrála Evropský šampionát anglických setrů v lovu. „Angličané“ z její chovné stanice Vis Tranquilla se objevují na soutěžích po celé Evropě a zdaleka ne jen v českých barvách. Nedávno získala Fee Vis Tranquilla pro Chorvatsko vítězství na podzimním evropském šampionátu anglických setrů. Největšího úspěchu nejen pro sebe, ale i pro Českou republiku, dosáhla Vladimíra Dvořáková na letošním Mistrovství světa v lovu s ohaři, které se uskutečnilo ve dnech 15.–17. října na Slovensku.

Znovu za jeleny do Rumunska

Ing. Petr Ziegrosser

Kdo jednou zkusil lov v Rumunských Karpatech, musí se tam znovu a znovu vracet. Znám několik takových „bláznů“, ale nikdy jsem netušil, že mne to také potká. O první cestě za jeleny do Rumunska – na jelení říji v r. 2009 – jsem psal ve Světě myslivosti č. 1/2010. Tato výprava skončila po lovecké stránce neúspěšně, což nás však neodradilo. Letos jsme naplánovali lovecký pobyt v jiné oblasti, a především na více dní.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku