Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2011)

Praha hostila Svatohubertskou slavnost

Redakce

Když ne v Kuksu, tak rovnou v Praze, rozhodl Řád sv. Huberta při hledání místa pro uspořádání letošního, již 18. ročníku své Svatohubertské slavnosti. Zásadní změnu si vynutila generální rekonstrukce areálu hospitálu v Kuksu. První říjnovou sobotu se tak návštěvníci slavnosti vydali namísto do východních Čech do hlavního města.

Jak efektivně na divočáky?

Miroslav Rudel

Intenzivní lov divočáků zaměstnává v posledních několika letech většinu myslivců v ČR. Je to dáno enormně vysokými stavy černé zvěře téměř ve všech honitbách a z toho plynoucími neúnosnými škodami v zemědělství. K tomu, aby individuální lov divočáků byl co nejefektivnější, je potřeba využít všech dostupných „vymožeností“ moderní doby. Některé z praktických přístrojů, pomůcek a vybavení, které významně zvyšují úspěšnost lovu, si představíme v následujícím příspěvku.

Brokoví střelci z Písku úspěšní na MS v Bělehradě

Petr Zvolánek

V r. 2008 jsem přesídlil z Trutnova do Písku a centrum mládeže Českého střeleckého svazu (ČSS), zaměřené na vyhledávání a výchovu mladých talentů v brokové střelbě, se tím přesunulo z Podkrkonoší do jižních Čech. Cílem změny působiště bylo najít vhodnější podmínky pro střelbu na co nejkvalitnější střelnici. Jak se vzápětí ukázalo, střelnice Provazce v majetku Lesů města Písek, s. r. o., byla nejlepší volbou.

Čeští brokoví střelci na Letní světové univerziádě v Číně

Petr Zvolánek

Letní i zimní světové univerziády mají dlouholetou tradici. Svou organizací jsou obdobou olympijských her (OH), účastnit se jich však mohou pouze sportovci mladší 28 let, kteří studují na vysoké škole. Oproti OH se konají v dvouletém intervalu, každý následující rok po univerziádě je pořádáno akademické mistrovství světa (AMS). Prestiž univerziád rok od roku roste, stejně jako počty účastnických států a sportovců.

Fausti Stefano – brokovnice od tří Grácií (I.)

Ing. Jiří Fencl

Proč od tří Grácií? Úspěšnou severoitalskou rodinnou zbrojovku totiž již 20 let společně vedou tři sympatické dcery jejího zakladatele Stefana Faustiho. Ženy ve vedení firmy vyrábějící zbraně určitě nejsou ještě ani dnes zcela běžným jevem …

Pracovní úspěchy našich jezevčíků v zahraničí

MVDr. Jaroslav Švec

Dvou významných pracovních soutěží v zahraničí se letos zúčastnili také jezevčíci z ČR. Šlo o Evropský pohár FCI – mezinárodní všestrannou soutěž jezevčíků se zadáním čekatelství CACIT, a šampionát WUT – barvářskou soutěž jezevčíků bez doprovodu rozhodčího.

54. Memoriál Františka Housky

Josef Tinka

K nejvýznamnějším pracovním akcím Klubu chovatelů českých fousků (KCHČF) patří Memoriál Františka Housky (MFH). Letos se konal ve dnech 9. až 11. září v honitbách pod památnou horou Říp na Litoměřicku. Všichni účastníci našli výborné zázemí v Brozanech nad Ohří, kde se v pátek dopoledne sešel na svém pravidelném zasedání výbor KCHČF.

73. ročník Memoriálu Karla Podhajského

Mgr. Miroslav Drahota

Další ročník nejstarší všestranné soutěže ohařů s mezinárodní účastí, pořádané na území ČR, proběhl v tradičním termínu – první říjnový víkend – na Mladoboleslavsku. Z letošního Memoriálu Richarda Knolla (MRK) se na Memoriál Karla Podhajského (MKP) nominovalo 13 ohařů z ČR a dvacetičlenné startovní pole doplnilo sedm ohařů ze Slovenska.

Na přehlídce jeleních trofejí v Zale

Ing. Marcel Lehocký

Populace jelení zvěře žijící v maďarské župě Zala patří k tomu nejlepšímu a nejkvalitnějšímu nejen v Maďarsku, ale v celé Evropě. Setkávají se tam všechny příznivé faktory pro chov jelení zvěře, počínaje jejím kvalitním genofondem přes mimořádně příznivé přírodní podmínky v pahorkatinách s ročními srážkami 800–900 mm až po vysokou profesionální úroveň mysliveckého hospodaření. Důkazem byla i přehlídka trofejí jelenů ulovených v honitbách Státních lesů v Zale (SL Zala) v letošním roce, jejíž 10. ročník se konal 14. října. Šlo o skutečnou lahůdku pro stovky jelenářů, kteří se na této akci sešli.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku